Nasıl Daha Hızlı ve Nitelikli İnternet Makalesi Yazılabilir?

Önceleri, evde çalışmak için bir ”home office” dizaynına ve kaynağına ihtiyaç vardı.

Nerede çalışıyorsun?

Evde.

Evde mi?

Evet.

Peki ya ofisin?

İşte masam.

Bu, bir zamanlara göre epey marjinal olan diyaloglar, artık tamamen gerçek. Evden çalışmak, önceleri belli bir lüks ve kıskançlık sebebiyken, bugün çağımızın mutlak bir gerçeği. Evden çeşitli internet sitelerine makale yazmak da bu gerçekliğin sadece bir parçası. Öncelikle neden dışarıda, bir ofis ya da şirket ortamında değil de evde çalışma piyasasının bu kadar yükseldiğini inceleyelim:

yazı 1

 • İlk nedende, şüphesiz ki katlanarak artan nüfusun etkisi olmuştur. Gerek part time çalışma sistemi olsun, gerek tam gün; artık evden halledebilecek işler için ekstra ofis hatta ekstra masa masraflarından bile kaçınılmaktadır. Tek bir masa bile, hem çalışan için hem de işveren için çok gibi görünmeyen ama çok gibi gözüken masrafların kapısını açar. Sadece yol ve elektrik paraları bile, bir kişi, bir kişi diyerek katlanarak artar ve iki tarafı da mağdur edici bir bilançonun zeminini hazırlar.

 

 • İkinci neden, internetin, tüm coğrafya algısını ve bilimini yıkmasıdır. Artık bir laptopunuz ya da akıllı telefonunuzla birlikte bir internet bağlantınız varsa aynı anda dünyanın her yerindesiniz demektir. Oturduğunuz yerden Çin’den biriyle yazışabilir, Avustralya’dan alışveriş yapabilir ya da İngiltere hakkında bilgi sahibi olup makale yazabilirsiniz. Artık ülkeler arası maddi sınırlar, tamamen ortadan kalkmış demektir bu. Aynı zeminde istediği her yerden anında haber alabilen modern insan, coğrafi sınırların ve tüm maddi algı sistemlerin dışında ve ötesinde hareket edebilmektedir.

 

 • Üçüncü ve son neden ekonomiktir. Bu türden işlerin çoğu günlük 4 -5 saatinizi ayırabileceğiniz ve aile ya da kişisel bütçenize ciddi ek gelirler katabileceğiniz işlerdir. İş tanımı artık, sabahın köründe alarma uyanıp hızlıca hazırlanarak, belediye otobüslerinde dakikalarca trafikte maruz kalarak, aman geç kalmayayım diyerek olası patron azarlarından sakınarak kan ter içinde ofislere koşturduğunuz o bol kabuslu, bol stresli zaman dilimlerine ait iş tanımlarının kenarından bile geçmemektedir. Kişi evden çalıştı mı, iş saatlerini tamamen kendi kişisel takvimine göre ayarlar ve dışarıdaki tüm saat odaklı kaostan uzak durarak parasını kazanabilir.

yazı 2

Peki, evden makale yazmak işi nasıl bir iştir? Öncelikle, makale kelimesinin tanımını yapalım ve kelime odaklı kafa karışıklıklarından da uzaklaşmış olalım.

 • Makale: Makale, bilinen anlamıyla edebiyat yazımlarının bir türüdür. Çeşitli sözlüklere ve kaynaklara baktığımızda, makalenin alanında uzman biri tarafından bir görüşü savunmak ve o görüşe dair konuların bütününde okurlarına salt ve kanıtlara dayanan bilgiler sunmak amacıyla kaleme alınan bir edebiyat türü olduğunu görürürüz.
 • Makale 2: Bizim bahsettiğimiz makale ise, tanıtmak ve bilgilendirmek amacıyla ancak ne bir görüşü savunmak amacıyla ne de edebiyatın bir alanına dahil edilebilecek yazılardır. Makale, bu bağlamda internet sitelerine girilen bilgi ve görüş odaklı serbest yazılara verilen genel addır. İnsanlara ben evden makale yazıyorum dediğiniz ya da iş ararken makale yazarı aranıyor ilanlarına baktığınızda kavram karmaşasından uzak durmak adına bu ayrımı bilmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Yoksa makale yazarı olacağım derken profesör olabilirsiniz. 1 saatte yazacağınız şeyi yoğun araştırmalar ve cilt cilt ansiklopedilerin ışığında 3 günde yazarsınız. Eh bu da işgüzarlık ve vakit eşittir para kaybı olacaktır. Tekrarlıyoruz: Makale yazarlığı, internet sitelerine o konuyla ilgili bilgi ve görüş sahibi olmak isteyen insanları aydınlatacak her türden yazının genel adıdır. Bakın mesela, bu yazı da öyle.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Evden Yemek Yaparak Para Kazanmak

