Bursa İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Bazı fotoğraflar sahte, bazı veriler şişirmece, bazı saptamalar yanlış ve bazı övünmeler düzmecedir. Ülkemizin hangi şehrine yahut ilçesine gitseniz ya Türkye’nin Paris’idir, ya Milanosu yada Barcelonası. Asıl meselenin Türkiye’nin bir şehri olmak meselesi olduğunu kavrayan (evet, şehirler de insanlar gibi bilinç sahibidir ya da yine insanlar gibi tamamen bilinçsizdir) şehirlerin sayısı çok azdır. Bursa ise, tüm bu kentlerden fersah fersah uzakta.

Gidip görmüş, toprağına basmış ve gözlemlemiş biri olarak, Bursa’nın birçok yerinin fotoğraflardan bile daha güzel olduğunu söyleyebilirim. Bir yerde iş kurmak için ”güzel” değil ”işlevsel” olmasına bakılmalı dediğinizi duyar gibiyim. Fakat benim kastettiğim güzellik de sadece ağaçların oluşturduğu görsel armoni, caddelerin temizliği ya da mimari estetik değil. Bursa her haliyle güzel, eskilerin deyimiyle bedii bir kent.

Hepimizin bildiği üzere her yıl belli başlı şehirlerde çeşitli ölçümler, araştırmalar, incelemeler yapılıyor. Genelde makine ve ziraat mühendislerinin icadı olan cihazlarla şehirlerin karbondioksit oranı vs ölçülüyor. Evvela şunu belirtmeliyim ki Bursa, karbondioksit oranı en az şehirlerimizin başında geliyor. Hani ”yaşanabilir” derken, gününüzü gün ederseniz anlamında değil, oksijen, temiz hava açısından, ilk anlamıyla bir yaşanabilirlik’ten bahsediliyor.

Bir diğer önemli husus biraz da ezbere bir tanımla ”sanayileşme atılımı” sözünü hak etmeyen bir şehir olması. Bursa, sanayileşme atılımını gerçekleştireli yıllar oldu. Bu güzide kent, artık sanayisini geliştirme yolunda. Zira atılım temek, temellendirme, yapılandırma demek. Oysa Bursa, birtakım yatırımlara ve gelişmelere devam ediyor. Dileriz ki sonlanmamak, hep daha ileriye, daha iyiye, daha üretken bir endüstrileşmeye doğru…

Bu rakamsal üstünlük sadece Türkiye ile sınırlı değil. Az biraz araştırma yaptığımızda, Bursa’nın dünyada (Avrupa’da ya da Asya’da, herhangi bir sınırlı alanda değil) en yaşanabilir şehirler listesinde, ilk 20’de yer alması.

Böyle bir bilgi elimizde varken, iş kurmak için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi hıncahınç dolmuş, dolmak ne kelime, dolup taşmış şehirler dışında bir şehir arıyorsa, ilk seçeneğimiz Bursa olmalı. Çünkü yaşanabilir demek, aynı zamanda iş yapılabilir demek. Birçok işletmenin, kurumun ve girişimcinin temel sıkıntısı, yaşanamayacak yerlerde iş yapmaya çalışması değil mi zaten? İnsanların, başka bir şehirde 50 kuruşa içtiği suyu 1.5 liraya içtiği, hayat pahalılığının bir şişe suda bile üç kat fazla hissedildiği, hava kirliliğinin, trafik sorununun ve daha nice nice kamusal problemi olduğu yerlerde, ilk amacı yaşamak değil hayatta kalmak oluyordu. Böylesi ortamlarda en özgün fikirli girişimler bile ”görmezden gelinme”adı verilen tehlikeli bir silahla heba ediliyor.

Bu nedenle Bursa’nın kıymetini bilmeliyiz. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir kitabında anlattığı şiirlerden birinin Bursa olması, dahası birçok şiirinde de bu şehirden bahsetmesi tesadüf olamaz.

Yazımızın geri kalanında Bursa için, önümüzdeki 5 yıl içinde yapılabilecek en karlı yatırım fikirlerini sizlerle paylaşacağız. Dileriz ki sunacağımız fikirlerden en az biri aklınıza yatar ve cüzdanınıza sığar.

Bursa İçin En Karlı Yatırım Fikirleri? 

