Otoyollarda seyyar olarak satılacak en iyi 5 ürün – Röportaj

Otoyollarda seyyar olarak satılacak ürünler, onlarca yıldır aynı. Yaz günlerinde soğuk su ve mendil en çok giden ürünler. Pilli pervaneler de son yılların en çok satan seyyar ürünlerinden biri. Yazın tahammül edilmesi çok çok zor olan sıcaklara karşı alternatif ve pratik çözümler arayan uzun yol şoförleri, bu pilli pervaneleri kullanarak az da olsa rahatlıyor.

highway photo

Corona virüs salgının etkileri yarım yılı aşkındır dünyayı sardı. Daha da saracak gibi görünüyor. Öyleyse şöyle bir soru yöneltilebilir: Otoyollarda seyyar olacak satılacak ürünlerden biri de maske olabilir mi? Cevabımız net bir şekilde evet. Üstelik normalde 5 lira olan bir maskeyi 10 liraya satmanız da mümkün. Otoyollar, açık denizler gibidir. Orada belli başlı kurallar ve yasalar yok. Ticaretin kurtarılmış bölgeleri diyebiliriz. Nasıl ki 1 liralık su 2 liraya satılabiliyorsa maskelerin fiyatı da %100 oranında zamlı satılabilir.

Örneğin bir aileye apar topar yola çıkmış fakat maskelerini evde unutmuş. İnecekleri yerde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşma ihtimalini en aza indirgemek için maske almaları lazım gelecektir. Tam o noktada siz ortaya çıkabilir ve beşli onlu paketlerde maske satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli not: Maske ve su satışı yaparken siz de gereken önlemleri almayı unutmayın! Otoyollar geçiş yerleridir. Her gün binlerce insanın ve arabanın geçtiği bu noktalar virüs için tehlikeli bir merkez olabilir. O nedenle önce kendi sağlığınızı sonra diğer insanların sağlığını riske atmayın ve maske satarken maska takmaya devam edin.

Röportaj 

Farklı bir şehirde yaşayan aile dostunuzu ya da akrabanızı ziyarete gittiğinizde görürsünüz onları. Ya da bir iş gezisi için hayatınızda daha önce hiç görmediğiniz bir şehre giderken. Onlar ıssızlığın ortasında satış yapmaya, günlük ekmeğini çıkarmaya çalışan satıcılardır. Onların bu işe nasıl başladığını, otoyollarda satış yapmanın en zor yanlarını ve otoyollarda seyyar olarak satılabilecek en kârlı ürünleri merak ediyorsanız, röportajımız tam size göre!

– Hep merak etmişimdir. Otoyollarda satış yapmak, her şeyden evvel tehlikeli değil mi? Tamam oto yollar genelde vızır vızır işleyen yerler değildir. Hatta yılın 9 – 10 ayı çoğu ıssız olur. Ama bu ıssızlık da pek ala tehlikeli olabilir. At niyetli biri, sizi darp edebilir, elinizdeki ürünleri alabilir. Ya da buna benzer birçok korkunç şey yaşanabilir.

– Yaşanabilir değil yaşanıyor da. Oto yollar aslında kimseye ait değildir. Zamanında otostopçu diye bir film izlemiştim. Adam otostop çekip bindiği arabalardaki insanları öldürüyordu. Ne güvenlik kamerası, ne polis, ne bir şey. Oto yollar her zaman tehlikeli yerler olagelmiştir. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde. Buna karşın yoksulluk ve açlık da son derece tehlikeli. Bu iki tehlikeden birini tercih etmek durumunda kaldığınızda, maalesef oto yollar size çok daha güvenli geliyor.

– Sizin başınıza bir şey geldi mi? Ya da tanıdığınız birilerinin.

– Çok şükür, ben bizzat bir şey yaşamadım. Ancak yakın tanıdıklarım saldırıya uğradı. Bir başkasının da serseriler tarafından gasp edildiğini ve elindeki tüm çikolataların çalındığını duydum.

– Genelde oto yol satıcılarına pek itibar edilmez. Hemen camlar kapatılır, kapılar kilitlenir. Sizin kapatacak camınız, kapınız da yok.

– Tehlike her yerde tehlike. Risk her yerde var. Dediğim gibi, bizim öncelikli derdimiz geçim.

– Oto yolda neler satıyorsunuz?

