Solucan Gübresi İşi Nasıldır?

Sizin için kıyıda köşede kalmış ama aslında çok cazip olan iş fırsatlarını araştırmaya, derinlemesine tatbik etmeye ve en sonunda size sunmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Parlak fikirler her geçen gün sizinle büyüyor ve yeni iş fırsatları da yurdum insanlarına ulaşması gerektiği kadar ulaşıyor.

Yazılarımızı okuduktan sonra iş kurma konusunda cesaret kazanan ya da adımızın hakkını vererek parlak fikirler sunduğumuz ve gereğini yapan okurlarımıza teşekkürler. Bu yazımızda solucan gübresi işinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini, üretimin nasıl olduğunu, bu işin karlı olup olmadığını mercek altına alacağız. Aynı zamanda solucan gübresinin hangi alanlarda fayda için kullanıldığını da sizlerle paylaşacağız.

Umarım yazımızdan sonra daha büyük bir toplanma ile birlikte solucan gübresi gibi epey karlı ve aslında kolay olan bir işe katılım çoğalır. Zira bazı işler ne kadar kıyıda köşede kalsa da her zaman için çok daha kolay ve kazandırıcı olabilmektedir. Farkına varmak en önemli husustur çoğu zaman. Dileriz gereken yerlere gider yazımız.

Yüksek Teknolojili Tarım Yapmak her ne kadar solucan gübresi işi için yüksek teknolojiye ihtiyacınız olmasa da bu yazımızı da buraya bırakmakta bir beis görmüyoruz. Teknolojinin her geçen gün arttığı ve yükseldiği bir çağda gün gelir solucan gübresi işinden de daha kısa sürede daha büyük randımanlar almak için yüksek teknolojiye ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte o zaman yazımız imdadınıza yetişecektir. Yüksek teknolojili tarım yapmanın tüm incelikleri ve faydaları yazımızın içinde sizleri bekliyor.

 

Toprağın bize bir hediyesi: Solucan gübresi.

Bırakın dünyanın gizemlerini, henüz insanlık olarak toprağın gizemlerini çözebilmiş değiliz. Her ne kadar topraktan geldik toprağa gideceğiz gibi ezbere kelamlar etsek de toprağı da onun altında yatan cevherleri de tam olarak anladığımızı sanmıyorum. Toprak bize hayatımızı idame ettirecek meyve ve sebzeler verir. Bizim karnımızı toprağın alt yapısı oluşturur. Doğa bizi önemser. İnsanın da keşif ve merak duygusuyla ve kendini yıldan yıla geliştirmesiyle toprak ile ilgili gizemler çözülmeye ve toprak da altındakiler de insanlığın yararına kullanılmaya başlanmış durumda. Hal böyle olunca bize de elimizi toprağa atıp ona şükretmemiz gerekiyor. Zira toprak bize verdiği solucan gübresi ile bile bizi ne kadar düşündüğünü her daim belli etmeye devam ediyor.

Solucan Gübresi Nedir? 

Solucan gübresinin bulunuşu ve aktif olarak tarım topraklarında kullanılması 100 yılı buluyor. Hala bazı vatandaşlarımızda bu topraklarımıza zarar verir mi, ekin zamanı ya da hasat zamanı ürünlerde bir sorun oluşturur mu gibi bir soru ya da sorunsal varsa bunu kafalarından atmalarını öneriyoruz. 100 yılı aşkın bir süredir kullanılan solucan gübresi aktif ve enerjik olarak tam manasıyla toprak ve çiftçi dostudur.

Zaten solucan hayvanı tıp tarihine de önemli bir hayvan olarak geçmiştir. Doğa ikiye ayrılabilir böyle durumlarda. Bir insanın yararına olanlar bir de kendi başlarına takılanlar. Ama düşünün ki arının dışkısını bal diye yiyoruz. Yılanın zehrinden panzehir üretebiliyoruz. Böyle yaklaştığımızda olaya her şeyin doğru kullanımı ve miktarı kullanılınca zehirden panzehire dönüştüğünü görüyoruz.

