Öğrencilere Hangi Ürünler Daha Kolay Ve Karlı Satılır?

Herkese merhaba. Bugünkü yazımız en başta öğrencileri ilgilendiriyor. Daha sonrasında öğrencilere kolay ve karlı satılabilecek ürünlerin ticaretini yapmak isteyen girişimcileri.

student photo

Bilindiği üzere ülkemizde öğrenciler, ekonomik açıdan neredeyse en alt basamaktadır. ”Abi ben öğrenciyim, idare ediver, indirim yapıver” gibi cümleler sıklıkla duyduğumuz ve toplum olarak aşina olduğumuz söylemlerdir. Öğrenciler, özellikle üniversite öğrencileri ekonomik açıdan her daim dar boğazdadır. Bunun en büyük nedeni hiç kuşku yok ki, ailelerinden uzakta ve ilk defa yalnız başına yaşama zorunluluğunda olmalarıdır. Ailelerinden uzak olmak demek, maddi açıdan bir boşluğa düşmeleri demektir. Aynı zamanda ilk defa ailelerinden ayrı olarak bir iktisadi plan çerçevesinde yaşamaya başlarlar. Bu nedenle harcamalarında ve bütçelerinde son derece hassas ve eli sıkı davranırlar. Öğrenci demek her daim yardıma ve borç almaya hazır olmak demektir. Kimi zaman esprili konulara açık bir durum olsa da öğrencinin hayatta kalması için, ciddi anlamda fedakarlıklarda bulunması gerekir.

Çoğu zaman bir üretici firmanın ve ticaretle uğraşan girişimcilerin hedef kitlesinde öğrenciler bulunmaz. Çünkü mevcut serbest piyasa ekonomisinin içerisinde öğrenciler belli bir noktada hareketlilik katmazlar. Adeta nötr bir etki altında, mümkün olduğunca az para ile hayatını idame ettiren öğrenci kesimi, pazar payı oranında en düşük etkiye sahip kesimlerden biridir. Ancak buna rağmen, ülkemizde genç nüfusun artması ve üniversite sayısının çoğalması ile birlikte hatırı sayılır ölçüde bir öğrenci kitlesi de oluşmuştur.

Duruma geniş bir perspektiften bakacak olursak 2016 kayıtlarına göre şu an yurdumuzda toplam 61 bin civarında okul bulunmaktadır. Bununla birlikte 80 milyonluk ülkemizde toplam 15 milyon öğrenci bulunmaktadır. Bu 15 milyonluk diliminin arasında ise 4 milyondan fazla üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu da böylesi bir ortamda çok fazla kar ve kazanç kapısı demektir. Bugünkü yazımızda öğrencilere satılabilecek en karlı ve en kolay ürünlerin listesini çıkaracağız ve gereken analizleri yapacağız. Böylece hem üretici firmalar ve öğrenci kitlesini hedef kitle haline getiren şirketlere; hem de öğrencilerin kendisine bir başka bakış açısı sunmuş olacağız.

Öğrencilere Satılabilecek En Kolay ve En Karlı Ürünler Nelerdir? 

Fast – Food:

Öğrenciler için evde yemek yapmak bir lükstür. Hem de külfet içeren bir lüks. Bu nedenle bugün fakültelerin ve liselerin çevresinde çok fazla sayıda fast-food dükkanı vardır. Fast- food dükkanı denilince akla hemen hamburger ve türevleri gelse de son 10 yılda bu manzara değişmiştir. Artık hızlı yemek ve öğrenci ikilisi akla düşünce zihinlere gelen hemen tavuk döner olmaktadır. Tavuk döner hem ucuzluğu hem kolaylığı hem de lezzetiyle bugün öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir beslenme alışkanlığına dönüşmüştür. Bugün binlerce öğrenci, günde en az bir defa, haftada da dört – beş gün olmak üzere periyodik olarak tavuk döner tüketmektedir. Konuyla ilgili ek olarak Tavuk Çiftliği Açmak Neden Çok Karlı Oldu? adla makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kağıt kalem ve kırtasiye malzemeleri:

Öğrenci denince şüphesiz birincil derecede ihtiyaç duydukları ders malzemeleri kağıt ve kalem olmaktadır. Öğrenci notlar alır, derslere girer ve tüm bunların sonunda kalem tüketir, defter eskitir. Okul döneminin öncesinde kırtasiyeler çok iş yaparken; okul dönemi boyunca da iş yapmaya devam ederler. Bu nedenle kırtasiye işine girmek de direkt olarak öğrencilere hizmet vermek demek olacaktır. Bir öğrenci, bu sene defter almasam da olur, kalemsiz okula gideyim ne olacak gibi düşüncelerle hareket edemez. Bu lüks değil olmazsa olmaz ihtiyaçların başında gelir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Facebook'tan Ürün Satarak Para Kazanmak İsteyenlere

Ütü istemeyen pratik ve hazır giyim:

