YENİ ESNAFA DÜŞÜK FAİZLE KREDİ VEREN BANKALAR – GÜNCEL TAM LİSTE

Tazecik bir esnafsınız fakat işletmenizi ayakta tutabilecek yeterli sermayeye sahip değilsiniz. Bu durumda ne yapmalısınız? Her yıl olduğu gibi bu yıl da kamu ve özel bankalar ‘’esnafın yanındayım’’ diyor. Bu bankaları sıralamadan önce, bankaların kredi vermeden önce esnaflarımızdan istedikleri şartlar var. Nedir bu şartlar?

ÖNEMLİ NOT:  Yeni esnafların kredi alması için kazançlarının vergilendirilmiş olması ve hukuken kanıtlanabilir olması gerekmektedir. Aksi takdirde banka yasal mevzuatlar ve iç yönergeleri gereği kredi vermeye yanaşmayacaktır. Bankaların bir saat misali belirli ve standart kurallar gereği hareket ettiğini unutmayın. Bir kredi memurunun instiyatif kullanabilmesi için maalesef çok ekstrem durumların söz konusu olması lazım. Yani belgelenmemiş kazanç için size nakit sağlayamayacaklardır.

Esnaf Kredisi Şartları

 • Esnaf ve sanatkar olmak
 • Bir odaya bağlı bulunmak (Ör: İstanbul Meyve Sebze Esnaf Odası)
 • Bağlı bulunduğunuz esnaf / sanatkar odasında aktif üye olmak (en az 6 ay süreli)
 • Eğer ticari olarak kredi alıyorsanız kefil şartı göstermek ( bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir)
 • Çekmek istediğiniz krediye bağlı olarak bankalar sizden ipotek talep edebilecektir.
 • İşletme sahibi krediye şahsen kendisi başvurmalıdır.
 • Kredi çekmek istediğiniz bankaya güncel bir beyanname göstermelisiniz.
 • İşletmenin ve işletme sahibinin kredi notunun yüksek olması başvuracağınız zaman avantaj sağlamaktadır.
 • En önemli şart; çekmek istediğiniz kredi miktarı ile orantılı olarak bir iş yapıyor olmak. Bu durum yeni esnaflarımız için sıkıntılı olabilir. Çünkü yeni bir işletmenin herhangi bir geliri olmayacağı için bankalar yeni esnafa ticari kredi vermezler. Bu yüzden yeni esnafımız ticari kredi yerine ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirler.

Bu şartları sağladık ve bankaya kredi için başvurmaya gideceğiz. Peki gerekli belgeler neler?

Esnaf Kredisi için Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdan fotokopileri,
 • Bağlı bulundukları odadan alacakları kayıt belgesi,
 • Yeni açılan işletme adına kayıtlı vergi levhası fotokopisi,
 • Eski esnaflar için 3 yıllık bilanço ve gelir tablosu,
 • Varsa SGK hizmet döküm belgesi,

 

Yeni Esnafa 200.000 Lira Kredi İmkanı

Yeni esnafa kim veya hangi kurum 200.000 lira kredi imkanı sağlayabilir? Evet bankalar kredilendirme yaparken bazı şartlar aramaktadır. Şartların en önemlisi ticari geçmişe sahip olmak demiştik. Ticari geçmişin de en az 6 aylık olmaması durumunda bankalar size maalesef ki istediğiniz krediyi sağlamayacaktır. Ticari geçmiş dışında kredi notunuzun yüksek olmasını ve kredi sicilinizin temiz olmasını isterler. Kredi siciliniz kötüyse bankalar size kredi vermekte sıkıntı çıkartacaklardır. Kredi notuna gelecek olursak öncelikle kredi notunun ne olduğunu açıklayalım. Tüm finansal hareketlerinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Elde edilen bu puanlama kuruluşa üye olan firmalara veya şahıs şirketlerine müşterilere belirli bir meblağ karşılığı olarak tevdi edilir. Eğer kredi notunuz düşükse alacağınız kredi miktarı da düşük olacaktır. Yeni esnafın maalesef ki kredi notunun yüksek olması beklenmez. Peki yeni esnaf sermayeye nasıl ulaşacak? Devlet yeni esnafa destek olmak amacıyla bir kampanya başlattı. Bu kampanyayla esnaflar teminatsız şekilde Kredi Garanti Fonu sayesinde kredi sahibi olabilecekler. Bu sayede yeni esnafımız istediği sermayeye sahip olabilecek.
Esnafa Kredi Veren Bankalar

1) Garanti Bankası

Garanti Bankası yeni destek paketi adı altında esnaf ve sanatkara kredi konusunda yardımcı oluyor. Düşük faizle kredi kullanımı sağlayan Esnaf Destek Paketi ile sermaye ihtiyacınızı karşılayabiliyor, tahsilat ve ödemeleri de kolaylıkla halledebiliyorsunuz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Arsa Satın Almak için Kredi Çekmek Mantıklı Mı ?

