PARFÜMCÜ DÜKKANI AÇMAK-Aylık Kar ve Açılış Masrafı Ne Kadar?

Parfümcülük işinden para kazanmak istiyorsanız sizlere vereceğimiz birkaç tüyoyu muhakkak gözden geçirmeniz gerekmektedir. Lakin bu işi yapmaya gönül koyduysanız bir ön araştırma şart! Dükkan açmak için çeşitli girişimlerde bulunmuş olan arkadaşlarımıza bu sefer bir parlak fikir daha vermek niyetindeyiz…

Parfümcü dükkanı açmanız için ilk başta yapabileceğiniz en işe yarar hamle sigaradan uzak durup koku alma duyunuzu köreltecek şeylerden uzak durmanızdır. Sağlığın iş hayatındaki önemi asla yadsınmaz. Bu işte başarıyı yakalayabilmeniz için gerekenleri tek tek sıralayalım.

Bu arada şunu da yeni sekmede açın: Parfüm Satmak İstiyorum Diyenlere Kral Tüyolar

Aylık Kar ve Açılış Masrafı

Parfümcü açmak için en azından 15 000 dolar sermayeniz olmalı. Bu iş öyle sandığınız gibi raflara parfüm dizmekle bitmiyor.Mühim olan hangi kokuyu sattığınızdan ziyade hangi kokuyu “NASIL” sattığınızdır! Bu sebepten ötürü dükkanın içerisi burunlara olduğu kadar “gözlere de hitap etmelidir“. Renk analizi yaptırıp dükkanı uyumlu renklerle dekore etmelisiniz. Zaten bu yukarıda bahsettiğim 15 bin doların en az 7 000’i bu işe gidecektir. Kalanı da parfümlere.

Aylık karlılık “halihazırda tutmuş dükkanlarda” ve Beşiktaş, Taksim gibi semtlerin işlek caddelerinde 35 000 TL dolaylarındadır. Lakin bu karlılık için ciddi bir ciro döndürmeniz gerek. Bunun için de en az 200 000 TL civarında bir parfümü alıp satmalısınız. Elbette bu ciro rakamlarına da aradan 1-2 sene geçtikten sonra ulaşabileceksiniz.

perfume photo
parfüm buruna olduğu kadar göze de hitap etmeli derken işte tam olarak buna benzer bir şeyi kast ediyorum.

1) Kendi sağlığınıza ve dış görünümünüze fevkalade önem vermeniz gerekmektedir.

İnsanların gözünde parfüm satan kişinin de sağlam bir imaj olarak görünmesi pazarlama hususunda çok önemlidir. Demek istediğim sizin ürünüzü sizin tipinize bakarak alacaklardır bu sektörde. Müşterinin bilinçaltında “bu adam bu kadar karizmaysa demek ki parfüm işe yarıyor…” düşüncesi gezecektir. Bu da sizin satışlarınıza tahmin edemeyeceğiniz kadar çok katkıda bulunacaktır.

2) Parfüm envanteriniz olabildiğince geniş olmalı!

Müşteri zaten size gelmeden önce muhakkak onlarca parfümcü dükkanını gezmiş olacağından; sıra size geldiğinde hayalindeki farklı kokuyu bulabilmeli. Bunun için ise nadir bulunan esanslardan bulundurmanız şart.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Fırıncı Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyetler Neler?

3)Elemanlarda dikkat edilecekler

Eğer dükkanınıza eleman alırsanız bu elemanların dış görünüşüne ve hitabetine çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Onlara vereceğiniz ilk talimat “müşteri her zaman haklıdır!” Talimatı olmalı. Sizin dükkanınıza gelen kişi parasıyla rezil olmamalı. Bunun için müşterinin her türlü afrasını tafrasını çekebilen sabırlı elemanlara sahip olmalısınız.

4) Parfümlerinizin ambalajına çok önem vermelisiniz!

Bakın arkadaşlar; iyi dinleyin burayı özellikle! Üründen daha önemli bir şey varsa o da etikettir. Ben bunu defalarca tekrar ettim bu sitede. Ömrümü yediniz… Kullanın artık şu kalgonu kardeşim yaa…:) Ürün ambalajlarınız öyle olmalı ki dışarıdan bakıldığında ne “çakma parfüm” gibi durmalı ne de “ikinci el, eski ürün” gibi. Öyle bir ambalaj olmalı ki ürüne hem orjinallik katmalı hem de bir şatafat. Unutmayın müşteri sizden aldığı ürünü kutusuyla hediye vermek isteyebilir. Hatta sırf hediyelik parfüm almak için bile gelebilir.

perfume photo
parfümleri çiçekle böcekle süslemek mantıklı olabilir.

5) Nereye Açmalıyım?

Parfümcü dükkanı açmak için gerekli belgeleri ayarlayıp işlek bir caddede ya da çarşı içinde dükkanınızı ayarladığınızı varsayarsak geriye hangi çatı altında iş yapacağınızı iyi seçmekte kalıyor.

Bunun için size tavsiyem ya bir bayilik almanız ya da hakikaten çığır açan bir yenilikle piyasaya dalmalısınız. Aksi halde barınabilmeniz gerçekten zorlaşmaktadır. Tabelanıza bakan adam dükkandan içeri girdiğinde o markayı görebilmeli. Sırf sevgiliyi gezdirmek üzere dükkanınıza uğrayanlar olacaktır. Bunun için her zaman bilindik bir markanın bünyesinde yola çıkmak daha risksiz ve güvenlidir.

6) Altın Ayrıntı

Son olarak sizleri uyarmam gerekiyor ki bu parfümcülük işini yapacaksanız dükkanınızın kokusu taa sokağın öbür ucundan algılanabilmeli.

Bazı manyak müşterileniz sırf bu kokuyu daha fazla içlerine çekebilmek için sizin dükkanınıza uğrayıp sizden ürün alabilir. Bunun için hafif ama menzili uzun, rahatlatıcı bir koku seçmelisiniz.

 

Yorum yapın