MEYHANE AÇMAK İSTİYORUM DİYENLERE

Meyhaneler apayrı bir işleyişe sahip mekanlardır. Bir kafe, bir lokanta işletmeye hiç mi hiç benzemezler. ”Meyhane kültürü” kavramı bile mevcut olduğuna göre, kendisine ait kültürü olan her mekan gibi farklı dinamiklere, farklı bir jargona sahiptir.

drink photo
alkol falan değil su dökülüyor!

Öncelikli olarak sakın ola ki kaçak içki alma ve müşterilere sunma çakallığına girişmemenizi öneririz. Özellikle Trakya ve İstanbul’da yaygın olan kaçak içki tüketimi, ”en ucuz yollardan kafam olsun” anlayışının bir tezahürü olarak geniş kitlelerle tercih ediliyor. Etrafta o kadar kötü örnek varken ”bana bir şey olmazcılık” insanları sahte içkilere yönelten ilk etken. Sadece insanları da değil üstelik meyhane işletmecilerinin bazıları da bu yola girmiş durumda. Kaçak içkiler, sadece kaçak yollarla ülkeye sokulmuş ve vergiden muaf tutulmuş içkileri tanımlamak için kullanılan bir kavram değil. Aynı zamanda merdiven altı üretilmiş alkollü içecekleri tanımlarken de -kaçak, ruhsatsız, sahte içki- isimleri kullanılıyor.

Şu meyhaneye gidelim, orada içkilerin hepsi çok ucuz” repliğinin döndüğü her yerde bir ”acaba?” vardır. Başka yerlerde kadehi 50  – 60 lira olan bir içki bir başka mekanda neden 20-30 lira olur? Serbest piyasanın nimetlerinden biri değil, kaçak piyasanın zehirlerinden biridir bu. Meyhane açtığınızda birileri yanınıza gelip ”abi çok güzel içki var, fiyatı da şu kadar ucuz” dediğinde onu kibar bir şekilde def etmeye bakın. Sahte içkinin zararları ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Yüzlerce kişi bu nedenle yaşamını yitirdi. Yüzlerce kişi de görme yetisini kaybetti. Bunlar en uç örnekler. Bunun dışında mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü, kusma gibi birçok belirtisi ve sonucu da var. Sırf daha ucuz yoldan içki satmak ve daha fazla kazanç elde etmek için bu yola girenler, idari cezalara çarptırılıyor. Meyhanesinin adı çıkıyor. Ve daha kötüsü sadece insan sağlığıyla değil insan hayatıyla da oynamanın vebalini taşımaya ne gerek var?

Meyhane açmadan önce bilmeniz gereken bir diğer şey ise farklı mezelerin revaçta olduğu. Evet, klasik mezelerin her türlü gideri var ama menünüzede farklı mezelere yer vermeniz, müşteri memnuniyetine önemli katkılar sağlayacaktır.

Ek olarak şunu bilmelisiniz. Meyhane açmak her babayiğidin harcı değildir. Özellikle bu işi Türkiye’de yapacaksanız belli başlı hususları aklınızda bulundurmalısınız. Bunlardan en önemlilerini sizlere bu yazımıda sunacağız…

drink photo
buzunuz bile şekilli olsun

1) Meyhane açacaksanız bilmelisiniz ki en afilli müşteri tipi sizi bekliyor olacak!!

Bunun sebebi ise meyhaneye gelecek adamın genelde ya çok mutlu ya da çok depresif olmasıdır. Yani normal adam gelip sizi bulmayacaktır açmayı planladığınız mekanınızda.

2)İçkili mekanların kavgası gürültüsü bitmez!

Hem anormal müşteri hem de alkol bir araya gelince kavgalar kaçınılmaz olacaktır. Zaten bir düğünlerde kavga olmazsa olmaz bir de meyhanede. İşte bu yüzden garsonların yanında bodyguard kılıklı güvenlikten sorumlu elemanlarınız da bulunması gerekmektedir. Zaten meyhane işletmecilerinin mafyatik görünümlü olmaları da bu sebeptendir.

3) Hiçbir zaman müşteriye verdiğiniz adisyon beğenilmez.

Mekanınıza gelen müşterileriniz sizin sadece onlara verdiğiniz içkilerin fiyatını hesaba katarlar. Onlara sunduğunuz garson hizmetini, güvenlik, vale hizmetini hesaba katmazlar. Temizlik maliyetini hesaba katmazlar. Yine dükkan kiralarını hiç düşünmezler. Bu sebeple hesap konusunda yaşanacak münakaşalara hazırlıklı olsanız iyi edersiniz.