Öğrenci demek, kot – tişört kombinasyonuyla okula gitmek demektir. Ütü yapan bir öğrenci görmek, her bakımdan şaşırtıcı ve marjinal bir hadisedir. Bu nedenle ütü istemeyen giyim satışları öğrenciler tarafından havada kapılır. Bu giyim türlerinin en başında ucuza mal edilen ve yine aynı şekilde ucuza satışa çıkarılan kot pantolon türü giyimler gelir. Bir öğrenci, bir kot pantolonla yıllar geçirebilir. Bu satış açısından sıkıntı doğuran bir unsur gibi görünse de milyonlarca öğrenciye sadece bir tane kot pantolon satmak epey mantıklı ve makul olacaktır. Yine aynı şekilde ütü istemeyen ya da kırışık da giyilebilen ve tasarımları öğrenci kesiminin modern ve mizahi taleplerine uygun tişörtler satmak da ticari açıdan başarılı olacaktır.

Evde yapılacak ve ne alırsan 1 lira kıvamında hazır yiyecekler.

Bu tür yiyecekler genelde pişirilmeyle değil ısıtılmayla olur. Öğrenciler genelde makarna yaparken bile zorlanırlar. Makarnanın yerini yakın zamanda tanesi bir liraya satılan ve yapılması 2 dakika ısıtmayla gerçekleşene hazır paketlerde noddlelar almıştır. Bunun dışında ısıtılarak hazırlanan pizzalar da gündemde. Öğrencinin beslenme sorunsalına hızlı, pratik ve leziz bir şekilde çözüm getirmek için özellikle süpermarketler bu türden pratik ürünler hazırlayıp satmaya başlamıştır. Aynı zamanda aç – bitir salamlar ve hazır sandviçler de marketlerde satılmaya başlanmıştır. Öğrenciler anne yemeklerini özledikleri böyle dönemlerde ev yemekleri tatlarını da talep etmektedir. Bunun için hazır mantılar ve paket çorbalar da oldukça revaçtadır ve hedef kitlesi olarak öğrencileri belirleyen üretici firmalar bu türden ürünlere ağırlık vermektedir.

Kontör ve kampanyalı fatura seçenekleri:

Öğrenciler, iletişim kurmayı severler. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de cep telefonunu yoğun olarak kullanan nüfusun yüzde yetmişini öğrenciler oluşturmaktadır. Siz de ek tarifeler ve öğrenci odaklı kampanyalar ile birlikte öğrencilerin iletişim taleplerine ek ve alternatif seçeneklerle iletişim ağları geliştirebilirsiniz. İletişim denilince akla sadece cep telefonu gelmemelidir. Bununla birlikte internet üzerinden de öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurabileceği ve haberleşebileceği yeni ağ sistemleri kurulabilir. Unutulmamalıdır ki Facebook’un çıkış noktası da bir kolej ve öğrenciler idi.

Kampanyalı ders kitapları – test kitapları:

Bu ürünü kırtasiye malzemelerinden ayrı olarak değerlendirmek ve satışa sunmamız yerinde olacaktır. Lise çağındaki öğrenciler için ucuza üretilen ama bu ucuzluk içerisinde kaliteden de ödün vermeyen test kitapları hazırlanabilir. Hali hazırda ülkemizde binlerce yayın evi mevcuttur. Bu yayın evlerinden bazıları sadece test kitabı ve konu anlatımlı ders kitapları yayımlamaktadır. Aynı zamanda normal olarak roman, şiir, deneme kitapları basan yayın evleri de ek olarak test ve ders kitapları yayımlamaktadır. Her yıl yenilenen ihtiyacıyla öğrencilere ders ve test kitabı satmak hem çok kolay hem de çok karlı bir üretim atağıdır. Bu nedenle bu alanda da üretim ve satış hizmeti sunmak, çoğu girişimciyi ve yatırımcıyı mutlu eden bir alandadır.

Son olarak kamp malzemelerini ve eğlencelik aparatları sayabiliriz.

Son on yılda kamp yapan öğrenci sayısı giderek artmaktadır. Festival ve konser organizasyonlarının da yıldan yıla artmasıyla çadır ve kamp malzemeleri özellikle internet ortamında uygun fiyata satılmaktadır. Kamp malzemeleri ise sadece çadırdan ibaret değil. Çeşitlilik had safhada zira kamp demek çeşitlilik demek. Çeşitlilik de arttıkça pazar payı genişliyor ve kendisine daha çok alıcı buluyor. Tüm bunların dışında öğrencilerin eğlenmelerine ortak olacak oyunlar, aksesuarlar ve aparatlar diğer satış ürünü olarak değerlendirilebilir.

Öğrencilere en kolay ve en karlı satılabilecek ürünlerin listesini sizler için çıkardık. Siz de bir zamanlar öğrenci olduğunuzu unutmayın ve fiyat konusunda acımasız olmayın. Herkese hayırlı kazançlar dileriz.

Yorum yapın