Sosyal Medya Lincinden Ve Kınamasından Sıyrılma Yolları Var Mı?

Gün geçmiyor ki yeni bir teknolojik sistem, beraberinde yeni bir oluşumu, yeni hastalıkları ve yeni kavramları beraberinde getirmesin! Sosyal medya linci olarak tanımlanan ve lanse edilen bu tanım da tam olarak bu noktaya kuvvetli bir örnek! Zira sosyal medya tabiri bile daha ne kadar yeniyken onun üstünde bir de böylesi yeni kavramlar, yeni alışkanlıklar ve yeni olduğu kadar tehlikeli belalar bizim başımıza gelmesin!

Öncelikle konuya vakıf olmak ve tam olarak adlandırmak adına sosyal medya linci ve normal linç arasındaki farkları ayırt etmemiz ve neyin tam olarak neye karşılık geldiğini kavramamız gerek.

Normal linçte bir yığın kalabalık, bir insanın üstüne saldırır. Amaçları onu yok etmek, öldürmek, yani toplu bir halde öldürmektir. Bu genelde nefret edilesi suçlarda kendini gösterir. Örneğin geçtiğimiz günlerde yakalanan Reina saldırganını bir meydanda bir arabadan bir arabaya bindirmeye çalışsanız ve o esnada kalabalık bir insan topluluğu bunu fark etse, direkt o saldırganın üstüne saldırma eylemi taşıyacaktır.

Linç, hukukun bittiği yerde başlar. Tek ceza vardır. Öldürmek! Sorgusuz sualsiz, yargısız insafsız öldürmek. Hukukun üstünlüğü rafa kaldırılır. Suçlunun cevap hakkı, kendini savunma hakkı, avukat tutma hakkı gibi şeylerin bahsi bile açılmaz. Kalabalığın öfkesi genelde duygusal olarak cevap verme mahiyeti taşır. Toplu katliamların sorumlusu, istismarcılar, caniler, tecavüzcüler… Bu liste uzar gider.

Lincin psikolojisinde hukuka güvenmeyen insan oğlunun kendi toplum cezasını kendi elleriyle verme istenci yatar. Polisler, avukatlar, doktorlar, modern dünyanın şifacı ve kanun koruyucu güçleri o devrede varlıklarının değerini kaybeder.

Sosyal medyada ise saldırı siber ortamdan gerçekleşir. Daha çok alay, kınama, alay etme, karalama ve hedef gösterme gibi durumlar mevzu bahistir. Zira sosyal medya, üç boyutlu bir ortam değildir. Daha ziyade boyutsuz bir ortamdır. Orada isimler ve profiller buluşur. Bir isme, adeta bir kavrama saldırılır gibi saldırılır.

Yumruk, tekme, satır, bıçak falan yoktur. Söz vardır. Sözün insana ettiğini de kimse etmez insana. Bu nedenle sosyal medya linci her daim başarıyla sonuçlanır. Çünkü amaç insanın kendisini değil insanın adını öldürmektir. Ve bu da hemen her koşulda kendini gerçekleştirir.

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak birileri sosyal medyayı birilerini linç etmek, adını ilelebet öldürmek için kullanırken, birileri de interneti kitap yazmak ve bunun üstünden para kazanmak için kullanmakta. Her yeni ve iyi icadın her zaman iyi ve kötü kullanıcıları olmuştur. Biri barutu maden ocakları açmak adına kullanırken, birileri masum insanları öldürmek için kullanır. Biri matbaayı doğru ve insanları iyi bir geleceğe taşıyacak olan fikirlerin yaygınlık kazanması için çalıştırırken, bir diğeri de her zaman kötü ve yanlış olan zehirli fikirlerini halka aşılamak için kullanabilir.

İnterneti insancıl bir şekilde kullanmak istiyorsanız e -kitap yazarak delice para kazanabilirsiniz. Ayrıntılar yazımızın içerisinde sizleri bekliyor.

Gerçek linçten bir kare…

Sosyal Medya Lincinin Muhatabına Uzun Vadede Zararları Nelerdir? 

1- Karalama: 

Önce şunu sormamız gerekiyor kendimize. Sosyal medyada dolaşan ve haber kılığında bize ulaşan bilgilerin yüzde kaçı doğru? Yüzde kaçı gerçek? Bunu ölçecek bir aletimiz yok. Haberler bize oluk oluk geliyor. Günde binlerce, milyonlarca enformasyon, kaynağı belirsiz bir şekilde sanki kesinlikle gerçekmiş gibi bize veriliyor. Haberin içeriğini okuduktan sonra biraz sağduyulu isek haberin gerçek mi yalan mı olduğunu, kasti bir şekilde birini yaralamaya mı çalıştığını yoksa gerçeği iletme görevi üstlendiğini mi sorarız.

