İŞ FİKİRLERİ Mİ YOKSA MESLEKLER Mİ DAHA CAZİP?

İş adamımıyım yoksa meslek adamım mı” sorusuna vereceğiniz cevap çok önemlidir. İkisinin de kendisine göre avantajları var, ikisinin de dezavantajları var. Bu yazımızda bu konuyu enine boyuna tarşıcağız. Şüphesiz meslek erbabı kimseler ile iş adamları(serbest meslek erbabı kişiler) arasında farklılıklar had safhadadır.

job photo

1) İş fikirlerine yönelip kendi işimi kurmak istiyorum diyen girişimci kişiler kariyerlerinin ilk yıllarında para kazanmak konusunda birbirinden ayrılırlar. Öncelikle şurası bir gerçek ki meslek sahibi kimsenin kazancı daha istikrarlıdır. Kariyer hayatı boyunca basamak basamak yıllar içinde artar kazancı. Mesela işinde geçirdiği ilk yıllar acemiliği dolayısıyla az para kazanır. Hatta öyle ki geçimini bile temin etmekte güçlük çeker. Ancak yıllar içinde bu tablo olumlu yönde düzelir. İş fikirlerine yönelip kendi işimin patronu olmak istiyorum diyen arkadaşımız ise aynı şekilde girişiminin ilk demlerinde borçlarını ödemekle meşgul olur. Habire cepten yemek zorunda kalır. Hatta ilk yıllar incelendiğinde bu dostumuzun durumu daha vahimdir. İçler acısıdır meslek adamıyla kıyasladığımızda.

2) Meslek adamı ile iş adamı ikinci olarak patron konusunda birbirinden ayrılır. Okumuş ve lisansını, yükseklisansını yapmış bir adamı ölesiye hiyerarşik yapının içine sokmak zordur. Demek istediğim meslek adamı haklarını bilir. Kendini kolay kolay ezdirmez, patron çay getir dediği zaman getirmez, sırtımı ovala dediği zaman ovalamak zorunda değildir. Ancak iş fikirlerinin adamı birazcık bu konuda zorlanacaktır. Zira serbest meslek dediğimiz alanda kurallarda pek sıkıdır. Esnek değildir. Patron ne derse odur. Geridekiler sanki köleymişcesine ona biat etmek durumundadır. Ancak eğer iş fikirlerinin adamı olarak kendi işinizi kurduysanız meslek erbabı dostumuzdan kat be kat avantajdasınızdır; çünkü bu durumda patron sizsiniz ve ne derseniz odur. En ufak bir müdür ağız kokusunu çekmek zorunda kalmazsınız.

3) Mesleğinde zirveye tırmanmış bir kişi ile girişiminde yıllanmış, tecrübe kazanmış bir kişi para yönünden kıyaslandığında bu sefer 1. maddedekinin aksine iş adamı kat be kat avantajdadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi serbest girişimlerde ne kadar kazanacağınızın öngürüsünün zor olması ve de herhangi bir yukarı ya da aşağı yönlü sınırın olmamasıdır. Zaten öyle ki bir iş fikirleri uygulayıcısının hayatı inişlerle ve çıkışlarla geçer. Ancak genel olarak iki orta zekalı ve normal bir insan ele alındığında iş adamı yolun sonunda daha çok kazanmış olarak yerini alır.

4) İş adamının hayatında herhangi bir garanti ya da teminat yoktur. Eğer işleri sarpa sararsa aç bile kalabilir. Her şeyini kaybetmesi ve iflas etmesi riski tepede onu akbaba gibi beklemektedir. Bu yönden meslek adamı daha şanslıdır. Zira onun çalıştığı yer batsa da çıksada cebine girecek para aynıdır. Örneğin çalıştığı şirket batsa bile en son çare olarak başka bir şirkette işe başlayabilir. Yani meslek adamının teminatı vardır bu yönden. Piyasa genel olarak neyse o da o kadar kazanır.

5) Meslek adamı, kendi işinin patronu olan iş adamı kadar çok sorunluluk almaz, kafası rahattır. Cahiliyle, kalın kafalısıyla muhatap bile olmaz o. Kendine ait işini yapar ve çeker gider. Geri plandaki organizasyonlar onu pek alakadar etmez.

6) Meslek adamının çalışma saatleri bellidir aşağı yukarı ancak iş adamının ki pek öyle değildir. Mesela hiç umulmadık bir anda alakasız bir yerde meydana gelen sorun ya da arıza onu saatlerce oyalayabilir ve o kendi işinin başında durmak zorundadır. Yani patron adamın ne zaman neyle uğraşacağı belli olmaz.