4) Meyhane açtığınızda sizi bekleyecek bir diğer bela ise gürültüden rahatsız olan çevre halkı.

Bu dertten kurtulmak için tek çareniz var halkın gece yatmak üzere kullandığı yerleşim yerlerinden uzak durmanız. Yoksa desibel sınırımı dersin, zabıta mı dersin hepsi seni dizginlemek üzere başına üşüşür. Ayrıca kanunen belli başlı yerlerde alkollü içki satan eğlence mekanı açmaya belediyeler ruhsat vermezler zaten. Eğer kazara vermişlerse bile bu çevre halkının yoğun şikayeti daha önce verilmiş ruhsatı bile iptal ettirebilir.

5) Meyhane açmayı planladıysanız bilmelisiniz ki alkolden dolayı muhafazakar insanların tepkisi sizin üzerinizde olacak!

Onlara göre halkın yoldan çıkmasının sebebi sizsiniz. Bu yüzden kazancınız da onlara göre haramdır. İşte bu zihniyet sizin başınıza yer yer belalar açabilir haberiniz ola. Zira onlara “seni ilgilendirmez, kendi halimizde takılıyoruz biz; alan memnun veren memnun” desenizde onları böylesine genelgeçer bir cevapla savamazsınız maalesef..

6) Meyhanecilik kültürü beraberinde aşçılığı ve yemek konusunda tecrübeyi de gerektirir. Sadece içki servisinden anlamakla bu iş bitmemektedir.

Menünüzde kalamarından tutun levreğe kadar her türlü deniz mahsülü bulunmlalı bir kere. Ayrıca etli mezeler ve tatlılar da çeşitli olmalı. Gelecek müşteri sizin onlara sunduğunuz alkolü tekeldede bulabilir. Ancak bulamayacakları sefa müzikli, kaliteli yemekli, kaliteli bir ambiyanstır. Bu taktikle meyhanenizde müşteriyi müptela yapabilirsiniz.

7) Meyhane açacaksanız bilmelisiniz ki eleman seçimi sizin için çok önemlidir.

Elemanlarınız yani garsonlarınız suratından yapmacık da olsa güleryüzü eksik etmemeli. Bu güleryüz ortamınıza sıcak bir hava katacaktır ve mekanınızdaki diğer insanlara da bulaşacaktır.

Arkadaşlar parlakfikirler ekini olarak sizlere ilginç ve yaratıcı iş fikirlerini sunmaya devam edeceğiz. Eğer aradığınızı bulamazsanız diğer fikirleri de inceleyebilirsiniz…

Tekel Bayi Açmanın 7 Altın İnceliği adlı makalemizi okuduktan sonra tekellerin yeri geldi mi meyhanelere hızlı bir şekilde içki satışı gerçekleştirdiğini göreceksiniz. Böylece tekel bayi açmanın inceliklerini bilmeseniz de civar tekellerle iyi geçinmenin inceliklerini ve onun verimli sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Meyhane Açmak Karlı Mıdır? 

Meyhane açmak karlıdır sevgili parlak fikirler okurları. Ancak bu kar oranını belirleyen unsurlar da yok değildir. Bir kere meyhanenin açıldığı semt de o semtte hangi yol üzerinde, hangi caddede ya da hangi sokak aralığında olduğu da son derece önemlidir. Yani kafadan meyhane açmak nasılsa karlıdır diyerek bu işe mekan analizi yapmadan ve çeşitli yerleri gezmeden girmeyin.

wine photo
şalgamdır o

Daha fazla kar elde etmek için sakın ola ki fiyat konusunda acımasız ve amansız olmayın. Bazı meyhaneler çakallık peşindedir. Ama bu ne etiktir ne de ticaret ahlakıyla bağdaşır bir niteliktedir. Meyhanenin müşteri kitlesi sarhoş, sarhoş olmaya aday ya da çakırkeyiftir. İşte bazı kötü düşünceli ve art niyetli işletmeler, hesap 70 lira ise 100’e tamamlar. Rakamlar ve adisyonlar üzerinde türlü numaralar yapar. Hesapta müşterisi halihazırda açık ve duru bir zihinde olmadığı için sağlıklı düşünemeyecek ve hesap kitap işlerine bakacaktır. Parasını ödeyip bir an önce gidecektir.