2) TEB Bankası

TEB Bankası esnaflar için 8 ayrı kredi imkanı sunuyor. Her bir pakette ayrı ayrı imkan sağlayan TEB bankası başvuracağınız paketten istediğiniz gibi sermayeye sahip olmanızı sağlıyor. Bankanın size sunduğu paketler şu şekilde;

 • Tez Kredi: Tez kredi ile en kısa sürede ihtiyacınız olan nakde ulaşabilmeniz için farklı kanallardan başvuru yapabilmeniz için tasarlanmış bir süreçtir. 000 TL’ye kadar olan başvurularınızda ön onaylanan ürününüzü gerekli evrakınız ile şubeye giderek aynı gün içerisinde onaylatabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.
 • Nakdi Krediler: İşletmeye ve esnafa özel tüm nakdi kredi seçenekleriyle tüm nakit ihtiyaçlarınızı karşılamayı size sunuyor.
 • Gayri nakdi Krediler: Teminat mektupları ve akreditiflerle ithalat ve ihracat işlemlerinizi kolaylaştırmayı sağlıyor.
 • Exim Bank Kredileri: Eximbank Performans Kredisi, Eximbank’ın geçmiş takvim yılı itibariyle belli bir miktarın üzerinde ihracat gerçekleştirmiş olan firmalar için düzenlediği kredi programıdır. 
 • Hazine Müsteşarlığı Destekleri: Hazine Müsteşarlığı işbirliği ile bölgesel desteklerden yararlanacak 1 yıldan uzun yatırımların, Ar-Ge ve çevre yatırımlarının finansman maliyetlerinin düşürülmesi sağlamaktadır.
 • KOSGEB Destekli Krediler: KOSGEB tarafından sağlanan KOBİ destek kredileridir.
 • Kredi Garanti Fonu İşbirliği: İster nakit akışınızı düzenlemek, ister işletme ya da yatırım sermayesi ihtiyacınızı karşılamak için, Özkaynak kapsamında “Kredi Garanti Fonu” kefaleti ile kredinizi size sunuyor.
 • Taksitli Ticari Kredi: Size özel avantajlarla ticari kredi ihtiyacınızı karşılamayı sunuyor.

3) Halkbank

Halkbank diğer bankalara göre esnafa her türlü desteği sağlamayı sunuyor. %0 faizle enaf ve sanatkarın kredi çekmesine olanak sağlıyor. Esnaflara özel olarak oluşturduğu esnaf kredileri ile;

 • İşletme sermayesi ihtiyaçlarını sağlamalarına yönelik 200.000 TL’ye kadar finansman sunuyor.
 • 000 TL’ye kadar işyeri ve taşıt alımına yönelik yatırım kredisi almayı sunuyor.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti veya Bankamızca Doğrudan Kullandırım yoluyla sunulan kredilerimizi kullanabilirsiniz.

4) VakıfBank

VakıfBank esnafa özel, 36 aya varan vadeler ve uygun faiz oranları ile 50.000 TL’ye kadar kredi kullanma avantajı sağlıyor.

Ayrıca 3 farklı geri ödeme seçeneği de beraberinde sunuyor. Esnaf kredi taksitlerini;

 • Sabit taksitli ödeme planı,
 • Değişken taksitli ödeme planı,
 • Taksit ertelemeli ödeme planı,

seçenekleriyle ödeyebilirsiniz.

5)ING Bank

ING KOBİ Hızlı Kredi ve Kredi Fonu Kefareti ile esnafın yanındayız diyor.

6) İş Bankası

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları üyeleri olan esnaflar 36 aya varan vadede 250.000 TL’ye kadar aylık eşit taksit ödemeli krediden düşük faiz oranları ile yararlanabiliyor.

7) Ziraat Bankası

Ziraat Bankası esnaflara ve sanatkarlara birbirinden fazla kredi imkanı sağlamaktadır. Nakdi Krediler, Gayri nakdi Krediler, Mesleklere Özel Krediler, KOSGEB Destekli ve Kredi Garanti Fonlu Krediler, Destek Kredi Paketleri ve Dış Kaynaklı Krediler olarak bir çok imkan sunmaktadır. Bunların dışında Tarım sektörüne özel kredi seçenekleri de mevcuttur.

8) Denizbank

Denizbank 80.000 TL’ye kadar nakit desteği sağlayarak esnafın yanında olmaktadır. İki çeşit kredi seçeneği sunulmaktadır. Bunlar;

 • Taksitli Ticari Kredi
 • Günlük ve acil ihtiyaç kredisi

Girişimcilik ülkemiz için önemli bir statüdür. Esnaflık da girişimcilikle başlar. Bu yüzden her yeni esnafın önünü açmak ve yardımcı olmak gerektiğine inanarak, yazmış olduğumuz bu yazımızda umarız esnafa gerekli desteği vermişizdir. Gerekli şartlara sahipseniz kredinize hemen ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum yapın