7) En nihayetinde işinin ehli olan patron adam genelde işinin ehli olan meslek adamından daha saygındır. Zira iş adamı meslek adamını kendi emrinde çalıştırabilir. Ancak meslek adamı bir girişimci olmadığı sürece bu imkansız. Bir meslek erbabı bir patronun yanında en fazla lider olabilir. Ancak aşağıdaki karikatürü iyi incelemenizi öneririm bu konuda.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Hamallık Yaparak Para Kazanmak

Sizlere iş ve meslek alanında sonuna kadar yardımcı olmaya devam edeceğiz, ilginizi çekebilecek diğer yazılarımıza göz atmanızı şiddetle öneririz.

Yeni Evliler İçin En Karlı İş Fikirleri başlıklı yazımız, yeni evlenip de birlikte ya da ayrı ayrı ama mutlak surette iş fikirleri kapsamında faaliyet göstererek gelir elde etmek isteyen evli çiftlerimizi ilgilendiriyor. Yeni evliyseniz ve kara kara ne iş yapacağınızı düşünüyorsanız yazımız size rehberlik edecektir.

İş Fikirleri Kimler İçin Daha Uygun? 

  • Piyasa dinamikleri içinde iş fikirleri önce bulunur, sonra geliştirilir, sonra sunulur. Sunum ya birilerini ikna etmek adına para babalarına yapılır ya da piyasanın yani halkın kendisine. Her iki sunum da ilk başta onaylansa bile belli açılardan risk ihtimali taşır. Her iş fikri eşittir değişen miktarlarıyla bir risk ihtimali taşır. Dolayısıyla iş fikirleri kimler için daha uygun dediğimizde akla gelecek ilk tanım riski seven ve risk stresiyle baş edebilenler olacaktır.
  • Her yeni iş fikri yeni bir serüvendir. Bu açıdan yaklaştığımızda daha ziyade maceraseverlerin uğrak yeridir yeni iş fikirlerinin bulunduğu yaratıcı alanlar ve o fikirlerin değerlendirebileceği iktisadi alanlardır. Durgunluğu değil de hareket alanında olmayı, statik olmayı değil de sağa sola koşturmayı sevenler, iş fikirlerinin cirit attığı mecrada kendini gösterir.
  • Sabit bir maaşa değil eğlenceli bir iş hayatına gönül verenler. İş fikirlerinin yol açtığı gelir kaynakları sabit değildir. Yani ayın 1 ya da 15 i geldi mi şu kadar maaş yatacağı gerçeği söz konusu değildir. Maaştan ziyade tutulmayan bir fikrin getirdiği boş cüzdanlar ya da oldukça tutulan bir fikrin sağladığı yüksek avans, iş fikirlerinin olduğu yerde kendini gösterir. Hoş bu alana yönelmiş girişimciler de bu heyecanı sever zaten.
  • Sıkılgan ve heyecan arayan bireyler iş hayatlarına yöneldiğinde bir meslekten ziyade sürekli olarak tazelenecek, güncellenecek iş fikirleriyle haşır neşir olmak, o fikirleri geliştirmek ve gerçeğe dökmek için kafalarına göre belirledikleri iş saatlerini baz almak isterler. Kolay sıkılanlar için bir meslekten ziyade aydan aya, yıldan yıla değişecek farklı fikirlerin gezindiği iş sahası çok daha mantıklı ve makuldür.

Aşırı hassas, duygusal insanlara göre iş fikirleri başlıklı makalemiz de bu noktada tam size göre bir iş fikirleri listesi sunuyor. Tabi hassas ve duygusal sınıfındaki insanlarsanız seçeceğiniz işlere de aynı hassasiyeti göstermeniz sonradan pişmanlık duymamanız açısından daha mantıklı olacaktır. Şimdiden bol şans.

Siz hangi mesleğin insanısınız?

Meslekler Kimler İçin Daha Uygun? 

  • Daha sakin tabiatlı, daha güvene dayalı çalışan insanlar için bir meslek seçmek ve bu kanaldan ilerlemek daha uygundur. Zira bir mesleğin içinde sürpriz son derece azdır ve münferit hadiselerde kendini gösterir.
  • Eğlenceli bir iş hayatı yerine düzenli bir maaşın getirdiği konforu sevenler de bir meslek seçip o meslek hayatlarını sürdürmelidirler. İşiniz ne kadar sıkıcı olursa olsun ayda bir, kesin ve garantili olarak maaşınız yatacağını bilmek, çoğu eğlenceden daha keyifli olacaktır. Bu noktada meslekler eşittir garantici kişiler diyebiliriz gönül rahatlığıyla.
  • Mesleğin emekliliği vardır. Ama iş fikirlerinin yoktur. Zira iş fikirlerinin getirdiği geliri kenara koyup yatırım alanına dönüştürenler bir ömür boyu yetecek parayı elde edebilirler. Ancak maaşlı yaşam kendisi gibi emekliliği ile de garanti bir yoldur.

Yorum yapın