1- Mobilya Üretimi 

Öncelikle şunu söylemeliyim. Bursa, sadece çevresi, mimarisi, havası ile yaşanabilir bir şehir değil. Aynı zamanda refah seviyesi yüksek bir kent. Marmara Bölgesinde olması, jeopolitik açıdan stratejik bir konumda yer alması (Marmara Denizine kıyısı olması, Yalova ve İzmit ile sınır komşusu olması, İstanbul’a sadece 3 saat yakın olması) ve her şeyden önemlisi yıllardır akl-ı selim bir şekilde idare ediliyor olması. ”İdare” kelimesi birçok şehrimizde ”idareten, önemsememek” anlamına gelirken bu şehirde yönetmek, planlı davranmak manasına geliyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Antalya İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Tüm bunların toplamında mobilya üretiminde en lüks, en yeni teknoloji ile üretilen mobilyaları tercih edebilirsiniz. Tıpkı İstanbul’da ya da Antalya’da tercih ediliyorsa öyle. 20 yıl içerisinde akıllı ev teknolojisi en gelişmiş kentlerde arıtma cihazları kadar alelusul olacak. Önce maddi durumu ortalamanın üstünde olanların sonra orta sınıfın (kaldıysa tabi) kullanacağı mobilyalar… Örneğin sesli ve görsel ikaz sistemine sahip akıllı yataklar… Yaşlıların, hastaların, uyku sorunları yaşayanların ve her şeyden önemlisi bebeklerin sağlığı ve güvenliği için, yatış pozisyonuna göre konum değiştirebilen yataklar.

Bunun dışında günümüzün şartlarına ve taleplerine uygun, hem şık hem dayanıklı hem de ekonomik mobilyalar imal edebilirsiniz.

2- Araba Parçası Üretimi 

Bursa ilinin nüfusu 3 milyona geldi çattı. Nüfus yoğunluğu demek, temel ihtiyaçların taleplerinde otomatik olarak yükselme demek. Araba da artık lüks değil en temel ihtiyaç ve en doğal hak olduğuna göre, bu şehirde en büyüğünden en ufağına kadar araba parçası üretebilir, mantıklı bir ticaretin bol kazanımlı sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Öyle uzun boylu bir iş değilse, aklınızdan geçen, araba aksesuarları imal etme seçeceğini de değerlendirebilirsiniz. Yükte hafif, pahada orta sıklet, sürüm satışlarında ağır olan bir ticaret yöntemi olarak, araba aksesuarları işinde de ciddi oranda kazanç ihtimali var.

Bu aksesuarları nereden tedarik edebilir miyim diye soracak olursanız cevaplarımızı şu yazıda.

Araba Aksesuarlarını Çin’den Temin Edip İnternette Fahiş Fiyattan Satmak

3- Plastik İşleme Tesisi Kurmak 

Yazımızın başında Bursa’nın en temiz, en yaşanabilir dolayısıyla en çevreci kentlerden biri olduğundan uzun uzadıya bahsettik. Çevrecilik sadece yere çöp atmamakla olmuyor hepimizin bildiği üzere. Benim adına ”geri dönüşüm kültürü” dediğim bir ”öz bilinç” gerekiyor metropol insanlarına. Öz, çünkü insan çevrenin yanında ya da yakınında değil bizatihi içinde yaşıyor. Peki neden kültür? Çünkü hala milyonlarca insan plastik, cam, demir gibi ham maddelerin geri dönüşebileceğine akıl erdiremiyorum. Ya da yaşanacak bir çevre felaketinde herkesle birlikte kendisinin de zarar göreceğine.

Hulasa, Bursa, bu konuda da alnı ak şehirlerimizden biri. Burada kuracağınız bir plastik işleme tesisi ile hem kendiniz kazanabilir hem de başta Bursa olmak üzere içinde yaşadığınız gezegenimize kazandırabilirsiniz.

4- Ahşap Süs Aksesuarı Üretim Tesisi 

Size Bursa ili sınırları içerisinde önerebileceğimiz son iş fikri ahşap süs aksesuarları üretmeniz ve doğrudan satışa çıkarmanız. Aksesuar pazarı için artık birçok girişimcinin yaptığı gibi interneti faal alan olarak kullanmanız da mümkün. Ceviz ve kayın gibi dayanıklı ağaçlardan, müşterilerin estetik, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi çok yönlü taleplerine cevap verebileceğiniz, kaliteli aksesuarlar üretebilirsiniz. Yan ve orta sehpalar, televizyon üniteleri, çalışma ve yemek masaları ve diğerleri. Görselliğe ve dayanıklılığa eşit oranda önem verirseniz, Bursa’nın sakinleri de önceliğe size verecektir.

Herkese ”yaşanabilir” günler dileriz.

Yorum yapın