Yüksek Teknolojili Tarım Yapmak

agricultural photo

Bizim insanımız, biraz alaturkadır. Nostalji sevdası da buradan gelir. Yeni bir yol, yeni bir yöntem zorda kalınmadıkça, hadi açıkça söyleyelim mecbur kalındıkça yeniden itinayla kaçınılır. Bu sefer bir farklılık yapıp konumuzun hemen başında sağlam bir konu başlığı atıyoruz ve yüksek teknolojili tarım yapmak konumuza hızlı bir giriş yapıyoruz.

high tech  photo

Türk İnsanının ”Yeni” İle İmtihanı

Sitemizi sadece iktisadi işlere rehberlik vazifesi gören bir site sanmak, büyük bir yanılgı olacaktır. Biz, parlak fikirler olarak her zaman konuları derinlemesine analiz edip, akıl yürütme yöntemini de yanımıza alarak okurlarımıza en sağlam, en güncel ve gerçek hayatta en işlerine yarayacak olan bilgileri damıtarak veriyoruz.

Türk insanın ”yeni” olan ile imtihanı bu noktada önemli bir ışıma olarak kendini gösteriyor. Devir değişiyor. İnsanların reaksiyonları ve yıllarca üzerinde taşıdıkları basmakalıp alışkanlıklar da değişiyor. Önceden, anne babalarımız game boy bile oynamazlardı. Teknoloji ile aralarında ciddi bir mesafe vardı. Merak edilmezdi. Bazı şeyleri nasıl ki çocuklar bilmiyor, bazı şeyleri de pek ala anne babalar bilmese de olur. Aman canım bunlar da bizden geri kalsındı.

Ancak artık durum hiç öyle görüldüğü gibi değil. 50 yaş üstü insanlar bile özellikle tüketim çılgınlığı ve kişisel eğlence alanlarında teknolojiyi en az çocukları, torunları kadar fazla kullanıyorlar. Sosyal hayatta Facebook kullanmayan kaldı mı örneğin acaba?

Bu teknolojiye olan keskin dönüşün etkisi sadece eğlenme ve sosyal medya üzerinde de değil. Artık yıllarca fabrikasını, şirketini, holdingini eski usul yöntemlerle idare eden yöneticiler ve müdürler bile teknolojik yenilikleri kulak arkası edemeyecek bir kıvama geldiler, ya da getirildiler. Hal böyle olunca da teknolojik alanda yapılan her yenilik, yediden yetmişe herkes tarafından anında kapılır oldu.

Sosyal hayatta güncel olandan ve güncel muhabbetlerden geri kalmak istemeyen modern insan bunların üstüne atılırken, iş hayatında da daha nitelikli ve daha seri üretim yapmak için teknolojinin üstüne gidildi. Bugün kerli ferli bir amca bile fabrikasını ya da şirketini anlatırken kullandığı iki cümleden biri ”üretimlerimiz son model teknolojilerle gerçekleşiyor” minvalinde oluyor.

Her Sektörde Süper Dijitalleşme Gelecekte Nasıl Bir Dünya Yaratır? teknoloji demek aynı zamanda günümüz gerçekliklerinin tam karşılığında süper dijitalleşme anlamına da gelmektedir. Dünya şirket bazında kişi bazında hızla bir süper dijitalleşme yoluna gitti. Gerçek dünyaya alternatif olarak bir sanal dünya ve dolayısıyla bir sanal pazarlama ve şirketler dünyası oluşturuldu. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak ve tecrübe edinmek isteyen okurlarımızı her sektörde süper dijitalleşme gelecekte nasıl bir dünya yaratır başlıklı makalemizi sunuyoruz. Şimdiden derin okumalar dileriz!

Yüksek Teknolojiyi Tarımda Uygulamak İçin… 

Özellikle toprakla uğraşan insanlar biraz eski kafalıdır. Hatta böyle insanlara eski toprak denmesi de bu nedenledir. Ama artık bu da geçmişte kalıyor. Tarım alanında çalışan ve üretim gösteren insanlar da teknolojiden mahrum bırakılmış bir tarım uygulamasının kendilerine çok şey kaybettireceklerinin farkında. Bu nedenle kolları sıvayıp tamamen yabancısı oldukları teknoloji dünyasına adım attılar. Şimdi size yüksek teknoloji tarımda uygulama için yapmanız gerekenler, atmanız gereken adımları madde madde sıralayacağız:

1- Bunun için yurt dışı üniversitelerine ya da eğitim kurumlarına müracaat etmek:

Atacağınız en sağlam adım, hiç şüphe yok ki bu olacaktır. Yani yurt dışı üniversitelerine ya da eğitim kurumlarına müracaat edecek ve teknolojinin kendisini hem bağımsız olarak hem de tarıma eklem halinde katılmış olarak yalayıp yutmuş olmanız gerekiyor. Çünkü bu sanayi ya da esnaflık gibi içine girdikten sonra yaşayarak öğrenilecek bir bilgi bütünlüğü değildir.

