İyi Bir Giyim Mağazası Nasıl Olmalı?

Modanın doruk noktasına ulaştığı zamanlardan birinde yaşayan insanlar olarak artık herkesin giyim mağazası açar olduğunu görmek hiçte zor değil. Artık teyzeler arasında geçen konuşmalardan bile karşı komşunun kızının kocasının bile giyim mağazası açtığını öğrenmek bana da size de ilginç gelmiyor.

clothes shop photo

E bu iş bu kadar karlı bende gireyim diyorsunuz ama işler öyle düşündüğünüz gibi yürümüyor. Çünkü mağaza açtık iş bitti, gelsin paralar diye bir düşünce yok. Artık herkes nasıl farklı olurum da müşterileri çekerim düşüncesi ile çalışmalar yapmaya başladı. Sende mağazayı açtın ama paralar ne zaman gelecek diye bekleyenlerdensen ya da “Harbiden bu işte bir iş olmadı yoksa para nasıl gelsin…’’ diyenlerdensen hadi gel birlikte iyi bir giyim mağazası nasıl olmalı birlikte öğrenelim…

Kaliteli Bir Giyim Mağazası Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Giyim mağazası açma işine yeni gireceksin ve kolları bir an önce sıvaman gerektiğini düşünüyorsun ancak bu işin kolay olmadığını da biliyorsun. Sana bir sır vereyim ki giyim mağazası açarken dükkan açma belgesi almak, envanter tutmak, malları getirmek şu bu hepsi oldukça basit işler. İşin en şaşalı en dikkat isteyen kısmı bu dükkânı batırmadan zengin etmek ve iyi bir giyim mağazası olarak herkes tarafından tercih edilebilir olmak. Bunu yaptığında yükseleceğine emin olabilirsiniz.

clothes shop photo

Peki, Kaliteli Bir Giyim Mağazası Nasıl Olur?

Malların kaliteli olmazsa sende kalitesiz dükkânlar arasına katılırsın. Bu yüzden mallarını seçerken ucuzuna değil hem fiyatı hem de kalitesi uygun olanı seçmelisin. Bunun için belki 10 yerine 20 toptancı gezersin ama değeceğine emin ol.

Kaliteli mağazalar her zaman kalitesini tesciller yani kalitesini davranışlarına ve dükkânına yansıtır. Eğer dükkânınızın kendisine saygısı olmayan, dağınık, gereksiz ürünlerden oluşuyorsa, eşyalar kargacık burgacık olmuşsa bir de gelenlere alacaksan al yoksa meşgul etme der gibi bakan bir görevliniz varsa o dükkâna gelen müşteriyi bir de siz düşünün. Bütün iş empati de bitiyor. Biraz müşteri olun ve dükkânınıza o gözle bakın.

İyi Bir Giyim Mağazası Nasıl Olmalı Ki Müşteriler Memnun Olmalı?

  • Mağazanıza sürekli gelen müşterileriniz olacaktır ve bu da müşterilerinizi memnun ettiğinizin bir göstergesi olacaktır. Bu nedenle eski müşterilerinize çok özen gösterin. Hatta saygıda kusur etmeyin. Bol bol izzet ikram gösterin.
  • Müşterilerinizin ihtiyacı olan ürünleri bulundurmaya çalışın. Çünkü ihtiyacını bulamayan müşteri memnun kalmaz.
  • Müşterilerinizin gelir seviyelerine, beden ölçülerine ve çeşitli özelliklerine göre ürünler bulundurun. Çünkü her kıyafet herkese olmaz, her fiyatta herkesin bütçesine uymaz.
  • Müşterilerinizi dinleyin, eleştirilerine ve isteklerine cevaplar vermeye çalışın.
  • Müşterilerinizle zıtlaşmak yerine onlarla anlaşma ve onları memnun etme yoluna gidin.
  • Sunduğunuz ürünün gerçekten piyasa üzerinde aradıkları fiyattan daha uygun olduğunu anlamalarını sağlayın.

İyi Bir Giyim Mağazasından Bulunması Gerekenler Neler?

İyi bir giyim mağazasında bulunması gereken en önemli şey ne ürünlerdir ne de indirimlerdir. İyi bir giyim mağazasının en önemli gereksinimi bu işi bilen ve güler yüzlü olan bir satıcıdır. Eğer değerli bir satıcı olmazsanız size de değer verilmeyecek ve dükkânınızın kapısı çalınmayacaktır.

İyi bir giyim mağazasında bulunması gereken bir diğer ihtiyaç ise indirimlerdir. İndirim yapmadığınızda ya da hitap ettiğiniz kitleyi genişletmedikçe kazanamazsınız. Bazı ürünleriniz olmalı ki bunları bütün müşterileriniz alabilsin yani hepsinin parası yetsin. Bazı ürünlerinizde olsun ki bu ürünleri birçok müşteriniz alabilsin. Bir de özel olarak seçtiğiniz ürünler olmalı ki bunları da bazı müşterileriniz alabilsin. Bu sayede tek seferde daha çok kesime hitap etmiş olursunuz.

İyi bir giyim mağazasında pozitif enerjinin de bulunması gerekir ki bu çok önemlidir. Gerçekten enerji dolu ve herkesin enerji ile alışveriş yaptığı ortamlar oluşturmak için büyük giyim mağazalarını örnek alabilirsiniz. Çalışanlar enerjik, ürünler enerjik ve giyim mağazasının dekorasyonu enerjik. Bu ortamda kim alışveriş yapmaz ki. Hele bir de insanlara rahatlatıp alışveriş yapmalarını sağlayacak müzikler de ortamda olursa değmeyin keyfimize. Hadi çalışmalara başlayın. Aklınıza takılan olursa sormayı unutmayın. Cevapları bu işin uzmanında…

Yazımızı bitirmeden önce size daha evvelden bu konuda yazdığımız işinize yarayabilecek başkaca 2 makalemizin linkini de atmak isterim.

Giyim mağazası açacaklara tavsiyeler içeren bu makale ve de;

Giyim mağazası açmak için her türlü işe yarayacak öneriyi bulabileceğiniz bu makaleyi okumanızı şiddetle öneririm.

Yorum yapın