Ne olursa olsun sosyal medya lincine maruz kalmış kişi ve kurumların üstünde bir gölge, bir leke olarak bir karalama başlatılır. O insanın, o kurumun ismi bundan sonra hep gölgede kalacaktır. Sen bu adamın yazdıklarını okuyorsun ama bak bu adamla ilgili böyle bir iddia var. Bu cümleden sonra o adam yazar ise kitaplarına karşı, şirket ise ürünlerine karşı, müzisyen ise bestelerine karşı bir ön yargı kurulacaktır.

Sosyal medya lincinden sonra ön yargılar cumhuriyetinin bir kölesi olursunuz. Bu ise kaçınılmaz bir şekilde yıkımı beraberinde getirecektir.

 

2- Yıkım

Yıkım kaçınılmazdır evet. Biz burada ne kadar atıp tutsak da lince uğrayan kişi bilir ancak tam olarak neleri, hangi hislerle yaşadığını. Çünkü linç, yargısız bir şekilde ölüm fermanı verilmesi demektir kişinin adına. İsmet Özel adlı şairin çok güzel birkaç dizesi vardır bir şiirinde: ”Linç edilmem için bütün deliller elde / Kazandım nefretini fahişelerin / Lanet ediyor bana bakireler de!

Sosyal medya lincini ele alalım. Kişinin hiç tanımadığı yüzlerce, binlerce insan tarafından aşağılanması, yüzünün, fotoğraflarının hedef gösterilmesi, hakkındaki iddiaların uydurula uydurula çoğaltılması, başlatılan bir kampanya gibi ölüm ilanının her saat başı çeşitli profiller üzerinden paylaşılması.

Halbuki çok basittir. Ortada bir suç varsa hukuki merciler zaten devreye girecektir. Ortada herhangi bir suç yoksa ve hukuki merciler yerinde sayıyorsa, o halde sosyal medya linç uzmanları ne hakla birilerinin ölümünü bu şekilde taşkın bir şekilde onaylayıp hayata geçirebiliyor? Asıl sorulması gereken budur belki de. Cevap hakkı dahi vermeden, bir insanın gururuyla, akıl sağlığıyla ve geleceğiyle oynamak nereden baksanız nefretin ve hasta insan zihninin bir sentezi olarak görülmeli!

 

3- Hedef Gösterilme 

Maalesef ki sosyal medya linci, sadece sosyal medyada kalmaz. En azından lince uğrayan zat açısından. Asıl linç gerçek hayatın bileşkesinde kendini daha da büyüterek gösterir. Çünkü lincin ana noktasında ifşa etmek ve hedef göstermek vardır. Bakın şu fotoğrafta gördüğünüz kişi… İle başlayan cümleler ile söz konusu insan, milyonlarca insanın insafına bırakılır. İnsaf kaldıysa tabi.

O insan artık nerede olsa tanınacaktır. Bir masaya oturdu mu karşı masadaki insanlar onu işaret edip kulaktan kulağa konuşacaktır. Çeşitli alaylara, tehditlere, küfürlere maruz kalacaktır. Bununla başa çıkmak için ise insanın gerçekten sağlam bir sinir sistemine sahip olması gerekmektedir. Yoksa hem psikolojisi hem sosyal hayatı biter.

Yazımızın geri kalan kısmında sosyal medya lincine maruz kalmış insanların bu işten nasıl sıyrılacağını anlatacağız size.

İnternetin Yükselişi Neden Birçok Köklü Kuralın Değişimi Oldu adlı makalemiz de normal linçten sosyal medya lincine değişimin köklerini internet üzerinden araştırıyor. Evet sevgili parlak fikirler okurları. İnternet ile birlikte her şey hızla değişti. Linç bile!

Sosyal medya lincinin başlatıcıları eşittir klavye kahramanları.

Sosyal Medya Lincinden Ve Kınamasından Sıyrılma Yolları Var Mı?

Evet var. Tek yapmanız gereken bir avukata ya da bu işle ilgilenen çeşitli şirketlere başvurup hakkınızda çıkan tüm haberlerin silinmesini sağlamaktır. Ücreti 3 bin lira ile 5 bin lira arasında değişmektedir. Birkaç ay gibi kısa bir sürede parasını verip hakkınızda yapılan tüm asılsız iddialarla dolu haberleri sildirebilirsiniz.

Bunun dışında sosyal medyanın ilk zamanlarında dışarı pek çıkmamanız önemle rica olunur. İmkanınız varsa şehir dışına ya da yurt dışına çıkıp insan yıkıcılığından uzakta tutabilirsiniz kendinizi.

Bazıları ise isim değiştirme ve çeşitli işlerde mahlas kullanma yoluna gider. Bu da seçeneklerinizden bir diğeridir. Unutmayın ki her şeyin çözümü var. Tanrı sizi sosyal medya lincinden de, o lincin cani klavye kahramanlarından da korusun!

Yorum yapın