İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılmaz?

Bu zamana pazarlama çeşitlerinden biri olan içerik pazarlaması hakkında henüz tam donanımlı bir rehber ya da bir metin bulmak çok zor. İçeriğin pazarlanması ne demek diye sorduğumuzda bile çeşitli kafalardan çeşitli fikirler çıkmakta. Biz de parlak fikirler olarak son dönemlerin artan popülaritesiyle beraber içerik pazarlaması nasıl yapılır ve nasıl yapılmaz sorularına sizinle birlikte cevap arayacağız.

Pazarlama, herhalde en büyük ve en güç sanatlardan biridir. Çünkü hem iknaya hem satışa dayanır. Önce psikolojik ve algısal, sonra iktisadi sistemler içinde bürünür, başarılı ya da başarısız olur. Pazarlama üstüne yazılan ve yazılmakta olan binlerce kitap var. Herkesin bir taktiği, bir yönlendirmesi, kendine göre bir pazarlama tekniği var.

Baştan söyleyelim: Ne olursa olsun belli bir üslup, belli bir algı yönetimi ve tarzını en sonunda siz belirleyeceksiniz. İnsanlar bazen kendilerini, bazen ürünlerini, bazen de içerik pazarlamasında olduğu gibi marka değerlerini pazarlar.

Artan nüfusla birlikte rakipler de artıyor pazarlamanın hacmi de riski de rekabeti de kızışıyor. Bunun için artık orijinal adımlar atmayı bilmeli, rast gelelikten sıyrılmalı ve piyasanın nabzı iyi ölçülmelidir. Pazarlama deyip geçmek, küçük esnafların, küçük işletmelerin harcıdır ancak. Fakat siz içerik pazarlama alanında bir şeyler yapmak istiyorsanız, zaten halihazırda büyüyen ya da büyümeye hazır bir şirketin çatısı altındasınız demektir. O nedenle işe pazarlama nedir, ne değildir sorusundan başlamanız ve bunun üstüne katarak ilerlemeniz gerekmekte.

Küçük İşletmeler İçin Pek Bilinmeyen 5 Pazarlama Yöntemi adlı yazımızı okuduktan hemen sonra küçük işletmeniz için pek de bilinmeyen ama uygulandığı takdirde nasıl ile yaradığı çıplak gözle ve vakit kaybetmeden görülecek 5 adet birbirinden pırıl pırıl pazarlama tekniklerini ve yöntemlerinin içinden sizin için en uygun olanları seçebilir ve hemen harekete geçebilirsiniz. Şimdiden keyfi bol okumalar dileriz.

İçerik pazarlama, konsept oluşturmaya da yarar. Konsept demek şu devirde her şey demektir. 3. nesil kahve dükkanı gibi yerler bile konsept sayesinde 2 liralık kahveyi 10 liraya satabilme olanağına kavuşuyorlar.

İçerik Pazarlaması Ürün Odaklı Değildir 

Şimdi normal pazarlamadan sıyrılmamız gerekiyor. Zira normal bir pazarlama içeriğiyle de tekniğiyle de ürün odaklıdır. Tek bir ürünün satımı da on ürünün satımı da normal pazarlamanın vakıf olduğu konuların başında gelir.

Örneğin bir ütü masası ya da bir halıyı ele alalım. Halının tek elden, perakende ya da toptan satışı ürün pazarlamanın konsepti dahilindedir. Ürün ve para ilişkisi çemberinde gelişkindir ve bu seyirde gider. Aslolan ürünün mümkün olduğunca fazla sayıda, fazla oranda satılması için harekete geçirilmiş planların bütünlüğünü oluşturur.

Bu noktada içerik pazarlaması ürün odaklı değil imaj ve marka değeri üzerinden ilerler ya da ilerlemeyi hedefleyen bir pazarlama alanıdır. Yoğunlukla üstünde durulacak noktalar da verilecek tavizler de, bu iş için ayrılacak bütçe de bu noktada ürün pazarlama ile içerik pazarlaması arasında derin uçurumlar fark gösterir.

İçerik pazarlaması daha genel konsepttedir. Marka çatısını hedefler ve ürünlerinden önce markanın algılar üzerinde sistemli bir şekilde yerleşmesine ve markanın değer kazanmasına önem verir. İçerik pazarlamasına dayalı yapılan her içerik düzenlemesi, yazılan her yazı, basılan her tasarım, bu noktada önce markayı sonra o markanın satışa sunduğu ürünleri sevdirmek ilk hedefidir.

Ürün pazarlamasında ise marka değeri ya da oluşturulan içeriklerden ziyade satışın gerçekleşmesi ve kar oranı önemlidir. Bu nedenle süpermarketler gibi toplu ve farklı satışarın cereyan ettiği ortamlarda bir içerik pazarlaması yapılması mümkün değildir. Çünkü süpermarketlerde örneğin farklı 3 markadan makarna satışı yan yana yapılmaktadır. Süpermarketin umurunda olan marka değeri ya da ismi değil, mümkün olduğunca fazla satış gerçekleştirmek ve kar oranına kar yükseltileri eklemektir.

Sonuç olarak ürün pazarlaması kitlesel değil bireyseldir ve sayısal verilerle sınırlıdır. Ancak içerik pazarlaması, tıpkı adından da anlaşılacağı üzere içerik odaklıdır, değer taşır ve tanıtıma, ilgi uyandırmaya ve alışveriş yapacak olan mevcut kitleyi dönüştürmeye yarar. En azından yaramaya çalışır.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak pazarlamanın bir başka dalı olan sosyal medya ve dijital pazarlama üzerine yazdığımız bu yazıyı okuyup pazarlamanın ne kadar geniş ölçeklere yayıldığını ve ne kadar etkin bir rol oynadığını görebilirsiniz.

Unutmayın pazarlama tekniğiniz zayıf, pazarlama departmanınız tembel ise, isterseniz dünyanın en kaliteli, en randımanlı ürününe sahip olun. Asla başaramazsınız.

İçerik pazarlama, internet ortamında da aktif olarak yer alır.

İçerik Pazarlama Nasıl Yapılmaz?

Geldik asıl sorumuza. İçerik pazarlama nasıl yapılmaz. Şimdi madde madde bu konudaki düşüncelerimizi, deneyimlerimizi sizinle paylaşacağız.

  • İçerik pazarlama, asla basit olmamalıdır. Çünkü işiniz algı yönetimi kapsamında olacaktır. Ne demektir algı yönetimi? İnsanların alış veriş şekillerini değiştirecek kadar yetkin bir konumda, onların algılarına yön vermek, yıllardır süren alışkanlıklarını değiştirmek ve onları kendi markanızın sahip olduğu alanlara yönlendirmek. Budur işte algı yönetimi. Bu nedenle hazırladığınız içerikler, kesinlikle belli bir derinliği olan, dayanakları sağlam, hem zihinde hem algı kapasitesinde belirgin izler bırakacak türden olmalıdır.
  • İçerik pazarlamada detaylara boğulmadan ilerlemelisiniz. Böylece pazarladığınız içerikler, her zaman kafa karıştırıcı olmaktan uzak, sade ama asla basit olmayan bir işlerlikte sektördeki muhataplarına daha kestirmeden ve daha hızlı bir şekilde nüfuz eder.
  • Sürekli olarak güncellenmeli ve içerisindeki üslup da içerik de güncel dile ve uygulamalara uygun ve yatkın olmalı. Çağ dışı ifadeler, eski kelimeler kullanılmamalı. Örneğin moda sözcüğü yerine trend’i kullanmanız bile daha çok insana seslenmek anlamına gelecektir. Pazarlama gibi geniş çeperdeki sektörlerde böylesi ayrıntılara dikkat etmez ya da önemsemezseniz, pazarın dışında kalmanız şaşırtıcı olmaz.
  • Halbuki sizin başınıza gelen kötü sonuçlar değil kendiniz şaşırtıcı olmalısınız. İçerik pazarlama metinlerinde sıklıkla yapılan hatalardan biri de en sonda söylenecek şeylerin en başta, en başta söylenecek şeylerin de en sonda dile getirilmesidir. Şaşırtın ve büyüleyin. Ve temsilcisi olduğunuz markanın algılarda, zihinlerde sizin leyhinize sonuçlanacak şekilde cereyan etmesine özen gösterin.
  • Her zaman için mizaha şans verin. Çatık kaşlı, tekdüze ve klasik olarak nitelendirilip aslında klişe olan teknikleri ve ifadeleri kullanacak olursanız fena çuvallarsınız. Hele ki bu zamanda ister ürün olsun ister içerik olsun, en çok satan ürün ve en çok akılda kalan markaların hep mizahi reklamlar çekip mizahi içerikler üretiyor olması, dediğimizin ne kadar doğru ve haklı bir tespit olduğunu bir kere daha göstermektedir.

Pazarlama Neden Esasında Bir Nevi Dolandırıcılıktır? adlı radikal yazımızı okuduğunuzda, pazarlamacılığın nasıl bir anda, tek bir nüansla dolandırıcılığa evrildiğini hayretler içinde okuyacak, bu yazımızı sevdiklerinizle paylaşmak isteyeceksiniz.

İçerik pazarlama, sizi bir adım öne taşır.

İçerik Pazarlama Düzgün Yapıldığı Takdirde…

* Evvela marka değeriniz yükseltecek. O markadan haberi olanların da o markayı çok sevenlerin sayısında istatistikleri yerle bir eden artış gözlemlenecek. Bu da marka değerinin her iki anlamda da değerli bir noktaya taşındığını havadisini size verecektir.

  • Bu noktadan sonra satışlarınız da belli oranda artış gözlemlenecek. Markanız zihinlere ve belleklere yazılmış olduğu için, bir reyonda ne kadar rakibiniz olursa olsun, adeta ışıldayarak diğer markaların arasından sıyrılacaksınız.
  • İçerik pazarlama düzgün yapıldığı takdirde kazanılan para ve ün ile birlikte uluslararası arenada boy gösterme şansını şirket olarak yakalayabilir, her daim bir adım önde olmanın başarısının haklı kıvancını yaşayabilirsiniz.

Yorum yapın