Güncel Bayilik Veren Firmaları Bulmak

Yeni iş kurmak isteyenlere, günümüz ticaretinde en doğru çözüm: Bayilik İş Modeli.

store photo

Peki neden bayilik?

Elbette bu soruya birçok farklı şekilde cevap verilebilir. Fakat müşteri kitlelerinin değişmesi, Z kuşağının daha aktif bir rol oynaması, müşterilerin müşteri memnuniyeti hakkında daha fazla ilgilenmesi ile artık kurumsal markalar/mekanlar daha fazla popüler olmaya devam etmektedir. Durum böyle olunca, yeni yatırımcılar da hem bilinirliği yüksek olan markalar ile çalışmayı tercih ediyor hem tabela değeri içinde yatırım yapıyor hem de bir nevi hazır müşteri kitlesi ile çok fazla mücadele etmeden kazanmaya başlıyor. Sonuçta artık bu dünyada üretenden ziyade pazarlayan kazanıyor. Siz de bu gerçeklere itibar edip markalaşmanın ve üstün pazarlamanın nimetlerinden faydalanarak daha gerçekçi şekilde yatırımlar yapabilir ve gelirinizi katlyabilirsiniz.

Bayilik yatırım tutarları

Günümüzde yaklaşık 40-50 aktif sektör olduğunu varsayarsak ve bu sektörlere bağlı olarak 300’den fazla da iş dalı olduğunu düşünürsek yapılacak olan yatırımın ucu oldukça açıktır. Bunun en büyük sebebi; elbette invoasyon’dur. Yani, örneğin bir firma ile çalışmaya başladınız. İlk etapta örn: 1000 tl yatırım yaptınız. Lakin sonraki süreçte hem işletmenizi hemde işleyişinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Yapmış olduğumuz analizlerde orta segment bir iş modeli için yapacağınız bayilik yatırım tutarı yaklaşık olarak: 50.000 tl ile 200.000 tl arasında değişmektedir. Elbette bu rakamın altı ve üstüde mümkündür. Ama bu aşamada en önemli kriter elbette seçeceğiniz sektördür. Ve bu sektörde yer alan markanın potansiyeli, bilinirliği ve sunmuş olduğu ürün ve hizmet gamıdır.

Bayilik Veren Markalar

Yeni bir iş kurmaya başlamadan önce, tamamen bir müşteri/tüketici gibi sokağa çıkın veya bir avm’yi ziyaret edin. Göreceksiniz, artık birçok işletme yerel markalar yerine ulusal/uluslar arası markalar ile çalışmaktadır. Peki siz yeni bir bayilik veya franchise işletmesi kurarken en doğru sektörü, iş dalını, markayı, şartları, koşulları nasıl bulacaksınız?

Siz yorulmadan biz size gerekli çözümü sunalım: Kobi Vadisi

Türkiye’nin en kapsamlı bayilik, franchise, franchising platformu olarak yüzlerce farklı markanın tanıtımlarını sizin için ücretsiz olarak sunuyor. Sizde yeni bir yatırım yapmak istiyorsanız, Kobi Vadisi bayilik veren firmalar sayfasını ziyaret ederek bütçenize en uygun firmaları araştırmaya başlayabilir, gerekli tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ardından ilgilinizi çeken firmalar ile iletişim kurmak için anlık olarak bayilik başvuru talebinizi iletebilirsiniz.

Her gün binlerce farklı kişinin uğrak noktası haline gelen Kobi Vadisi platformunun arzu ederseniz, mobil uygulamasını cep telefonunuza da indirerek hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Bayilik almanın avantajları

 • Hazır konsept
 • Yoğun müşteri kitlesi
 • Marka bilinirliği
 • Eğitim, personel, ürün, satış, pazarlama, reklam vb. desteği
 • Devir durumunda yüksek hacimli satış
 • Yüksek karlılık
 • Müşteri memnuniyeti

gibi vb. ana etkenleri baz alabilirsiniz.

