Tencere – Tava Üretim Fabrikası – İmalathanesi Kurmak

Tencere – tava ikilisi hem ev hem de endüstriyel mutfaklarının vazgeçilmez ikilisi. Günlük yaşamda en çok kullanılan mutfak gereçlerinin de başında geliyor. Bu bağlamda, çoğunluğun da değil herkesin ihtiyaç duyduğu, lüks değil tamamen gerekli tüketim nesnelerinin başında geliyor.

Bu yazımızda tencere – tava üretim fabrikası kurmanın tüm inceliklerini dilimiz döndüğünce sizlerle paylaşacağız. Gerekli sermayenin ne kadar olacağını, hangi tencere ve tava çeşitlerinin piyasada daha çok gittiğini de yazımıza ekleyeceğiz. Sermayesi yüksek ama risk seviyesi çok düşük olan bu iş koluna giriş yaparak hayal ettiğiniz paraları kazanabilir, topluma faydalı mutfak gereçleri üreterek çift yönlü bir tatmin elde edebilirsiniz.

Tencere – Tava Üretim Fabrikası / İmalathanesi Kurmak İçin Gerekenler 

Tencere – tava üretim fabrikası / imalathanesi için ihtiyaç duyacağınız sermaye, yuvarlak bir hesapla 10 bin ile 100 bin arasında değişkenlik gösterebilir. Size tavsiyemiz piyasanın hiç olmadığı kadar çalkantılı olduğu şu günlerde minimal bir sermaye ve hedef ile işe başlamanız. Sokaklara, caddelere çıktığımızda en iddialı dükkanların bile devren kiralık ya da satılık olduğunu görüyoruz. Emlakçılar bir bir kapanıyor. Giyim ve yiyecek sektöründe bile inanılmaz büyük bir daralma ve bunun peşi sıra birbirini takip eden iflas haberleri geliyor.

Hal böyle iken tencere ve tava üretimi için en azından şu birkaç senelik süre içerisinde minimal bir plan ile yola çıkmanız. Hatta küçük bir işletme şeklinde işleyişe sahip olan imalathane açabilir, burada sayıları 5 ile 10 arasında değişen işçiler ile yavaş yavaş başarı merdivenlerini çıkabilirsiniz. Bu noktada size ilk başta 10 ile 30 bin liralık bir sermaye yeterli olacaktır. Ürettiğiniz tencere ve tavalar piyasada karşılık bulduğu takdirde imalathanenizi yavaş yavaş bir fabrikaya dönüştürmeniz de an meselesi olacaktır. Artık kar yapmaya geçtiğinizde işçilerinizin maaşlarını öder, geçiminizi sağlar, arta kalanı da müstakbel fabrikanız için harcarsanız.

Sonra bir bakmışsınız yola beş kişi ile çıktığınız iş fikri yüzlere, iki yüzlere çıkmış. Hayal değil, plan. Ve kartları doğru oynadığınız takdirde gerçekleşmemesi için hiçbir nedenin olmadığı gayet karlı bir plan!

Tencere ve Tava Üretim Fabrikası Açmak Karlı Mıdır? 

Yazımızın başında da dediğimiz gibi tencere ve tava her zaman, her koşulda gereksinim duyulan gereçlerin başında geliyor. İnsanın temel ihtiyaçlarından biri olan yemek yemek, ancak bu muhteşem ikiliyle mevcut. Sabah sucuklu omlet mi yapılacak? Bir tava. Akşama yemek mi yapılacak? En az bir tencere.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Piyasadaki Tekel Olmuş ve Pahalı Ürünlerin Alternatiflerini Üretmek

Bu koşullar altında insanların lüks değil temel ihtiyaçlarına yönelik her türlü gerecin imalatı, bir sıfır önde başlamak demektir. Ancak, kafadan da bu iş karlıdır, direkt girin demek yüzeysel bir tavsiye olacaktır. O nedenle yazımızın geri kalanında ne tür tava ve tencerelerin revaçta olduğunu sizlerle paylaşacağız. Her mutfak gerecinde olduğu gibi burada çeşitler çok fazla. Siz de bu çeşitleri değerlendirip her birini üretmek yerine belli başlı, kullanışlı ve piyasada talebi olan tava ve tencerelerin üretimine ağırlık verebilirsiniz.

Üretebileceğiniz Tencere Çeşitleri 

Hem imalathanenizde hem de fabrikanızda birçok farklı çeşitte tencere üretebilirsiniz. Bunların başında gerek kalitesi, gerek yemeklere kattığı lezzet ile birinci sırada yer alan A kalite çelik tencereler yer alıyor. Her ev hanımının mutfağında en azından bir tane istediği çelik tencereleri üreterek sektöre hızlı ve sağlam bir giriş yapabilirsiniz. Garanti süreleri 2 ile 5 yıl arasında değişen tencerelere üreterek daha henüz başlangıçta müşterilerinize güven vermeniz de mümkün.

Lüks ve endüstriyel mutfakların vazgeçilmezi olan seramik tencereleri ise fabrikaya geçtiğinizde üretmeye başlayabilirsiniz. Düdüklü tencereler de belli başlı yemeklerin yapımında sıklıkla tercih edildiği için üretim bantlarınızda yer almalı. Yine teflon tencereler de hem kahvaltılık hem de akşam yemeklerinin yapımında büyük oranda kullanılıyor. Önemli olan uzun süreli dayanan, kaliteli ve müşterilerin çok yönlü taleplerini karşılayan tencereler üretmeniz olacak. Daha sonra bunları çeşitli mağazalara satarak ilk adımınızı atabilir ve ilk başarınızı çok kısa bir süre içerisinde elde edebilirsiniz.

Üretebileceğiniz Tava Çeşitleri 

Tava üretiminde de çeşitliliğe gitmenizde fayda var. Sermayeniz ne kadar dar, çalışan sayınız ne kadar az olursa olsun, en az iki – üç farklı türde tava üreterek bu iş kolunda sağlam ve emin adımlarla ilerlemelisiniz. Üretimde kalite kadar sağlığa da önem vermeniz gerekiyor. Kanserojen içermeyen ve üretiminde insan sağlığına zararlı olmayan malzemelerin kullanıldığı bir üretim ilkesi benimsemelisiniz.

Teflon tencere ile birlikte teflon tava üretimine ağırlık vermenizi öneriyoruz. Bunun yanı sıra çift taraflı tavalar da son yılların en popüler ve en çok tercih edilen tava çeşitlerinin başında geliyor.

Yorum yapın