– Mevsimine göre değişiyor. Yaz aylarında su ve soğuk meşrubat gidiyor çoğunlukla. Malum oto yolda genellikle uzun yolculuklar yapılıyor. Çoğu kimsede de soğuk su termosu yok. Hazır lafı gelmişken, bu yaz kısmetse soğuk su termosu da satmaya başladık.

– Peki satışlar nasıl? Beklediğiniz gibi mi?

– Henüz yeni bir ürün olduğu için pek bilinmiyor. Ama ben bizzat kullandım. Suyu gerçekten de saatlerce soğuk tutuyor. Ama millet, hemen anında kullanıp randıman alabileceği ürünlere rağbet ettiği için, bizdeki termoslara henüz pek güvenemedi. Ama zamanla, kullana kullana onlar da görecekler çok kullanışlı olduklarını.

– Diğer mevsimlerde neler satıyorsunuz?

– Kışın atkı, bere, şapka türü şeyler. Aslında bakarsanız ne bulursak onu satmaya çalışıyoruz. Pek seçim şansımız yok. Toptancılara ulaşmak, onlardan uygun fiyata mal almak her zaman kolay olmuyor.

– Otoyollarda çocukların çalışmasına ne diyorsunuz? Zaten tehlikeli olan bir işi daha da tehlikeli kılmıyor mu?

– Benim bir çocuğum var. Ben bu dünyada var oldukça onun böyle bir işte çalışmasını istemem. Ancak televizyonlarda görüyorum. Hem oto yollarda hem de caddelerde çocuklar su falan satmaya çalışıyor. Arabaların arasında canlarını hiçe sayıp fır dönüyorlar. Çocuklara göre bir iş değil. Zaten çocuklar, hangi iş olursa olsun çalışmamalı. Onların tek işi dersleri olmalı.

– Röportajımızı okuyanlara başka neler önerirsiniz? Oto yollarda su, hediyelik eşya ve şapka – bere türü aksesuarlar dışında neler satılabilir?

– Aklıma ilk gelenleri sıralayayım. Çiçek. Gül, zambak ve menekşe gibi görüntüsü güzel olan çiçekler. Sonra bu sıralar saksıda küçük kaktüsler çok moda. Kaktüslerin piyasası var yani. Eğer bulabiliyorsa kaktüs satarak geçimlerini sağlayabilirler. Bunun dışında yükte hafif pahada ağır olan birçok ürünü otoyollarda satabilirler.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu yazı, tamamen akıl ve mantık yürütmeleriyle, gözlemlerle ve analizlerle yazılmıştır. İnternete baktığınızda seyyar satıcılık ile bilgilerin ve haberlerin son derece az olması da, otoyollarda seyyar satıcılık yapmak isteyenler için dar bir alan bırakmakta.

İPUCU: ŞU OTOYOLLARDA AÇIKTA YİYECEK SATMAKTAN VAZGEÇİN. SU DIŞINDA KİMSE LEŞ GİBİ EGZOS KOKAN YERLERDEN AÇIKTA YİYECEK FALAN ALMAZ. BUNUN YERİNE ŞARJ ALETİ, ÇİÇEK, KAPALI KUTUDA OLMAK KAYDIYLA LOKUM GİBİ ŞEYLERE ODAKLANIN. HATTA BAKIN OTOYOLDA KAPALI KUTUDA İZMİR BOMBASI SATILABİLİR. DENEMEK GEREK…

Bu girizgahtan sonra öncellikle otoyollarda seyyar satıcılık yapmanın ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğunu ele alalım. Pozitif başlayalım ki pozitif düşünceler oluşsun. Bu nedenle öncelikle otoyollarda seyyar satıcılık yapmanın avantajlarını sıralayalım:

  • Öncelikle olarak müşteri beklemek gibi bir zorunluluğunuz yok. Ya da müşteri çekmek gibi ekstra masraf harcamanıza yol açacak çeşitli reklam ve ilan kampanyalarına. Tek yapmanız gereken işlek bir otoyolun kenarında seyyar bir şekilde dükkanınızı kurmak ve beklemek. Eğer yeteri kadar ilgi çekici bir ürününüz ya da ihtiyaçlara karşılık veren bir yatırım parçanız varsa (bu konuya yazımızın ilerleyen bölümünde zaten değineceğiz) araçlar kendiliğinden durup sizden alışveriş yapacaklardır. Bu noktada altının özellikle çizilmesi gereken konu hem basit hem çok karmaşıktır. O da şudur ki, otoyollarda seyyar satıcılık yapmak, hareket eden pazarın içine sızı vermekle eşdeğerdir. Normal satıcılıktan en büyük farkı ve avantajı da budur. Normal bir satıcı, sadece pazarın bir yerindedir. Ve müşteri çekmeye çalışır. Ancak otoyollar bir geçiş yeridir ve her daim her pazarın müşterisi kabul edebilecek kişilerin geçiş yeridir. O geçiş yerine kurulacak seyyar bir dükkan, hareket halindeki ve sürekli müşteri potansiyelinin içinde yer almak demektir. Hal böyle olunca çözüm de akıp giden pratiğin içinde karşılığını bulur. Birileri sabit bir yerde başka yerlere ve başka ürünlere ait müşterileri çekmeye çalışırken, siz özerk bir bölgede ülkenin, şehrin tamamına hızlıca hizmet ve ürün sunmakta olursunuz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Dekoratif Ağaç ve Heykel Satan Dükkan Açmak