Peki daha hızlı ve etkin makale yazmak için nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınmalı, nelere özen göstermeli? Meraklıları için bu ayrıntıları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zaten iş tanımında ya da işe kabul edildikten sonra işverenin kurallarında da okuyacağınız öncelikle olarak yapılması gereken özgün içerikler oluşturmaktır. Bu işin, daha etkin ve kabul edilebilir hali yazılan metinler tamamen özgün olmasıdır. Bu nedenle akıllı telefonlarınızla ya da laptop internet bağlantılarınızla ancak ve ancak araştırma yapmak için diğer kaynakları kullanmalısınız. Biraz ondan alayım, biraz da buradan kopyala yapıştır yapayım derseniz bu çok geçmeden işvereniniz tarafından tespit edilir ve siz ofiste çalışmadığınız halde kapı dışarı edilirsiniz. Bu noktada önemli olan interneti ve internetteki alakalı metinleri sadece yol gösterici olarak değerlendirmeniz ve kullanmanızdır. Aksi takdirde yaptığınız metin hırsızlığına girer. Metin hırsızlığı ise hem etik dışıdır hem de yazdığınız makaleyi tamamen kullanım dışı bırakır.

 

 • Sizden istenilen makaleleri daha hızlı yazmak için şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Yazarken laptop, araştırırken akıllı telefon kullanmak. Böylece önünüzdeki koca ekranda yazma eylemini rahat rahat yaparken, elinizdeki küçük ekranda da söz konusu makale konusunun araştırmasını parmaklarınızla kaydırarak süratle yapabilirsiniz. Bazı durumlarda ise, direkt akıllı telefonlara word programı indirilebilmektedir. Böylece klavyeden değil elinizdeki küçük cihazda parmaklarınızla hızlıca makaleler tamamlanmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çok yakında sesli sistemlerle metin yazma evresine geçirilecektir. Parmaklar yerini dile bırakacak, insanlar konuşur gibi makale yazacak ve bu sayede sistem konuşmayı bizim ve parmaklarımızın yerine yapmaya başlayacaktır. Görüldüğü üzere etkin makale yazımı, teknolojiyle uyumlu bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı bilmeli, makale yazarlığı gibi üst düzey modern bir işte ilkel yöntemlerle sınırlı kalmamalıyız.

 

 • Makale yazarken eksik, yanlış, hatalı bilgiler vermekten itinayla uzak durmalıyız. Bazen hızlı yazmak adına yalan yanlış bilgilerin internet ortamında gezinip durduğunu görürüz. Eğer bir makale yazarıysanız, sizden istenen makale konuları bazen sağlık tabanlı olacaktır. Bu nedenle sorumluluk duygularınız gelişkin olmalıdır. Sağlık alanında keyfi ya da hızlı olmak adına yapacağınız hatalar, vereceğiniz yanlış bilgiler onları okuyan insanları tamamen yanlış yönlendirecektir. Bazen iyi beslenmek üzere küçük bir sağlık yazısı kaleme alabilir bazen ise kanser üstüne büyük bir yazı yazabilirsiniz. Konu ne olursa olsun, mevzu bahis olan sağlık ve insanları bilgilendirmek ise, makale işinde son derece özenli olmalısınız. Aksi takdirde hem işinizden hem de insani kalem vicdanından uzaklaşmış olursunuz.

yazı 3

Makale yazarlarının dikkat etmesi gereken birkaç püf nokta ve ince ayrıntı:

 • Her zaman makaleleri tek tek yazın. Öncelikle tek bir konuya odaklanın ve o konuda çeşitli araştırmalar yapın. Aksi takdirde zihniniz bulanacak ve bulanıklık kaleminize de sıçrayacaktır.
 • Kendinize gün içinde bir çalışma programı ve takvimi hazırlayın. Önceden planlayacağınız çalışma saatleri ile birlikte evden çalışmanın keyfiyetini savsaklamaya itmemiş olursunuz böylece. Bazıları nasılsa evden çalışıyorum deyip yazı saatlerini erteledikçe erteler ve en sonunda konular birikir. Konuların birikmesi ise stres ve hata payını arttırır. Siz böyle yapmayın ve korunaklı evinizin içinde huzurla çalışmak için günün 3 -4 saatini sadece işinize ayırın. Göreceksiniz ki işinizi doğru ve güzel yapmanın keyfi, hiçbir şeyde yok.
 • Noktalama ve imla kurallarına uyunuz. Evet yazdığınız şey bir edebiyat şahaseri olmak zorunda değil. Ama Türkçe’mizi, güzel Türkçe’mizi doğru kullanmak, her şeyden öte kendimize karşı geliştirdiğimiz bir vazife olmalıdır. Bunun dışında ufak tefek kelime hataları elbette ki hoş karşılanabilir. Ancak konu ne olursa olsun güzel ve akıcı bir Türkçe ile yazmak hem okurlarınızı hem de işvereninizi mutlu edecektir.

“Nasıl Daha Hızlı ve Nitelikli İnternet Makalesi Yazılabilir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın