Aktar Açmak İsteyenlere-Nasıl Kapalıçarşı’daki Esnaftan Bile Çok Kazanabilirim?

Arkadaşlar devir değişti. Şimdilerde gidip Kapalıçarşı’da bir dükkan almak isterseniz size 4 metrekare yer için 5 milyon dolar fiyat çekebilirler. İşte böylesine fahiş ve astronomik rakamlar ödemeden sanki 5 milyon dolarlık dükkanınız varmış gibi kazanmak mümkün bunun için yapılacak şey basit. Bir aktar e-ticaret sitesi açmak. Ürünleri bizzat kendiniz özel bir arka plan ile üst düzey kamera ile çekip siteye yükleyceksiniz. Sonra güzelce ilgi çekici açıklamalar yazıp basacaksınız reklamı. Siteye kurumsal görünüm kazandırmak için bazı taktikler ve tüyolar da var elbette. Şu linki ayrı sekmede açın dursun: Organik ve Yöresel Ürünler Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

——-

Alternatif tıp yöntemlerini duymayan yoktur. Artık günümüz insanı alternatif tıp dediğimiz şifalı bitkilerle örülü olan ilaçları kullanarak hastalıklarına şifa arıyor. Aktarlar ise alternatif tıbbın en iyi eczanelerinden biri olarak hizmet veriyor. Kadın erkek herkesin şifa aradığı aktarlarda satılan ürünler ise çok uygun fiyatlara alınabildiği gibi çok yüksek fiyatlara satılabiliyor. Bir kiloluk üründen 15-20 TL arası kazanç elde edeceğinizi düşünürseniz aslında aktar açmak çok karlı bir iş fikri.

herbs photo

Aktar Açmak Para Kazandırır Mı?

Sayın okuyucularım sizle ufak bir deneyimimi paylaşmak istiyorum. Aktarlık işinde çalışan bir yakınım çocuklarından birini sadece aktarlığa dair bilgileri olması açısından üniversitede bitkibilim alanına gönderdi. Çocuk tabi ki hem işleri olduğu hem de yükselen bir meslek olduğu için çok büyük bir istekle okudu ve hangi bitki nerede yetişir güzelce öğrendi geldi. Dükkânları için bir ürün alması gerekiyordu ve bir zamanlar çok ünlü olan yeşil çayı kilosu 2-3 TL gibi çok cüz’i bir miktardan satın alarak geldi. Aradan birkaç gün geçmişti ki aynı yeşil çayın kilosunu aktarlarda 70 TL’ye kadar çıktığını gördüm. Şimdi aktarlar üçkâğıtçı şu bu demek değil amacım. Aradaki fiyat farkını görürseniz 70 lira yerine 10 TL’ye bile satış yapsanız gerçekten bu işten %100 kar elde edeceksiniz. Bu karlı işten nasibimi alayım diyorsanız ve bitkilere de merakınız varsa hemen kolları sıvayın derim.

Caddenin Hangi Konumuna Aktar Açmak Avantajlıdır?

Aktar açmak istiyorsanız bunu çarşının tam ortası diyebileceğimiz yerlere açabilirsiniz. Mesela süt, yoğurt ya da baharat satışı yapılan ya da tarihi mekânlar varsa (çarşı vs. gibi) buralarda aktar açmanız avantajlı olacaktır. Çünkü çarşı ortamı aktarlarında göze çarpması ile birlikte alışverişi kolaylaştırır. İşlek caddelerde açacağınız akar dükkanı çok fazla işleyeceği için sizlere de büyük kazançlar getirecektir. Bir de aktar dükkanları zaman zaman farklı kokuların geldiği bir yerdir. Eğer dükkanınızı istediğiniz gibi işlek bir yere açamamışsanız taze kahve öğütmek gibi insanları kokusu ile çekecek bir mekan bulun.

Aktar Dükkânı (Baharatçı) Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Aktar dükkanı açmak için ilk olarak aktar dükkanı açma belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için dükkan açma belgesi gibi bir belge almanız gerekiyor. Belgeyi almak içinse mezuniyet durumunuz, ikametgahınız ve klasik nüfus cüzdanı fotokopisi gibi şeyler gerekiyor. Bu belgeleri tamamladıktan sonra dükkanınızdaki ürünlerin kalite kontrollerine dair belgelerde almanız gerekebilir. Sağlık Bakanlığı, onayı aktarlıkta gerekli olan belgelerden sadece biri.