Bayilik almanın avantajlarının irdelendiği şu makalemize de göz atarak kafanızdaki soru işaretlerini bitirebilirsiniz.

Bayiliği nerede açabilirim?

Esasında bu soruyu marka yetkilisine sormadan önce sizin iyi bir fizibilite yapmanız gerekir. Çünkü ilgili markanın yetkilileri, bulunduğunuz şehri veya bölgeyi sizin kadar iyi bilmezler. Ama elbette önerilerde bulunurlar. Bu konuda değişken ana unsur, biraz daha yapacağınız işin alanına göre değişmektedir.

Örneğin bir oto servis işletmesi, şehir merkezinde açılması pek şık bir durum olmaz. Veya bir güzellik salonunun arka sokaklarda iş yapması çok muhtemel değildir. Yapacağınız işin müşteri kriterlerini belirlerken yapacağınız fizibilite çalışması esasında acele etmemeniz faydanıza olacaktır. Hatta bu konuda uzman bir kişi/kurumdan destek almanız faydanıza olacaktır.

Bu aşamada eğer ilgilenirseniz bayilik ücreti almaksızın size markasının gücünü kullandırma imkanı sunan firmalara şu linkten ulaşabilirsiniz:Bayilik Ücreti Almadan Bayiilik Veren Firmalar

Ayrıca en karlı bayilik sektörlerinin yer aldığı şu makalemize de göz atmanızı öneririz. Unutmayın ki gerçek dünyaya adım atmak evvela hayal ile başlar. Hayal kurduktan sonra gerisi gerçekten çorap söküğü gibi gelecektir. Kimsecikler sizi yolunuzdan ayıramayacaktır.

Bayilik aşamaları

Yeni bir iş kurmanın elbette belirli süreçleri olacaktır. Bayilik veya franchise yatırımınızda bu süreç biraz daha zorlu olabilir. Lakin içinizi müsterih tutun. Çünkü, niyetiniz gerçekten başarılı bir iş kurmak ve yatırım yapmaksa tüm adımları aşmak yaklaşık 1 aylık bir sürece mal olacaktır.

 • İlgili firmaya bayilik başvuru yaptıktan sonra, firmanın size geri dönmesini bekleyin.
 • Ön görüşmeleri tamamladıktan sonra, işyeri araştırmaya başlayın.
 • İş yerini merkezi ve insanların oluk oluk aktığı lokasyonlardan seçmeye gayret edin
 • Marka tarafından şart koşulan bayilik sözleşmesini imzalamadan önce aile veya avukatlarınıza danışın.
 • İşyeri tadilat/tasarım aşamalarıyla ilgili markanın yetkililerinden destek alın.
 • Gerekiyorsa personellerinizi eğitime gönderin. (personel eğitimi pazarlama yatırımından sonra yapabileceğiniz en değerli ikinci yatırım olacaktır)
 • Ürünlerinizi/hizmetlerinizi en iyi şekilde teşhir edin.
 • İmkanınız var ise açılış yapın.
 • Markanın da desteğini alarak ilk etap için kapsamlı bir reklam çalışması ile başlayın.
 • Dijital pazarlama çalışmaları için eleman istihdam edin (bu tek başına üstesinden gelebileceğiniz bir şey değildir)
 • Ürün ve hizmetinizi sosyal medyada ve Google’da görünür kılın (burası da çok önemli)

Ortalama 3-4 aylık süreçten sonra taşlar yerine oturacak ve artık birçok konuda uzmanlaştığınızı göreceksiniz. Bu acemi aşamalarda size en büyük destekçi, elbette bağlı olduğunuz markanın yetkilileri olacaktır. Onlarla diyaloğu bırakmamak ve sık sık kontak kurmak sizi olağandışı durumlardan ve aksiliklerden koruyacaktır. Yazımızı sonlandırmadan evvel bayilik almak isteyenlerin muhakkak yapması gereken görev ve ödevleri incelediğimiz, ele aldığımız şu rehbere göz atmanız.

Yorum yapın