Önemli Ayrıntıları Görebilme Sanatı

Önemli Ayrıntıları Görmek Bize Neler Kazandırır? 

1-İncelik ve zarafet kazandırır: Ayrıntıları görmek bir sanatçı duyarlılığının gözle görülür erdemlerinden biridir. Erdemdir çünkü nadirdir. Günümüzde erdem diye nitelendirdiğimiz nice ölçek çok az sayıda insan çok az miktarda vuku bulduğu için erdemdir. Ayrıntıları görebilmek de teknik bir ustalık olduğu kadar kalben şifa olan bir insaniliği ruhunda, yamacında taşır.

İncelik ve zarafet ise hayatın her alanında karşınıza armağanlar, ödüller sunar sizlere. Bir sanatçıysanız şiiriniz ayrıntılı betimlerle dolup taşar. Bir yönetmenseniz filminize aldığınız detaylar sayesinde izleyicilerin kalbinde taht kurarsınız. Bir iş adamı iseniz önemli ayrıntılar sayesinde işinizi yükseğe taşırsınız.

Maalesef günümüzde kimsenin ayrıntılarla uğraşacak vakti de enerjisi de yok. Bu nedenle kaba saba insanlar çoğalıyor. El mahkum biraz da. Ama yine de hayat şartları deyip işin içinden sıyrılamayız. O hayat şartlarını o kadar kötü ve mendebur kılan biraz da bizim ayrıntıları keşfetmemizdeki tembelliğimiz, hımbıllığımız.

detail photo

2- İş bitiricilik özelliği katar: Bir muhasebeci düşünelim. Bütün iş hayatı rakamlarla oynamak. Ayrıntılara dikkat eden bir muhasebeci hata yapmaktan uzak durur. Ustaca ve profesyonelce aynı zamanda da olabildiğince hızlı bir şekilde noksansız bir şekilde işi bitirir.

Aynı şekilde bir hukuk insanı için de geçerlidir belli başlı ayrıntılara dikkat etme özelliği. Hukukta ayrıntılar önemlidir. Bazen bir ayrıntının varlığıyla suçlanan kişinin masumiyeti ortaya çıkar. Bazen de bir detayın araştırılması ile asıl suçlu bulunur. İş bitiricilik nihai zaferdir ve nice zaferin önünde gözümüze perde inse de o perdelerin arkasına sinmiş ayrıntılar göze çarpar.

3- Kimsenin fark etmediğini fark eder ve özgün olursunuz: Özgün olmak en çok detayları seçebilmek ve kuracağınız hikayeyi de karakterinizi de o detaylar üzerinden yükseltmeyi bilmektir. Eski bir deyiş vardır. Bence tamamen ayrıntıların önemini anlatır. Körler ülkesinde tek gözü gören kişi kraldır der bu söz. Demek ki ne kadar fazla görürsek o kadar krallığa yaklaşırız.

Kendi karakterimizin ve hayatımızın krallığını ilan etmeden önce bakmak ile görmek arasındaki farkı görmeliyiz. Hani derler ya. Büyük resmi görmek diye. O büyük resimdeki küçük ayrıntıları da görebilirseniz gönül gözünüz ayrıntılar üzerinden açılmış demektir.

Ayrıntılar, bazen matematik problemi gibidir. Onlarca sayı ve işlem ihtimalinin arasından en önemlisini, en sağlamını seçmek zorunda kalırsınız. Zorunda kalırsınız çünkü bunu yapmazsanız bulacağınız sonuç mutlak surette hatalı ya da eksik olacaktır. Ayrıntıların ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatan ve tekrar gösteren ”Can Dostum” filmini de bu kareyle hatırlayalım. Matt Damon’ın henüz çok gençken oynadığı bu gösterişli baş yapıt, bize ayrıntılar evreninde dostluğun da başarının da küçük şeylerden geçtiğini anlatıyor.

Havası Temiz Ve Yüksek Yerde Yaşamanın Faydaları çoğu zaman nerede yaşadığımızı önemsemeyiz. Aynı şekilde nerede yaşamamız gerektiğini de. Acaba kaçımız başarısızlığımızı, mutsuzluğumuzu, kronik hastalarımızı yaşadığı yerlerin kalitesine bağlıyor? Bundan kaçış yok diyemezsiniz. Havası temiz ve yüksek yerde yaşamanın faydalarını okuduktan sonra her seçimin de birer detay içeren bir eleme olduğunu göreceksiniz.

4- Kadınlar ayrıntılara bayılır: Evet, erkek dostlar. Kadınlar ayrıntılara bayılır. Bu yüzden onların aradığı erkek tiplerinde hep centilmen, kibar, bakmasını ve görmesini bilen erkekler vardır. Ayrıntıları gören ve gösteren, onlar üzerinden hikayeler derleyen her erkek kadınların gönlünde fetihler gerçekleştirir.

Aynı zamanda küçük sürprizler ve küçük armağanlar da hayatın ayrıntı safhasındadır. Onları keşfetmek ve incelikler yapmak ayrıntılarda olduğu gibi kadınlarda da işe yarayacaktır.

