Halı saha açmak istiyorum

Halı saha, üzerinde top oynanan futbol maçları yapılan büyük yeşil çimlerle kaplı alandır. Halı sahalar, futbol için gerekli alanlardır. Günümüzde futbolun spor dallarında arasında en çok rağbet edilen spor türü olduğu aşikârdır. Bu yüzden de pek çok yere yeni halı saha alanları inşa ediliyor ve inşa edilmeye de devam edilecektir. Futbol maçları, halı sahalarda yapılıyor ve pek çok insan bu maçları seyretmek ya da bu sahalarda top koşturmak için halı sahalara akın ediyor. Halı saha açmak gibi bir fikriniz mi var, ya da halı saha açmak ile ilgili bir şeyler öğrenmek mi istiyorsunuz? Bugün sizlerle halı saha açmak ve halı saha ile ilgili pek çok konuda konuşacağız. Bu iş  için gerekenler nelerdir? Neler yapılmalıdır? Bu ve daha pek çok sorunun cevabı için makalenin devamını okuyunuz. Merak ettiğiniz soruların cevapları fazlası ile mevcuttur.

football photo

Halı Saha Açmak İçin Gerekenler

Bunun için gereken bazı şartlar ve mali zorunluluklar var.

İlk zorunluluk maliyettir. Halı saha açmak için elbette ki belli bir sermaye gerekir. Bazı mali konuları iyi bilmek ve maddi anlamda donanımlı olmak halı saha açmak için en temel ve en önemli şarttır. Halı sahalar ikiye ayrılır. Bunlardan ilki açık halı saha diğeri de kapalı halı sahalardır. İkisinin maliyeti farklı olmakla beraber ikisinin de açılması için sermaye gerekir. Piyasada farklı alanlar için farklı fiyatlandırmalar mevcut. Halı saha açmaya karar verdiğiniz andan itibaren piyasayı iyi takip etmek ve iyi bir fiyat edinmek zorundasınız.

Maliyeti etkileyen en önemli şey tabi ki de arazi yapısı ve arazinin toplam alanıdır. Yani metrekaresidir.

İkinci zorunluluk her iş fikrinde olduğu gibi bunda da bulunan bürokratik aşamalar. Bu aşamaları es geçemeyeceğiniz gibi atlamanız durumunda sonradan başınıza bela olma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Zira devlet’ten iş kurarken kaçmak demek sonradan başınıza gelecek yüklü faturaya katlanmak demektir. Her girişimcinin az da olsa vergi, muhasebe ve hukuk bilgisi olmak zorundadır. Aksi takdirde dediğim gibi Belediye’den tutun polislere kadar sizi rahat bırakan olmaz.

football photo

Yer seçimi

Eğer halı saha açmaya ve ya işletmeye kararlı iseniz dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu yer seçimidir. Halı sahanın yapılacağı konum merkezi olursa daha avantajlı olur. Ulaşım sağlanması kolay olan yerler daha çok tercih edilecektir.

Müşteri potansiyeli iyi yerler seçmelisiniz. Örneğin daha merkezi daha çok bilinen yerler size avantaj sağlayacaktır.

Peki, tüm bunlar düşünüldüğünde halı saha açıp işletmek kazançlı mıdır? Bunu bir öğrenelim.

Halı Saha İşletmek

Halı saha işletmeciliği yeni iş alanlarındandır. Halı saha işletmek için bazı koşulları da yerine getirmek gerekir. Öncelikle açtığınız işletmeyi tanıtmak reklamını yapmak gerekir. Böylece müşteri toplarsınız. Top koşturanlar için bir ecza dolabı yaptırmalı ve uygun fiyat listesi çıkarmalısınız.

Halı saha açıp siz kendiniz yürütmek zorunda değilsiniz. Çoğu kişi halı saha açıp kiraya verir.

Bu işin püf noktalarından birisi mahallenin sporcu gençleriyle iyi ilişki içinde olmak. Zira artık pek mahalle kültürü kalmasa da futbola, top koşturmaya meraklı orta yaşlılar, gençler, çocuklar, öğrenciler elbette vardır. Üniversiteler, liseler, ortaokullar sizin müşteri bulmak için uğrayabileceğiniz yerler arasındadır. Tabi okulun içine bunun için girip öğrencileri zorla sahanıza çekecek değilsiniz ancak bu dediğim mekanların önlerinde bildiri dağıtmak, resim ve afiş asmak, gençlerle kibarca sohbet etmek uygun görülebilir.

football photo

Halı Saha Açıp Kiraya Vermek

Halı saha açıp kiraya vermek, günümüzde sıkça yapılan işletme şeklidir. Bu sayede siz kendi işleriniz ile ilgilenirken ya da keyifle evinizde otururken kiraladığınız işletme sizin adınıza para kazandırır. Böylece halı saha ile uğraşmadan, yorulmadan ve kafa yormadan ticari bir işletme işletmiş olursunuz.