 

  • İkinci en büyük avantaj ise, sizin müşteriye değil müşterinin size ihtiyaç duyması olacaktır. Genellikle sakin sakin arabalarını sürerken birden frene basıp önünüzde durabilirler. Bazen yolu aşıp geri geri gidip önünüzde park ederler. Alış verişe ihtiyacı oldukları sizi görünce akıllarına gelirler. Bu noktada otoyoldaki seyyar satıcıları, pazarın, alışverişin söz konusu olmadığı bir mahalde ve zaman diliminde, ekstra bir hesap defteri açmış olur. Bu, elbette ki kayıt dışı bir ticaret değildir. Hukuka da aykırı değildir. Sadece bahsettiğimiz şeyin inceliği üzerine söyleyebiliriz ki, otoyoldaki seyyar satıcılar, mevcut ticaret sisteminin yüzde doksanının oluşturduğu büyük payın dışındadır. Bu payın dışında olmasına rağmen ise pazarın yüzde yüzlük oranına taliptir. Örneğin Çorlu otoyolunda satılan bir ürün, Karabüklü bir yolcuya da Kanadalı bir turiste de satılabilir. Otoyol, bu türden sürprizli ve geniş ölçekli bir pazar alanıdır ve oradaki seyyar satıcılar da bu pazar alanının mutlak sahibidirler.

highway photo

Otoyolda seyyar satıcılık yapmanın dezavantajları:

  • Öncelikle kapalı bir alanda olmamak en büyük sorunlardan birisidir. Bu nedenle sıcak yaz mevsimlerinde sıcakla ve sıcağın yol açtığı türlü rahatsızlıklarla mücadele etmek zorunda kalacaksınız demektir bu. Aynı şekilde çetin geçen soğuk kış aylarında da kötü iklim şartlarıyla mücadele etmek gerekecektir. Sıcak ve soğuk mücadelelerinde çoğu zaman seyyar satıcılar, içinde bulunduğu işten nefret edip belli oranda yabancılaşma yaşamaktadırlar. Fiziksel dayanıklılığın ve sabrın en çok istediği işlerden biri kabul edilen otoyol seyyar satıcılığı, bunların üstünden gelindiği takdirde oldukça kar getiren bir iştir. Ve bu emek – kar ilişkisine baktığımızda, bunu fark eden birçok insanın halen otoyollarda seyyar satıcılık yaptığını görmekteyiz.
  • Bir diğer büyük dezavantaj ise can ve mal güvenliğine çok büyük dikkat istemesidir. Birçok seyyar satıcının aceleci ya da yanlış bir hamleden dolayı arabaların altında kaldığı ve çeşitli kazalara maruz kaldığını hepimiz görüyor, okuyor, izliyoruz. Otoyolda seyyar satıcılık, maalesef ki sigortalı bir iş değildir. Zira tüm sigortaların ötesinde oldukça riskli bir iştir. Bir başka risk ise, mal güvenliğidir. Güneşten ya da soğuktan etkilenen özellikle gıda ürünlerinin özenle muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bir başka risk ise, ürünlerin çalınmasıdır. Bu noktada da satıcıların gözlerini dört açmaları ve ürünlerini kendi imkanlarınca korumaları gerekmektedir.

Peki, otoyollarda en çok satılacak ilk 5 ürün hangisidir?

