Marmaris’te Yazlıklar ve Arsalar Neden Uçacak Gibi Duruyor?

Marmaris, Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Aynı zamanda Bodrum ile birlikte Ege’nin en çok turist çeken başlıca ilçelerinden biri. Bu yazımızda Marmaris’teki evlerin, yazlıkların ve arsaların son durumunu tahlil edeceğiz. Bununla birlikte bu güzide ilçeye dair genel bilgiler de vereceğiz.

Marmaris Yeni Gözde Olur Mu? 

İnsanlar değişir. İnsanların değiştiklerini ilgilerinin ve tercihlerinin rotasıyla rahatlıkla anlayabiliriz. Tatil seçenekleri de özellikle Türkiye gibi her anlamda zengin bir coğrafyaya sahip olan ülkelerde neredeyse sınırsız diyebileceğimiz bir bolluktadır. Bu bollukta insanların tercih edebileceği onlarca tatil mekanı var. Bununla birlikte her yıl en az birkaç yer de ‘yeni keşfedilen tatil mekanı yerli yabancı turistlerin akınına uğruyor” minvalinde servis ediliyor. Neyse ki Marmaris’in yeniden keşfedilmeye ihtiyacı yok. Burası zaten uzun zamandır en popüler tatil merkezlerinden biri. Gözde ise ”en popüler” demek. Peki Marmaris, Türkiye’nin en popüler yerlerinden biri olabilir mi?

Cevabımız: Evet.

Öncelikli olarak kilometrelerce uzanan plajları ve o plajların pir-ü pak letafeti, eşine az rastlanır bir tatil keyfi yaşatıyor. Hani bazı yerler gibi ”uzaktan güzel – güzellikten uzak” bir yer değil Marmaris. Neyse o. Belki daha fazlası.

Cennet Adası ismiyle müsemma bir yer olarak Marmaris Koyunun hemen yanında bulunuyor. Bu adaya mis gibi denizi ve plajı dışında, tatil bloğu tutanlar, tatilini gürültüden yani insandan uzak bir şekilde yapmak isteyen bohemler, doğa aşıkları ve niceleri geliyor.

Çocuklu aileler için de birçok seçenek mevcut. Tıpkı diğer popüler ilçeler gibi Marmaris’in birçok yerinde de su parkı var. Aqua Dream ve Atlantis Su Parkı en ünlüleri. Yani burası, sadece ”çapkınım hovardayım” şarkısını mırıldananların mekanı değil. Aynı zamanda ailelerin kısa- uzun soluklu tatillerini güzel güzel yapabilecekleri bir ilçe.

Marmaris’de gezilebilecek ve tatilin çok daha keyifli geçmesini sağlayacak diğer yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Marmaris Kalesi – Diğer yerler gibi Marmaris de sadece deniz ve yaz turizmi değil tatil turizmi için de tercih edilebilecek bir yer.

Kapalı Çarşı – Hem yüzerim hem güneşlenirim hem de alışverişimden geri kalmam diyenlerin uğrak yeri.

Marmaris Milli Parkı – Yaklaşık 30 bin hektarlık bir alana sahip olan Marmaris Milli Parkı 1996 yılından bu yana hem doğa tutkunlarının hem de kampçıların ilk adresi.

Ve elbette ki gece hayatı. Marmaris gece hayatında da en iddialı ilçelerden biri. Günün 24 saatinde de ”non-stop” eğlenmek isteyenlerin çok yönlü taleplerini karşılayan Marmaris, yakın bir zamanda Bodrum’u geçip Turizm Liginde liderlik koltuğuna oturabilir.

Merhum şair Can Yücel’in mekanı Datça’yı, bu ilçedeki emlak fiyatlarını ve gezilecek yerleri merak eden okurlarımız için:

Datça ve Fethiye’de Yazlık Ev Fiyatları Neden Artıyor?

Marmaris’in Önünü Kapatan Nedir? 

Bir şairin kitabı çok / yok satmıyorsa bu şairin suçu değildir. Bir heykeltıraşın yaptığı eser yüz yıllar sonra değere biniyorsa bu sanatçıya ilintili bir olgu değildir. Bir mekanın, bir ilçenin, bir tatil beldesinin değeri de yıllar sonra anlaşılıyorsa ortada suç yok hata var demektir. Marmaris’in bu zamana kadar önünü kapatan yegane unsur, tanıtım oldu.