Aktar dükkanının olmazsa olmazı diyebileceğimiz baharatlar, çeşitli aktar malzemeleri, şifalı bitkiler, ot karışımları ve aklınıza gelebilecek pek çok ürünü dükkanınıza almalısınız. Ancak aktar dükkanı açtığınızda çeşitliliğe ve müşteri taleplerine özen göstermeniz gerekir. Aksi halde alınan ürünler elinizde kalabilir.

Aktarlarda tartı, boy boy poşetler, ufak ölçekli kaplar ve güzel bir şekilde dizayn edilmiş raflar, ürünlerin sunulduğu alanlar gibi yerlere ihtiyaç vardır. Bu alanlar hazırlandığında aktar dükkanının eksikleri büyük ölçüde giderilmiş olacaktır. Ayrıca aktarlarda son zamanlarda çikolata, kuruyemiş türü ürünlerde satılmaktadır. Hatta bazı aktarlar kurutulmuş meyveler, süt ve süt ürünleri, et ürünleri gibi gıdaları da dükkânlarında sunuyorlar. Cilt bakım ürünleri, saç boyaları gibi ürünleri de aktarınızda bulundurabilirsiniz.

herbs photo

İyi Bir Aktar Olmak İçin Ne Yapmalıyım, Nelere Dikkat Etmeliyim?

İyi bir aktar dükkânının olmazsa olmazları diyebileceğimiz şeyler şunlardır:

 • Güler yüzlü hizmet her alanda olduğu gibi bu alanda da gereklidir.
 • Satılan aktar ürünleri hakkında bilgi sahibi olmak ve insanlara bilgiler vermek aktarı tecrübesini kanıtlar.
 • Aktarlarda satılan ürünlerin kaliteli ve kullanılır olması gerekir. Aksi halde aktar kötü ürünler sattığında sadece ufak bir karı olur, müşteri de kaybeder.
 • Aktar dükkanınızda doktorlar tarafından önerilen ürünleri de eksik etmemelisiniz. Çünkü insanlar doktorların söylediği ürünleri almayı daha sağlıklı buluyorlar.
 • İyi bir aktar olmak için ürün çeşitliliğinizin de olması gerekir.
 • Aktar dükkanınız her zaman için insanların sevdiği kokularla dolu olmalı. Aksi halde birbirine karışmış kokular mide bulandırabilir. Hatta kapısı açık bir dükkan her zaman idealdir.
 • İnsanların sağlığını korumak adına ürünler bulunduracağınız için mutlaka güvenilir ürünler alın ve ürünlerinizi tanıyın.
 • İyi bir aktar olarak dükkanınızı her zaman temiz ve düzenli tutun. Müşterileriniz bu konuya ayrı bir özen gösterecektir.
 • İyi bir aktar olarak tanıtımınızı yapmanız ve tarihi geçmiş ürünler satmamanız lazım.
Şu İş İlgini Çekebilir:  PARFÜMCÜ DÜKKANI AÇMAK-Aylık Kar ve Açılış Masrafı Ne Kadar?

Bir Aktar Dükkanında En Çok Satan Ürünler

Yaşadığımız kriz döneminde Corona Virüs ile topyekun mücadele etmek bize sağlıklı beslenmenin önemini bir kez daha hatırlattı. Üstelik bu hatırlatma, kulaklara küpe olacak kadar küçük mahiyette bir tesire sahip değil. Daha çok takkeleri öne alıp uzun uzun düşünmenin zamanı geldi. Eski bir Alman atasözü ‘İnsan ne yerse odur ve en sonunda yediği şeye dönüşür.” demektedir. Piyasadaki hormonlu ve katkılı gıdalara yiyen kişiler yıllar sonrasında tıpkı tükettiği ürünlere dönüştüler. Dışarıdan parıltılı, janjanlı içeriden kof ve güçsüz. Bağışıklık sistemi bu kadar zayıf olan başka bir nesil gelmemiş olabilir bu yeryüzüne.