Solucanlar önce balık avında aktif olarak kullanılmaya başlandı. Malumunuz oltanın ucuna takılmak suretiyle solucanlar kullanılmaya ve balıkları avlamaya yarıyor. Ancak daha sonra deneysel bir çalışma olarak solucan gübresi üretilmeye başlandı. Şimdiki teknoloji ve yüksek verim sağlayan unsurların birbiri ardına gelmesiyle birlikte solucan gübresi aktif ve yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

Başta tek kullanılan solucan gübresi türü Kaliforniya türüydü. Hepimizin bildiği üzere teknoloji ve bu teknolojinin tarım alanında yüksek verimli ve güvenlikli kullanımı Çin ve Amerika’da mevzu bahis. Önce onlarda gerçekleşen, deneysel olarak lanse edeceğimiz üretim biçimleri meydana geliyor sonra bize geliyor. Bir tür filtre gibi düşünebiliriz bunu.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Gül Ekim- Dikimi İle Para Kazanmak

Sonuç olarak bugün solucan gübresi hiçbir zararı olmadan bilakis yararlarıyla birlikte insana, toprağa, sebze meyvelere ve bitkilere dost bir şekilde kullanılıyor. Peki solucan gübresinin faydaları nelerdir? Şimdi sıradaki başlığımız buna dair.

2017 Yılı İçin En Karlı 7 Tarım Ürünü konumuz hazır tarım ürünleri ve onların etkin bir şekilde sağlıklı bir alanda yetiştirilmesi iken bu yılı baz alarak hazırladığımız bu yazıyı buraya bırakıyoruz. Bu yıl için en karlı 7 tarım ürünün bilmek daha az riskle toprağa kazanç sağlayacağınız ürünleri ekmek ve bunun üzerinden para kazanmak demek olacaktır. 2017 yılı için en karlı 7 tarım ürününü merak edenler çok geç sayılmazlar. Parlak fikirler her zamanki gibi yanınızda.

Solucanlar iş başında!

Solucanlar çoğu zaman gereksiz ve iğrenç canlılar olarak görünür gözümüze. Çoğu zaman onları ezer geçeriz de farkına bile varmayız. Halbuki onların dışkıları bile ne çok işe yarar! Solucanın gübresinden yediğimiz şifalı meyve ve sebzelerin soframıza daha sağlıklı, daha olgun gelmesini sağlayan modern bilimi tebrik etmek gerekiyor. Solucandan bile yararlı bir şeyler çıkarmayı başaran herkes, takdiri hak ediyor.

Bugün doğa ile mücadelemizde hayvanlar, toprak ve doğa ana bizim yanımızda. Bize düşen de her canlıdan, onları sömürmemek kaydıyla sonuna kadar faydalanmak olmalı.

Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir? 

 • Çağ değişiyor. Toprak verimi ve kalitesinin azalma riskine ve tehdidine karşı şimdilik imdadımıza teknoloji ve onun getirdiği yeni yaptırımlar yetişti. Solucan gübresinin aktif olarak kullanışı kesinlikle iyi bir buluştur. Bu nedenle köylüler, çiftçiler ve tarım işi yapan herkes hızla solucan gübresini kullanmaya başladı. Peki solucan gübresi tam olarak hangi faydaları bulunduruyor bünyesinde? Şimdi bunları sıralayacağız. Çünkü biliyoruz ki kişi ne ürettiğini, ne sattığını bilirse ticarette her zaman daha başarılı olur.

 

 • Toprağı en çok etkileyen olayların başında don ve aşırı sıcaklık yükseliş inişleri vardır. Biz bile insan halimizle ani hava değişimlerinden etkileniriz. Bizi bu havalar mahvetti diye söylenir dururuz. Aynı şey bitki dostlarımız için de geçerli. Ancak solucan gübresi kullanılan bitkilerde böyle bir zarara en aza indiriliyor. Evet, tamamıyla bitmiyor ama bitkinin köklerine kadar beslediği için bir nevi onun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu da donma ve aşırı sıcaklık gibi kırıcı etkilere karşı kapatmasına yarıyor.

 

 • Bitkilerin ve toprağın bir numaralı düşmanı olan zararlı bakterilerin tamamen kökünü kurutuyor. Onlarla mücadele ediyor ve içinde bulunan anti oksidan maddeler vasıtasıyla nice böceğin ve haşerenin sonunu getiriyor. Bu da bitkilerin çok daha kısa bir sürede çok daha sağlıklı bir şekilde boy vermesini sağlıyor.

 

 • Solucan gübresinden önce kullanılan gübreler kokuluydu. Ve ayrıca insan için kullanılan ilaçlarda olduğu gibi onlarda da belli başlı yan etkiler bulunabiliyordu. Ancak solucan gübresi tamamen kaliteli ve zararı minimalize olan bir unsur olarak tarım alanında faaliyetlerine devam ediyor.

