ARSA YATIRIMI-Gerçekten onca parayı gömmeye değer mi?

Bankaya faize yatırmak, size ayda yeterli miktarda bir gelir getirmek kaydıyla küçük sermayeli girişim yapmak gibi kazançlı yatırımlar ve iş fikirleri arasında birçok seçenek vardır. Ama bugüne kadar ele aldıklarımız dışında bir yatırım yöntemi olan arsa yatırımı; hem küçük, hem orta hem de büyük sermaye için uygun olan bir diğer yatırım imkanıdır. Tek dezavantajı ise, diğerlerine göre para kazanmak için epey uzun vadeli olmasıdır.
Arsa yatırımı ile ilgili bilgiler, duyduğumuz konuşmalar genelde bizden bir önceki kuşaktan gelmiştir. Babalarımızın en büyük hayalidir. Hep bir yerlerden ucuza küçük bir arsa alıp, yaşlılıklarında değerlenmesini umarlar.:)

Arsa yatırımı ile ilgili temel kurallara geçmeden önce bu işin formatını anlatabilmişimdir umarım. Yani eğer böyle bir kazançlı yatırım düşünen varsa tamam, ama beklentileri farklıysa yanlış adreste..:) Diğer kazançlı yatırımlar konusunda bilgi edinmek isterseniz buradan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Şimdi de iyi yönleriyle, kötü yönleriyle, hitap ettiği kitle veya uzak durması gerekenler yönüyle arsa yatırımı hakkında genel bir inceleme yapalım.:):

Arsalara milyonlarca lira yatırmaya değer mi değmez mi hep beraber beyin fırtınası yapalım.

1)ARSA YATIRIMI KARLI BİR YATIRIM MIDIR? %90 EVET. AMA BU SİZİN KAR ELDE ETMEK İSTEDİĞİNİZ ZAMANA GÖRE DEĞİŞİR.

-Örneğin sürekli bir ek gelir elde etme hedefi olan bir öğrenciyseniz. Arsa yatırımı tabii ki size göre değildir. Ama ben 30 yaşımdan önce alayım da 45 yaşında ancak hatırlarım diyorsanız, araştırmalara devam edebilirsiniz.:)

Ancak bulunduğunuz ülkenin siyasi istikrarı da sağlam olmalıdır. Öyle habiren isyan habire iç karışıklık çıkarsa olmaz bu iş. Demokratik yönetimlerin olduğu bölgeler çok daha güvenli olacaktır bu tür yatırımlar için. Ancak buralarda da karlılık talep fazlalığından düşecektir. İkisinin ortasında bir denge yakalamalısınz. Yani çok demokratik ve çok az gelişmiş bölgeler arasında bir yerlerde olmalı arsanız. Yani demek istediğim ne Yozgat ne de Bodrum iyi bir tercih… İkisinin ortasında bulunan “Bursa şehir merkezinin kenarları” karılılık ve risk optimizasyonu açısından en idealdir.

2)ARSA YATIRIMI GÜVENLİ MİDİR? KESİNLİKLE EVET. HERHANGİ BİR ÖZEL DURUM (SAVAŞ, İHTİLAL, VS.) MEYDANA GELMEDİKÇE O TOPRAK PARÇASI SİZİN MÜLKÜNÜZDÜR.

-Yani yatırımınızın çöp olma ihtimali gerçekten çok azdır. En fazla çok akıllıca bir yer seçimi yapmamış olabilirsiniz. Bu durumda da umduğunuzdan daha az para kazanmış olursunuz o kadar..

3)ARSA YATIRIMI YAPARAK KISA VADEDE PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜDÜR? TEK CÜMLEYLE SÖYLERSEK: ÇOK ZOR.. AMA İMKANSIZ DEĞİL..

-Şöyle ki, piyasayı iyi takip eden ve sezgileri kuvvetli biriyseniz değerlenme potansiyeli olan herhangi bir yerden alım yaparsınız. Sonra da müteahhitler gelsin sizi zengin etsin.;) İş fikirleri arasında arsa yatırımı sağlam bir çınar gibidir. Ayrıca; müteahhitlik ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4)SON GÜNLERDE EPEY POPÜLER OLAN BİR KONU: ARSA ALMAK İÇİN KREDİ ÇEKMEK MANTIKLI MIDIR?

ama bu iş elimizde para varken yapıldığında kazançlı yatırımlar sağlamış olur..
ama bu iş elimizde para varken yapıldığında kazançlı yatırımlar sağlamış olur..

-Bana sorarsanız hiç de değildir dostlar.. En iyi ihtimalle arsaya 30-50 bin TL harcadığınızı düşünürsek bu kredi faiziyle beraber zaten arsanın ileride yapacağı değer kadar masrafa sebep olacaktır.

Ancak ve ancak olağanüstü değerlenecek bir bölgeden alım yapmanız lazım.. Bu da epey yukarılardan tüyolar gerektirir.

5)BANA SORARSANIZ ARSA YATIRIMININ EN BÜYÜK AMACI ŞU OLMALI: YAŞLILIĞI GARANTİYE ALMAK VEYA ÇOCUKLARA MİRAS BIRAKMAK..:D

-30 yaşında arsa aldığınızı düşünürsek bu ancak size 50 yaşından sonra tatmin edici bir para kazanma imkanı sunacaktır. O yaştan sonra halimiz vaktiniz yerindeyse çocuklarınıza bir hayır işi yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Bana sorarsanız çocuklarınıza bilgi sistemlerinde iş kurarak çok daha kalıcı ve asırlar boyu kalıcı olabilecek, neredeyse hiç batmayacak iş kurmuş olursunuz. Yani beyler dünyaya bir kez geliyoruz. Çocuklarınızın yiyeceğini umduğunuz serveti gelinler ya da onların patavatsız akrabaları da yiyebilir. Bu ihtimalleri de göz önünden bulundurmak gerek. Bunun için bir anonim şirket kurmak faydalı olabilir.

Dediğim gibi arkadaşlar, kısa sürede para kazanmak ve ufak birikimlere başlamak istiyorsanız arsa yatırımı sizin için değildir. Arsa alımı hakkında temel bilgi niteliğinde olan unsurlardan elimden geldiğince bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki diğer iş fikirleri dışında arsa yatırımı konusunda da detaylara girmeye başlayacağım.:) Hepinize kolay gelsin.

Yorum yapın