Manavgat’ta Emlak Fiyatları Patlayacak Mı?

Manavgat, Antalya’nın Kepez ilçesinden sonra en büyük 2. ilçesi. Bunun birlikte Türkiye’nin en fazla turist çeken 10 ilçesinden biri. Birine Antalya dediniz mi size ya Kemer, ya Alanya, ya Manavgat. İsmiyle müsemma bu ilçede son yıllarda gözle görülür oranda bir turist artışı yaşandı. Sadece geçen yıl 4 milyar doların üstünde turizm geliri elde edildi. Bunda en büyük etken gezilecek onlarca yerin olması. Aynı zamanda temiz bir havaya sahip olan Manavgat, sadece tatil yapmak için değil yaşamak için de ideal bir yer.

EDİT: Arkadaşlar manavgatta yazlıklar değil de evler iyice yükseldi. Bunun arkasında yeni inşaat izinlerinin çıkmaması yatıyor gözükmektedir.

Manavgat’a gelen turistlerin %60’ından fazlasını Almanlar oluşturuyor. Almanlar da İngilizler gibi bir yeri kolay kolay beğenmezler. Onların o disiplinli kişilikleri onları aynı zamanda seçici kılar. Bu ilçenin Almanlarca bu kadar beğenilmesinin bir değil birçok hikmeti var elbet. Birçok Alman buraya tatile diye gelip yerleşti hatta. Birçok markette Almanca gazeteler satıldığı da şehir efsanesi değil gerçek. Hal böyle olunca akıllara -Manavgat’ta emlak fiyatları patlayacak mı- sorusu geliyor. Belki daha doğru bir ifadeyle -Manavgat’ta emlak fiyatları ne zaman patladı – diye de sorulabilir. Zira bu bölge ve civarında emlak keşfine çıkan kişiler, fiyatların astronomik boyutlara ulaştığını gördü, görüyor. Sonuçta fiyat da göreceli bir kavramdır. Birine inanılmaz pahalı gelen diğerine çok çok ucuz gelebilir. İnsan, dünyayı ve içindekileri cüzdanının ağırlığınca değerlendirir. Fakat yine de 2020 yılı itibariyle Antalya’nın bu güzide ilçesinde emlak fiyatlarının ortalamanın çok çok üstünde olduğunu söyleyebiliriz.

Peki nedir Manavgat’ı bu kadar ilgi çekici ve ”pahalı” kılan. Önce Manavgat’ı biraz tanıyalım ve en ünlü turistik yerlerini kısaca tanıyalım.

Manavgat’ın Turistik Yerleri 

1-Manavgat Şelalesi: 

İlçeyle aynı adı taşıyan şelale Manavgat’ın en ünlü doğal güzelliklerinden biri. Çocukluğumuzda olduğu gibi şimdi de Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden buraya okul gezileri düzenleniyor. Sadece Almanlar değil, İngilizler ve Fransızlar da başta Manavgat’a başta şelale olmak üzere birçok doğal güzelliği görmek için akın ediyor.

2- Antalya Tematik Park: 

Birçok özelliğiyle diğer tematik parklardan ayrılan Antalya Tematik Park, sadece çocukların değil yetişkinlerin de ilgi odağı. Timsah besleme alanı dışında birçok mağazaya ve açık hava etkinliğine de ev sahipliği yapan parkta ek olarak fokları izlemek de mümkün.

3- Aquajoy Su Parkı: 

Beton binalardan ve beton yüzlü insanlardan sıkılanlar için Manavgat, tam anlamıyla bir doğa merkezi. Aquajoy Su Parkı da, Manavgat’a daha çok turist gelmesinin nedenlerinden bir diğeri. Son yıllarda yükselişe geçen su parkı eğlenceleri, yediden yetmişe herkesin ilgisini çektiği için yılın 7 -8 ayı dolup taşıyor. Bir anlamda lunaparkların devrini kapatan su parkları, yeni nesil eğlencenin ve Manavgat’ın ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Trabzon'da Arsa Fiyatları Üzdü mü?

Manavgat’ı bu kadar ilgi çekici kılan diğer yerler: Köprülü Kanyon Milli Parkı, Etenna Antik Kenti, Titreyen Göl (Sadece bu gölü görmek için Japonya’dan ve Çin’den akın akın turist geliyor) – Manavgat Külliye Cami , Aspendos Köprüsü ve Boğaz Plajı

Manavgat’ın En Önemli Özelliği Ne? 

Side Antik Kenti ve Tiyatrosu da turistik bir yer. Ama burası sadece yaz aylarında değil yılın diğer zamanlarında da yerli – yabancı turistlerin akınına uğruyor. Çünkü burası her şeyden evvel kültür – tarih turizminin merkezlerinden biri. Hatta diyebiliriz ki İzmir’de yer alan Efes Antik Tiyatrosu ne kadar değeri ve önemliyse burası da aynı derecede önemli ve değerli.

Side aynı zamanda bir yarım ada. 2300 yıllık bu yaşayan tarih, bir kere değil defalarca görülmeye değer. Lidya ve Pers gibi kadim imparatorlukların egemenliğinde olan bu kent Büyük İskender’in de fetih rotalarından biri olmuş. Birçok antik kentte olduğu gibi burada da bir tiyatro var. İsteyenler Apollon Tapınağını ve Altınbeşik Mağarasını da gezebilir. Side müzesinde de az evvel isimlerini zikrettiğimiz imparatorluklardan kalma birçok eser sergileniyor.

Bu kadar tarih yeter dediğiniz anda güzel mi güzel Side plajlarına (ki çok yakında) geçebilir ve kültür – tarih turizmini yaz turizmine dönüştürebilirsiniz.

Şimdi tüm bu özellikleri saydıktan sonra Manavgat’ta ucuz ev bulmak bir hayli ütopik olacaktır. Siz bakmayın klişe edebiyatçıların değer ayrı fiyat ayrı demesine. Bir yer ne kadar turistik ise o kadar pahalıdır. Fiyat değeri düşürmez ama değer fiyatı arttırır. Bakın bu da klişe olmayan bir matematik kuralıdır. Gelen turist döviziyle geliyor ve para getiriyor. Ama getirilen her para, buranın çok daha lüks ve elit olmasını sağlıyor. Ki yazımızın henüz başında birçok Alman’ın buraya yerleştiğini de söyledik. Bu da öyle ya da böyle fiyatların patlamasına neden oldu.

Manavgat’ta Eskiden Emlak Piyasası Nasıldı? 

Yazımızın başında emlak fiyatlarının arttığını söyledik. Fakat bu sadece turistik yerlere yakın olan konum için geçerli. Bunun dışında kalan bölgeler eski günlerini mumla arıyor. Tıpkı Bodrum’da olduğu gibi. Zira bu tür turistik yerlerin ortak kaderidir aslında bu. Göz önünde olan bölgeler zengin, şık, parıltılı ve pahalıdır. Ancak diğer yerler ihmal edildiği ölçüde değersiz ve ucuzdur. Çünkü ”turistik kent” olmak bunu gerektirir. Ödenekler ve yatırımlar daha fazla turist çekmeye yönelik olduğu için diğer sektörler yerinde sayar ya da geriler.

Manavgat’tan Adam Olur Mu? 

Manavgat’ın turistik yerleri adam oldu. Fakat diğer yerlerinin ihmal edilmişliği yüzünden olan emlak piyasasına ve esnafa oldu. İleride neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Zira emlak piyasası hiçbir zaman sabit durmaz. Ya daha iyiye ya da daha kötüye gider.

Yorum yapın