 

Solucan Gübre İşine Girmek Karlı Mıdır? 

Tarım alanında en yüksek işlerden biridir. Bazı insanların ağzında bunu duymuşluğunuz bile olabilir. Solucan gübre işi son derece kar oranı yüksek bir iştir. Hem sayısız faydası, hem de solucanların kolay çoğalması nedeniyle çiftçinin ve tarım işinde olan herkesin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Solucan gübre kurma işine girmek için bir kapalı alana ve gübre işinden anlayan birkaç yardımcıya ihtiyacınız olacak. Çok az para ile çok çok para kazanmanın yolları solucan gübresinden geçiyor.

Herkese hayırlı kazançlar.

“Solucan Gübresi İşi Nasıldır?” üzerine 8 yorum

 1. Benim tanıdığım bi ziraat mühendisi arkadaşım bu işe başladı. 1 yılda yanında 2 işçi çalıştırarak 400.000 dolar para kazandı. Bütün masraflarını hesapladı. Harcadığı para 50.000 doları geçmiyor. Şu an çin ve israile ihracat yapıyor. Türkiyede bile kilosunu 3 tl den satıyor ve sürekli müşterisi artıyor. Gerçekten para kazanılacak bir iş. Tavsiye ederim. Not: başlarken bir kova solucanla başlamıştı. Şu an 4 milyon adet solucan var elinde ve dahada çoğaldığı için solucan satmayada başladı. Solucanların besinleri ise yumurta kabuğu çay posası ve meyve kabuğu. Yani solucan yetiştirmek için özel bir besinede ihtiyaç yok.

  Cevapla
 2. Yalani birak dostum , oyle bu salliyin ki masallah hayal gucun baya yuksek nerde o paraa yalan soyleme cok ayip

  Cevapla
  • Teşekkür ederim Bozyo kardeşim; bu ülkeye mantıklı insan kadar sallayan, hayal gücü yüksek insan da lazım gerek olduğunu düşünüyorum.

   Sana tavsiyem yazıdaki mantıksız kısımları değil de mantıklı gördüğün kısımları bizzat “beyin süzgecinden geçirmek suretiyle” almandır. Ancak bu takdirde gerçek parlak fikirler ortaya çıkabilir.

   Saygı ve sevgilerimle başarılar dilerim.

   Cevapla
 3. “Organik” kelimesini son yıllarda sürekli duyar olduk.Sağlıklı beslenme konusunda insanlar eskiye göre daha hassas. İnsanlar artık gıdaların eski lezzetleri olmadığından şikayetçi sebebi ise toprakların eskisi gibi olmadığı,kullanılan gübrelerin toprağı olumsuz etkilediği söyleniyor. Bu konuda Tarım bakanı Fakıbaba’nın 2019 yılına yönelik çalışmaları olduğunu biliyoruz.Organik gübre işi yer ve imkan meselesi. Bu işin içinde birisi olarak söylüyorum ana kriter noktalar mekan ve imkanlar. Eğer kira ödemeyeceğiniz ya da çok cüzi miktar kira ödeyeceğiniz bir yeriniz varsa ayrıca solucan mamasını (inek gübresi fermente olmuş) tedarik imkanınız varsa yani girdilerinizi,maliyetlerinizi ne kadar az tutarsanız. Kaarınız da ona göre olur. Bu işe yeni başlayacak arkadaşlara buradan yapabileceğim tavsiyem küçük rakamlarla başlamaları kaybetmeyi göze alabilecekleri rakamlarla bu işlere girmeleri böylece hem işler ters gittiğinde zararınız kaydedebilmeyi göze aldığınız bir rakam olacak hem de bu işin mutfağını öğrenmeye çalışırken zayiatlarınız az olacak. Bu işin pazarı konusunda merak ettiklerinizi 0554 486 20 56 whatsup tan yazınız.

  Cevapla
 4. Bu ise fabrika kurup belge almadiktan sonra gerisi yalan haberiniz olsun gubre uretimi var oluyor ama satmaya geldimi is kimse almiyor herkez elindeki solucanlari gubreyi hibe ediyor yada ucuz fiyatla birilerine veriyor yani koca bir yalan

  Cevapla

Yorum yapın