Bu nedenle Parlak Fikirler ailesi olarak aktar dükkanı açmak isteyenlere bu dükkanlar kapsamında çok satan ürünleri bildirmemiz gerektiğini düşün. Daha toptancı ile ilk görüşmenizde gerçekleştireceğiniz ilk siparişte ince eleyip sık dokuyarak müşteri kitlesinin büyük oranda rağbet ettiği bitkilere ve diğer gıda çeşitlerine ağırlık verebilirsiniz.

Çok satan aktariye ürünlerinin başında keçiboynuzu ve keçiboynuzu ile birlikte alıcıların beğeisine sunulan harnup özü geliyor. Hem çocukların hem de yaşlı kimselerin bağışıklık sistemini adeta bir kalkan gibi kuvvetli hale getiren keçiboynuzu ürünlerine açıkta ve özel kavanozlarıyla reyonlarınızda yer verebilirsiniz. Aynı zamanda doğal bir enerji kaynağı olan bu ürünler Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve diğer dünya ülkelerinde de yılın her mevsimi kapış kapana gidiyor.

Son zamanlarda özellikle orta yaşlı kadınlar tarafından kuşburnu, papatya ve diğer bitki çaylarına alternatif olarak sıklıkla tüketilen Hatmi Çiçeği Çayı da mutlaka ama mutlaka satış listenizde yer almalı. Özellikle son bir yılda yok satan bu çayların faydaları saymakla bitmiyor. Bir de bu tür dükkanlara girip alışveriş yapan kitlenin sürekli yeni şeyler deneme merakını gözardı etmemek gerek. Biri dükkanınıza gelip ‘Bana hangi çayı önerirsiniz’ ya da ‘Farklı bir çay var mı’ diye sorduğunda onlara alışılmış, klasik çaylar yerine hatmi çiçeğinden yapılma çayları gönül rahatlığıyla önerebilirsiniz. Böbrek iltihabı problemlerine doğal çözümler sunabilen bu çay aynı zamanda bağışıklık sisteminin çok daha kısa süre içerisinde toparlanmasına yardımcı oluyor.

Size önerebileceğimiz diğer seçenekler arasında bitki karışımları ve macunlar yer alıyor. ‘Her derde deva’ etiketi ile birlikte yediden yetmişe herkese satabileceğiniz bu özel karışımlar geniş bir müşteri kitlesine seslenmeyi ilk hedefi haline getirmiş aktar dükkanlarında kati surette yer almalı. Sirkelerde de olabildiğince çeşitliliğe gitmeye bakın. Özellikle tamamen organik elma ve alıç sirkeleri size aylık kazançlarda büyük oranda geri dönüşler sağlayacaktır. Sebzelerden elde edilen yağlar da tanıdık ve güvenilir markaların ürettiği bir diğer aktariye ürünleridir. Yasemin, portakal ve soğan yağları kataloglarınızda olduğu sürece alıcı bulmakta güçlük çekmezsiniz.

herbs photo

Aktar Dükkanında Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Açık – Kapalı Muhafaza: Özellikle ürün çeşitliliğinin bir hayli fazla olduğu aktar dükkanlarında dükkan sahipleri satmakta olduğu her ürünü yakından tanımalı. Bazı bitkiler açık alanda muhafaza edilirken bazıları için kapalı bir koruma gerekiyor. Bunları kavrar ve an be an uygularsanız dükkanınızda yer verdiğiniz ürünlerin çok daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Organik Vurgusu: Bitki çaylarından özel karışımlara, sirkeden yağlara, her ne satıyorsanız satın özellikle müşteriler ile ikili iletişimlerde ‘organik’ vurgusu yapın. Bu kelimenin adeta sihirli etkilere sahip olduğunu zamanla fark edeceksiniz.

“Aktar Açmak İsteyenlere-Nasıl Kapalıçarşı’daki Esnaftan Bile Çok Kazanabilirim?” üzerine 3 yorum

 1. bende aktar dukkanı açmak istiyorum izmitte ikamet ediyorum bilgilenmek kendimi geliştirmek adına sayfanızı okudum bem şimdilerde proje hazırlamaktayım bir bayan olarak işletme kurmak ve bu alanda buyumek istiyorum.

  Cevapla

Yorum yapın