5- Bolca gönül okşar kalp kazanırsınız: Önemli ayrıntıların farkında olmak incelikleri görmek ince davranmak demek demiştik. Bundandır ki ayrıntıları gören ve ona uygun hareket eden her insan bolca gönül okşar ve kalp kazanır. Tek bir ayrıntıda birinin mutsuzluğunu ya da keyifsizliğini görürsünüz örneğin. O ayrıntının izinden giderek, bazen bir yüz hattına, bazen bir mimiğe bakarak sonuç odaklı çalışabilir ve bolca kalp kazanabilirsiniz.

6- Yardımseverlik! Ayrıntıcı davranmak, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatmak demektir. Bir kısa hikaye anlatalım:

Zamanın birinde adı bilinmeyen bir krallık yaşarmış. Kralı herkes severmiş ve köylerinde bile onun heykellerini yaparak şükranlarını sunarlarmış bu krala. Bir de fakir bir köy var imiş. Bu köy ne kadar fakir olsa da kralın heykelini yapmaya karar vermiş. Ancak imkansızlıklardan dolayı heykelin yapımına ara verilmek zorunda kalınmış. Krallığın bir bölgesine de mektup yazmışlar. Durum böyleyken böyle diye. Bize yardımcı olabilir misiniz gibi de ricada bulunmuşlar.

Kral, krallığa gelen her mektubu okur ve kendi elleriyle yanıtlarmış oysa. Ayrıntıcı biri olduğu için de köyün fakirlikle ve veremle boğuştuğunu bir çırpıda öğrenmiş. Köye yüz çuval altın göndermiş ve mektubu kendi sözleriyle yanıtlamış: Duydum ki köyünüz fakirlikten ve veremden geçiliyor. Size yüz çuval altın gönderiyorum. Köyünüzün heykelimden çok buna ihtiyacı var…

Haiti’de İnsani Yardım Örgütü Kurmak  adlı makalemizi de yardımseverlik konulu hikayemizden sonra buraya yapıştırmak farz oldu. Haiti’de ya da başka herhangi bir yerde insani yardım örgütü kurmanın gereklilikleri, keyifli ve zor yanları nelerdir bilmek isteyen herkese iyi okumalar dileriz.

7- Muhabbetiniz özlenir: Önemli ayrıntıları gören insanların muhabbetleri de taze ve canlı olur. Sohbetleri sıkmayacak bir şekilde büyüleyici bir tonda gerçekleşir. Saatler geçer ve siz hala adamı dinlersiniz. Ekmek Teknesi dizisindeki anlatıcı karakterinin o kadar şerbetli, o kadar tatlı anlatmasının sebebi gücünü ayrıntıları görmesinden almasıdır.

Günümüzde Sunay Akın da ayrıntılara önem veren ve bu uğurda hikayeler anlatan önemli bir kalemdir.

Ayrıntıları çoğu zaman küçük şeyler olarak görürüz ve önemsemeyiz. Bizim daha büyük planlarımız vardır hem. Kim ne yapsın detaylarda boğulmayı deriz ve mutlak surette yanılırız. İnsan oğlunun makus tarihi büyüğe odaklanırken küçük zevklerden ve tatlılıklardan ayrıştırmaktır kendini. Bir tohum böyle bir bakış açısında küçük bir ayrıntıdan ibarettir. Ancak o tohum büyüyüp ağaç olduğunda artık ne ayrıntı olur ne küçük. Demek ki ayrıntılara dikkat etmek biraz da sabır işidir. Ve her sabrın sonunda mutlaka bir ödül vardır.

Ayrıntıları Göremeyenlerin Genel Özellikleri Nelerdir? 

1- Kabalık: Detaylardan uzak bir bakış açısına sahip olan herkeste bir sığlık vardır. Bu da kabalık olarak geri döner. Nasıl ki ayrıntı seven insanlar otomatik olarak ince ve düşünceli oluyorsa, ayrıntılardan uzak düşünen ve yaşayan insanlar da aynı oranda kaba olurlar.

Hani bakayım, bir şey yok, tamam, tamam, geçti diye avuttuğumuz küçük kardeşlerimiz vardır ya. İşte buna benzeriz bu hallerimizle. Kabalıktan uzak bir vizyona sahip olmak istiyorsanız ayrıntıların tadını çıkarın. Yoksa başkaları çıkarır.

2- Yüzeysellik: Anlamak, iyice, derinlemesine anlamak istiyorsak bir metnin, bir insanın ayrıntılı haritasını çıkarmalıyız. Yoksa yüzeysellik lanetiyle baş başa kalırız. Evet sevgili parlak fikirler okurları, her filmin, her kitabın bir alt metni olduğu gibi insanların da alt metni vardır. Görünen sadece bir yüzüdür. Oysa insanların da olguların da olayların da bin bir çeşit yüzü vardır.

Hepinize ayrıntılarla dolu ince, nazik günler dileriz.

Yorum yapın