Şimdi bunları sıralayalım ve yine mantık yürüterek analizlerini yapalım:

1- Hediyelik eşya satmak:

Özellikle bayram ve resmi tatil günlerinde otoyol kenarlarına konulan hediyelik eşya vitrinleri büyük ilgi görmektedir. Bunun nedeni bizdeki hediye bilincinin hep son dakikaya, son ana bırakılmasıdır. Yolda giderken, ”aa biz eniştemlere gidiyoruz ama hediye almadık” repliği herhalde milyonlarca kere başka başka araçlardan çıkmıştır. Hatta çoğu zaman hediye alacağımızı, hediyelik eşya satanları görünce anımsarız. Bu noktada otoyolda satmak için hediyelik eşya standı açmak oldukça karlı bir iş olacaktır. Hediyelik eşyalar, çeşitli boyutlarda heykel ve heykelcikler, tablolar, kol saatleri olabilir.

2- Çiçek satmak:

Çiçek de bir tür hediyedir. Ama ülkemizdeki anlamı daha çok erkekten kadına bir güzelleme, bir ”seni seviyorum” mesajıdır. Şimdi hal böyle olunca, tipik Türk erkeği, çiçekçiyi görünce bakışları otomatik olarak yan koltukta oturan sevgilisine, nişanlısına, karısına kayacaktır. Bundan sonra sizin tetiklediğiniz ticaret enerjisinin erkeklik onuruyla muhasebesidir. Çiçek almamak, üstelik yolun kenarında hazır ve nazır bir çiçekçi varken almamak, erkeğin bilincinde bir soru işareti duyuracaktır. Çiçek almasam, karım bana darılır mı? Görmezden gelsem, sevgilim yanlış anlar mı? İşte bu pazarın psikolojisini çözen uyanık satıcılar, bunu çok iyi bildikleri için her yerde, buna otoyollar da dahil olmak üzere, her yerde çiçek satıcılığı yoktur. Potansiyel müşterilerinizi apansız yakalamak istiyorsanız otoyollarda çiçekçilik işine girin. Onlar, güllerin kokusuna kendileri geleceklerdir.

3- Su ve soğuk meşrubat satmak.

Su, hayati sıvı kaynağımız malum. Uzun yolculuk yapan arabalarda suyun bitmesi ya da ısınıp içilemez hale gelmesi ise çok sık başımıza gelen bir şey. Issız bir otoyolun kenarında buz gibi soğuk su satan birini gördüğümüzde herhalde bunu önce serap zannederiz. Ancak yaklaştıkça, bu güzel hayal, gerçek olmaya başlar. Siz de yol ortasında susuz kalmış insanları ve aileleri sevindirmek ve yüksek gelirler elde etmek istiyorsanız bu basit satış yöntemini ve ürününü benimseyebilirsiniz. Kilometrelerce sonra ortaya çıkacak benzinliklerden önce sizi gören arabalar, özel yöntemle soğuk tuttuğunuz sularınızı şevkle satın alacaklardır. Özellikle bahar ve yaz aylarında ise müşterilerinize sudan başka, çeşitli meyve suları ve gazlı içecekler de sunabilirsiniz.

4- Pamuk şeker satmak

Elbette ki yolun ortasında birdenbire şekerli bir şeyler satıldığını gören çocuk ve çocuklar, o arabada ortalığı ayağa kaldıracaktır. Çocukları tek bir görselle ikna ettikten sonra gerisi aile babasının cüzdanı ile sizin aranızda cereyan edecektir. En etkili satış yöntemi her zaman çocuklar üzerinden işler. Bu, elbette kandırmakla ilgili bir yol değil. Daha çok ”kıyamamazlık”la ilintili bir evredir. Çocuk, sizin sattığınız şeyi ister, baba ve anne kıyamaz ve araba önünüzde durur. Neden pamuk şeker de çikolata vb. ürünler değil derseniz; Çok basit. Hiçbir çikolata, ne kadar havaya kaldırırsanız kaldırın 100 metre öteden görülecek büyüklükte değildir. Oysa ki pamuk şekerler, gerek hacimleri gerek renkleriyle ”ben buradayım” der. 30 saniye içinde kendi reklamını yapar ve satış tamamlanır. Siz de kazanmaya devam etmiş olursunuz.

5- Karpuz – kavun gibi mevsimlik meyveler satmak:

Yollarda en çok gördüğümüz seyyar satıcılık ürünlerinden biridir. Evlerine ya da misafirliğe giderlerken karpuz, kavun gibi dünya nimetlerini görüp de alma ihtimali, herhalde çoğumuzun aklından geçmektedir. Bu nedenle otoyollarda en sık gördüğümüz ürünlerden biri bu lezzetli meyveler olmaya devam edecek.

Herkese kazasız sürüşler ve bol kazançlı günler dileriz.

Yorum yapın