Yurt dışı bağlantılı iş kurmak neden daha mantıklı?

Arkadaşlar artık rekaber hiç olmadığı kadar yüksek ve sıradan vatandaşları destekleyen bir mekanizma çoğu ülkede yok. Bu durumun sonucu olarak bir iş kurmak istediğinizde çoğu sektör eskisi gibi “davetlar” değil.

Hatta davetkar olmayı geçtik artık “saldırgan” bir hal almaya başladı. İş yapan insanlar bu amansız rekaber karşısında paralarını kaybediyor ve başlarına türlü türlü belalar alıyorlar. Bu ekonomik atmosfer orta sınıftaki girişimcilere verilen KOSGEB kredileri ile aşılmaya çalışıldı ancak o bile yetersiz kaldı. Çünkü otomasyonlar, yazılımlar ve internet tüm kuralları yıktı. Paranın tek elde toplanmasını hızlandırdı. Böylesi bir ortamda maalesef sistemin tepesindeki bir avuç zengin haricinde kimse uzun vadede kazanmayacaktır.

Neden yurtdışı bağlantılı iş?

Cevap basit: “iletişim çağının olanaklarından yararlanıp ticareti arttırmak için”. Mesela Türkiye’de ucuz iş gücü, ucuz hammadde ve nispeten daha düşük vergi sayesinde çok ucuza üretilen malları alıp dünyanın muhtelif ülkelerine satmak karlı olabilir. Bunu başarabilmek eskisinde daha kolay. Peki mesela hangi sektörler bu yurt dışı bağlantılı iş kurmak için daha mantıklı?

  • Tekstil
  • Gıda
  • Araba parçası
  • Hurda

Bu 4 sektörü özel olarak seçtik çünkü bunların ülkemiz ekonomik sistemi içerisinde bir topluluğu var. Bu sektörlerdeki topluluk kendiliğinden ün, bağlantı ve marka sağlamaktadır. Mesela siz İngiltere’ye gidip gerçekten kaliteli bir ürünü “kaliteli Türk kumaşı” diyerek satmaya çalışırsanız diğer ülkelerde üretilenlere göre daha avantajlı olursunuz. Çünkü sizden önceki Türk tacirler o ürünü memleketimiz ile birlikte tanıtmış ve reklamını yapmış olacaktır.

Neden yurt dışı bağlantılı iş kurarken interneti etkin kullanmalıyım?

Arkadaşlar elinizin hemen altındaki Google Adwords’ü küçümsemeyin. Resmen pandoranın sihirli kutusu. Kullanmayı bilen için gerçek bir hazinenin anahtarıdır. İyi tasarlanmış ve düzinelerce kaliteli içerik ile donatılmış bir websiteye güvenmemek için neden yok. Hatta bilinen genel kanının tam aksine; websiteleri üzerinden yapılan dolandırıclık sayısı sıradan bir dükkan üzerinden yapılanın çok altındadır. Çünkü websiteler kendiliğinden sürekli delil yaratır. Her hareket çoğu zaman kayıt altındadır. Hem yanlış bir durum söz konusu olduğunda kredi kartınız üzerinde ‘chargeback’ dediğiniz işlemi yapmak mümkündür. Bu bizim ülkemizde pek bilinmese de Avrupa’da gayet bilinmektedir. Ayrıca paypal gibi ödeme sistemleri size daha kolay güvenmelerini sağlayacaktır.

Sonuç olarak eskiye göre daha cesur ve yenilikçi adımlar atma vakti geldi. Ancak bilmelisiniz ki kimse size bu yolda “harita” vermeyecektir. Yolunuzu bizzat kendiniz bulmak zorundasınız. Bol şanslar dileriz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Danimarka'da Oturum - Çalışma İzni İçin Hangi İş Fikirleri En Uygun?

Yorum yapın