Teknolojiyi uygulamak için onu bariz bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Yoksa tarım alanında yapacağınız her şey hataları ve eksiklikleri de beraberinde getirecektir. Ki az köylünün, az çiftçinin canı yanmadı uğurda. Teknoloji öyle bir şeydir ki, onu yarım ya da eksik bilmek, hiç bilmemekten daha fazla yıkıcı olabilmektedir. O nedenle ya hep ya hiç demeli, ya eski usul üretimlere devam ederek kazanma müjdesini dilemelisiniz. Ya da teknolojinin ana damarlarına kadar sızarak onu bilmeli ve bilerek, önünüzü görerek üretimlerinize devam etmelisiniz.

Yurt dışı üniversitelerine ve eğitim kurumlarına müracaat etmek, bu uğurda atılacak en mantıklı ve makul adım olarak dikkat çekiyor.

2- Gereken teknolojiyi elde etmek ve geliştirmek için ekip kurmak:

Bazı şeyler vardır ki ekip kurmadan hiçbir şekilde başarıya ve nihayete ermez. Teknoloji de bunlardan biri. Teknoloji başlı başına sahip olduğu sistemler dolayısıyla, son derece karmaşık ve komplike bir mevzudur. Bu nedenle bir kişinin tam olarak tarım alanında uygulanacak yüksek teknolojiyi bilmesi, kavraması ve iş hayatına uygulaması mümkün değildir.

Bu nedenle işini seven, işine bağlı ve işini bilerek yapma kaygısı güden insanlardan bir ekip kurmalı ve o ekibin güven veren adımlarıyla yüksek teknolojileri ürettiğiniz tarım alanına uygulamayı bilmelisiniz.

Ekiniz birbirleriyle iletişim hususunda ne kadar yetkin olursa, siz de uzaktan karmaşık ve komplike gelen teknolojik detayları rahatlıkla ve hızla işinize uygulama fırsatını yakalamış olursunuz. Bu da daha kısa bir sürede daha fazla randıman almak ve maddi açıdan rahatlamak anlamına gelecektir.

Dünyanın En Büyük 10 Şirketi İçerisinde Kaçı Teknolojik? bazen bir soru sorarsınız ve o sorunun cevabıyla birlikte birçok karanlık noktayı da aydınlığa kavuşturmuş olursunuz. Dünyanın en büyük 10 şirketi içerisinde kaçının teknolojik olduğunu öğrendiğinizde, teknolojinin şirket bazında da elzem bir nimet olduğunu kavrayacak ve aynı değerin tarım alanında da karşılık geldiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

3- Hem verimli hem de sağlıklı olmaya odaklanmak:

Tarım ürünlerinin pazar payındaki karşılığı endüstriyel ürünler gibi değildir. Yani tamamen kimyasal bir ortamda yapay tatlandırıcılarla oluşturduğunuz bir şekerleme düşünelim. Siz o şekerlemeyi üreten fabrika olarak, o şekerin sağlıklı olup olmadığını düşünmezsiniz bile. Çünkü bir şekerleme, her şeyden önce keyfi bir tüketim ürünüdür. O nedenle söz konusu şekerleme olunca, öncelikli olarak sağlık değil lezzet gündeme gelir.

Ancak söz konusu olan tarım ürünleri ise, oradaki vurgu lezzetten önce sağlıklı olup olmadığıdır. Zira tarım ürünleri insanlar tarafından temel besin kaynağı olarak tüketilirler. Bu noktayla da şekerleme gibi keyfi ürünlerden ayrılır.

Yüksek teknolojiyi tarımda uygulamaya karar verdiğinizde size sonuç olarak şu soru ve olası cevapları kalacak. Yüksek teknoloji ile ürettiğim tarım ürünleri sağlıklı mı? Verimli mi? Cevap olumluysa böyle devam. Yok eğer olumsuzsa, bir şeyleri düzeltme ve değiştirme vakti geldi demektir.

Yüksek Teknolojili Tarım Yapmanın Yararları

Tarım alanında çok daha zahmetsiz, çok daha verimi bol, çok daha sağlıklı ürünler üretmeye başlarsınız. Bu da size çok geçmeden maddi açıdan da bereket olarak geri dönecektir. Zira piyasaya yüksek verimli ve sağlıklı ürünleri en hızlı ve en kaliteli şekilde siz vermiş olacaksınız. Bunun da karşılığını hem isim hem de maddiyat olarak göreceksiniz demektir.

Yüksek teknoloji tarım yaparak piyasanın ihtiyaçlarına cevap vermiş olursunuz.

Yorum yapın