Örneğin yaz aylarında milleti dedikodu ve haber bombardımanına tutan magazin haberlerini ele alalım. Magazin muhabirlerinin sadece Bodrum ve Fethiye’ye giriş izni varmış gibi sadece burada tatil yapan ünlüleri haber yapması: ”Bodrum, bu yıl da ünlü akınına uğradı” tarzı haberler sadece mankenlerin, şarkıcıların, playboyların haberini vermez. Aynı zamanda Bodrum’un reklamını da yapar. Nitekim yaptı da.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Emlak Fiyatlarının En Düşük Olduğu Zamanlar

Marmaris buna rağmen yine de tatil için en çok tercih edilen ilçelerden biri oldu. 2018 – 2019 verilerine baktığımızda da turist sayısının her yıl %15 ile %20 oranında arttığını görüyoruz. Bu sayının önümüzdeki 10 yıl içerisinde %50’nin üstünde olması bekleniyor.

Marmaris’i Kimler Gözüne Kestirdi?

Marmaris’i gözüne kestirenler Avrupalılar. Lakin Almanlar, İngilizler değil. Zira hepimizin bildiği üzere Almanların mekanı Alanya, İngilizlerin mekanı ise Bodrum. Adeta bir tatil haritası hazırlanmış ve plajlar ülkeler arasında paylaştırılmış. Marmaris’e en çok Lüksemburg Hollanda, Malta ve Belçika’dan geliyorlar. Refah seviyesi yüksek Avrupa ülkelerinden gelen turistler gani gani döviz bıraktığı için de Marmaris’te birbirinden lüks mekanlar açılmaya devam ediyor.

Emlak Fiyatları Ne Düzeyde ve Tahminen Nasıl Olur? 

Tarihte ilk emlak ofisini kim açtı, ilk anahtarı kim kime teslim etti, ilk defa kim Tapu’dan döndü? Bu sorular yanıtsız. Fakat bir şey biliyorsak o da, emlak sektörünün ezelden beri sallantıda olduğu gerçeği. Başka hiçbir sektör bu kadar yanar döner, bu kadar dengesiz ve fırıldak olmamıştır ve olamaz. ”Ev alma komşu al” sözü belki de bunun için söylenmiştir. Bırak, uğraşma ev almakla, komşu al o sana yeter manasında.

Bu nedenle emlak fiyatları hakkında fikir yürütmek de tahminden öteye gidemiyor. Zira sayısal veriler ne gösterirse göstersin, yaşanan en ufak bir olumsuzluk, bu sektöre yansıyor. (Yaşanan en büyük ve en olumlu hadiseler ise hiçbir şeye sirayet etmediği için emlak piyasasında da bir değişme olmuyor.)

Ev (dolayısıyla yazlık ve arsa) fiyatlarının yükselmesi doğrudan doğruya bankacılık sektörüyle ilintili. Yani kredi faizleri arttığında emlak fiyatları da patlıyor. Kredi faizleri nelerden etkilenir – etkilenebilir diye soracak olursanız, başka bir ülkeyle yaşanacak herhangi bir diplomasi krizi, tansiyonu yükselten bir açıklama, deprem – sel gibi doğal felaketlerden her biri, askeri harekat. Kısaca her şey. Sadece hayatımız değil emlak sektörü de pamuk ipliğine bağlı ve bu iplik efren püften şeylerden bile incelme riski taşıyor.

Marmaris’teki arsa ve yazlık fiyatları da biraz önce sıraladığımız herhangi bir nedenden dolayı patlayabileceği gibi bizatihi kendi değerini gün be gün arttırmasından ötürü de arttıracaktır. Değer eşittir fiyat. Bunu bir önceki yazımızda da size aktarmıştık. Marmaris, her zaman yükselen bir değerdir ve bu değer artık ”markalaşma” seviyesine ulaştı. Ülkemizdeki turizm markalarından üçü Bodrum – Fethiye ve Marmaris. Buraya adım atmamış niceleri ”Ooo Marmaris mi? Orada tatil yapılır abi” tarzında yarı ön yargılı yarı öngörülü açıklamalarda bulunabiliyor. Sonuç olarak bu saatten sonra Marmaris’teki dükkan ve ev fiyatlarının ortalama bir seviyede olması beklenemez. En başta Marmaris, ortalama bir yer değil. Yaz ve deniz turizminin başkentlerinden biri olan Marmaris tarihi güzellikleriyle de ilgi çekmeye devam ediyor. Ve uzun bir süre daha bu ilgi katlanarak devam edecek. Bu da her şeyde olduğu gibi en başta emlak fiyatlarına rastlayacak.

Yorum yapın