Hesaba İtiraz Ettirmeyin! 

Hesaba itiraz etmek bir meyhane klişesidir. Ama kimi zamanda haklı bir tepkinin göstergesidir. Siz dürüst bir işletme olun. İnsanlar normal yaşamlarının sıkıntılarını geride bırakmak, gönül meselelerini bir nebze olsun unutmak için sizin mekanınıza gelecekler. Onlara hak etmedikleri ücretlerle sık boğaz etmek, cüzdanlarına göz dikmek, ne insanlık açısından ne de ticaret hukuku açısından kabul edilebilir olmayacaktır.

Siz de bir esnafsınız. Ve unutmayın ki çakal esnaflar kısa vadede kazansa da, uzun vadede kaybetmeye mahkumdur. Ekmek paranızı, içkiden de çıkarıyor olsanız, onun da bir adabı, bir erkanı vardır. Bunun için değil midir meyhanenin bir diğer adı da dostlar meclisi olarak konulmuştur.

Meyhaneci İyi Bir Dinleyici Olmayı Bilmelidir 

Siz bir tavuk dönerci gibi ya da bir lokantacı gibi sürekli meşgul olunacak bir işte değilsiniz. Bu nedenle meşguliyetinizi bahane ederek sırf iş odaklı, satış odaklı hareket etmeyin. Meyhanelerin en büyük özelliği mahalli ve dostperver olmalarıdır. Bu nedenle siz de işletmeniz ne kadar büyük olursa olsun, meyhaneniz ne kadar lüks olursa olsun bir küçük işletme şefkati ve samimiyetiyle davranın müşterilerine. Yeri gelince masanıza konuk olan müşterilerin yanına oturun. Onlara akşamlarının nasıl gittiğini, yemeklerini beğenip beğenmediklerini sorun.

İletişim öldüğü bir çağda, insanlar meyhanelerde de soğuk görünüşlü garsonlar ve muhasebeden başka bir şey düşünmeyen işletme sahiplerinden başka bir şey görmüyorsa oraya gelmeleri için çok yerinde sebepleri olmaz.

Meyhanenizi Nasıl Dekore Edebilirsiniz? 

Önünüzde iki seçenek var sevgili parlak fikirler okurları. Bunlar size dostane tavsiyelerimizdir.

İlk tavsiyemiz meyhaneyi tamamen nostaljik bir şekilde dekore etmeniz. Plak çalmanız. Eski şarkılar çalmanız. Müzeyyen Senar’ın inceden inceden hicaz şeklinde söylediği masalarda eski usul sohbetlere gebe olacak dizaynlar gerçekleştirmeniz. Yine duvarlarınıza eski tablolar, eski yerel lezzetlerden görsel derlemeler ekleyebilirsiniz. İnsanlar, eski İstanbul’u ya da eski anılarını tatlı bir kederlenme eşliğinde işletmenizde yaşayabilir ve bu hissiyat onlarda yine sizin meyhanenize gelme isteği uyandırabilir.

İkinci tavsiyemiz ise sayıları günden güne çoğalan lüks ama frapan olmayan meyhaneler inşa etmenizdir. Bazı meyhaneler vardır ki içine girdiğinizde fazla lüks bir mekana girdiğinizi hissedersiniz. Ama fazla lüks olmak da frapan olmak demektir ve bu da kimilerine itici gelebilir. Siz aşırıya kaçmayın. Her şeyin kararı iyidir. Tıpkı içkinin olduğu gibi.

Meyhane İçin Sıra dışı Bir Fikir 

Nasıl ki barlar canlı müzik geceleri düzenleyip daha fazla müşteri avlamanın yollarını arıyorsa siz de aynı şeyi bağlama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylece türkü barlarla yarışabilirsiniz.

Bağlama ustası biriyle haftalık birkaç geceliğine anlaşıp ona birkaç saat canlı canlı türküler söyletip meyhanenize gelen müşterilerinize sıra dışı akşamlar, anılar yaşatabilirsiniz. Meyhaneler her ne kadar eski usul bir kültürel zenginlik olsa da, onları modernize etmek her zaman daha fazla müşteri seçeneğini değerlendirmek olacaktır.

Bir sonraki yazımızda görünceye dek hoş kalın.

Yorum yapın