Halı saha işletmeciliği yapan pek çok firma ve işletme mevcuttur. Siz de açtığınız halı sahayı iyi bir fiyata kiralamak isterseniz bu firmalar ile görüşün, ya da uygun bir fiyata kira verin. Kiralayarak da istediğiniz parayı yorulmadan ve daha az çaba ile kazanmanız mümkün.

Halı saha işi ile iyi bir para kazanmak için tüm bu koşulları iyi bir gözlemci ve piyasacı gibi takip edebilmeli, durum analizi yapmalı ve en iyi işi çıkarmalısınız. Böylece paranız daha çok değer kazanacak, açtığınız halı saha ile iyi para kazanacaksınız.

Açıklama, bu makalede halı saha açmak için gerekli şartlar, halı saha maliyeti, dikkat edilmesi gerekenler ve halı saha açıp kiraya vermenin getirdiği kazançlar hakkında kısaca konuşuldu.

Halı Saha Temizliği ve Bakımı 

Halı sahanın günlük ve haftalık periyotlarla temizlenmesi ve yılda iki kez olmak suretiyle de bakım yapılması gerekir. Öncelikli hedefiniz temizlik olsun. Günlük olarak civardaki ağaçlardan düşen yaprak ve dal parçalarını temizlemeyi ihmal etmeyin. Özellikle dallar, futbol maçı içerisinde yere düşen oyuncuların çeşitli yerlerinde kıymık etkisi yaratır.

Bunun dışında halı sahanın çimini 6 ayda bir kontrolden geçirmek, gereken yerlere yapay çim takviyesinde bulunmak, engebe oluşan alanlara gerekli düzenlemeleri yapmak lazım gelir.

Unutmayın ki halı sahanız dışarıdan ne kadar güzel görünür, içeriden de ne kadar yumuşak ve top oynamaya müsait hissedilirse, geleniniz gideniniz çok olacaktır.

 

Amatör Futbolcu Olmak İsteyenlere adlı yazımız, konu madem ki halı saha ve futbol, mutlaka okunması ve meraklıların ilgiyle takip edip gereken şartları oluşturması için dikkatle incelemesi gereken bir yazı. Dediğimiz gibi; meraklılarına…

Halı Saha Açmak Karlı Mıdır? 

Bu soruyu bu platformda bir on sene önce sormuş olsaydık cevabımız hiç kuşkusuz çok fazla karlı olurdu. Ancak günümüzde başta çocukları ve gençleri olmak üzere kronik bir tembellik, bir atalet sarmıştır. Halı sahada top oynamak yerine, çeşitli dijital ortamlarda joistik ile 11 tane dünya yıldızı futbolcuya hükmetmek ve onlar aracılığıyla futbolun tadını çıkarmak, çoğunluğun işine geliyor.

Halı saha açmak halen karlıdır. Çünkü çok fazla gideriniz olmadan, geleniniz oldukça para kazanırsınız. Ve bu kazandığınız paranın çoğunu da kar olarak cebe atabilirsiniz. Halı saha işletmecisi olarak totalde ilk başta çok fazla para harcarsanız. Geri kalan giderleriniz soyunma odaları, su ve ışıklandırma masrafı olacaktır.

Futbol Yorumcusu Olmak İsteyenlere başlıklı yazımız ”ben oynamam, yorumların” diyen arkadaşlarımız için gelsin.

 

Halı Sahaya Nasıl Daha Fazla Müşteri Çekebilirim? 

  • Bir kere kesinlikle piyasadaki diğer halı saha fiyatlarını araştırmalı ve ona göre bir fiyat tarifesi oluşturmalısınız. İndirim yoluna giderseniz top oynama hevesindeki insanların ilgisini çekersiniz.
  • Bunun dışında babacan bir tavır içerisinde önemlidir. Halı saha içindeki diyaloglar, iletişim unsurları hep nostaljik bir tavır taşır. Siz de o nostaljik tavra eşlik etmeyi bilin.
  • Son olarak halı saha içinde bir yerde mutlaka soğuk ve sıcak içecek servisi yapın. Kimi halı sahalar, sadece su, kola gibi soğuk içecek servisi yapar ve buradan para kazanmaya bakar. Fakat bu yanlıştır. Çoğu oyuncular da terledikten sonra sıcak bir şey içme ihtiyacı duyarlar. İhtiyaçlara ve taleplere rasyonel karşılıklar verin.

Yorum yapın