Trump Döneminde Hangi Sektörler Yükselecek

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları ve takipçileri! Bugün güncel ve sıcak bir konu hakkında yazacağız.

Trump döneminde hangi sektörler yükselecek? Böyle bir soru sormamızın sebebi açıktır. Her yeni seçilen başkandan sonra belli başlı durumlar, ekonomik haller ve sektörlerde ciddi manada değişiklikler gösterir. Yeni bir başkan seçilmesi, sistemin tepeden tırnağa yenilenmesi demektir.

Şimdi öncelikle konunun açıklığı ve devamlılığı için bir alt başlık açarak, neden bazı sektörlerin yükselişe geçip bazı sektörlerin düşüşe geçtiğini ve giderek azaldığını maddeler halinde sıralayalım.

1-donald-trump

Yeni ABD Başkanı: Donald Trump

Sektörlerin Yükselme Ya Da Düşüşe Geçme Sebepleri Nelerdir? 

  • Ticaret demek, para kazanmak zanaatı demek, sürekli olarak yenilenen, güncellenen belli başlı durumlarla oynamak demektir. Sektörde, dünyada olduğu gibi hiçbir şey sabit kalmaz. Hiçbir şeyin garantisi yoktur. Bu liberal ekonominin ve serbest pazar piyasasının genel tabiatıdır adeta. Her an pazarın içinde daha karlı, daha ucuz, daha uygun, daha leziz ürünler çıkabilir. Dibin bir sınırı olmadığı gibi yükselişin de bir sınırı mevcut değildir.

 

  • Sektörleri yükselten ya da düşüşe geçiren bir diğer faktör, halkın, yani tüketici kesimin taleplerinin değişmesidir. Bu talepleri değiştiren iki ana etmen mevcut. Bunlardan biri doğal ihtiyaçlardır. O doğal ihtiyaçları lüks kılan belli başlı ekonomik faktörler de vardır. Örneğin kriz zamanında, belirsizlik dönemlerinde, kimse ev almaz. Şunu bir bekleyelim de öyle ev alırız derler. Çünkü o beklenen şey gerçekleşmeden önce yapılacak her hamle, alınacak her karar riskli ve belli oranda zarar barındırmaktadır.

 

  • Örneğin lüks tüketim ürünleri. Örneğin araba piyasası. Araba her ne kadar temel ihtiyaç gibi gösterilmeye çalışılan bir ürün olsa da, piyasa şartlarına göre tamamen bir lüks tüketim ürünüdür. Bu nedenle otomotiv sektörünü yükselişe tırmandıran birinci etmen ekonomik refah ve siyasi istikrardır. Örneğin savaşın olduğu, savaş tehlikesinin olduğu bir yerde, böylesi bir ürüne yönelimin ne kadar sınırlı sayıda olduğunu görebilirsiniz. Suriye’de otomotiv sektörünün yükselme ihtimali var mıdır şu an? Elbette ki yoktur. Pazar ne kadar karmaşık gibi görünse de, yükselme ve düşüşe geçme evrelerinde de gösterildiği ve görüldüğü üzere aslında son derece basit bir kavramdır.

 

  • Son olarak seçimler belirlerler sektörlerin gidişatlarını. Seçim öncesinde büyük ürünler ve hizmetler konusunda tam bir duraklama olur. Bunda en büyük soru işaretini doğuran faktör hiç şüphesiz ki kimin seçileceğidir. Kimin seçileceği öngörülse bile bu tahminidir. Ve sektör içinde sıcak para ve yeniden üretim dolayısıyla yükseliş için tahminler yeterli değildir. Ama şunu söyleyebiliriz daha seçim gecesinde, daha sonuçlar açıklanırken hangi sektörlerin yükselişe geçeceği, hangi sektörlerin eski esamesinin okunmayacağı belli olmaya başlar.

 

  • Ve seçim gecesinin ertesi sabahında sistem, ekonomik alanlar ve ticari hamleler sıfır baştan başlar. Her seçim yeni bir ekonomik paneldir. Bu panelde neler olacağını şimdi hep birlikte göreceğiz.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda – hadi tam tarih verelim – 8 Kasım tarihinde ABD başkanlık seçimleri gerçekleşti. Donald Trump ile Amerika’nın eski dış işleri bakanı olan Hilary Clinton arasında geçen soluksuz mücadeleden Donald Trump galip olarak ayrılmıştır.

Donald Trump dönemi 9 Kasım sabahı Amerika Birleşik Devletlerinde resmen başlamıştır. Peki bu yeni başkanın, yeni Amerika’da ne gibi sektörlerde yükselişlere neden olduğunu biliyor muyuz? Elbette biliyoruz. Şimdi size parlak fikirler olarak Donald Trump döneminde yükselişe geçme olasılığı çok yüksek olan belli başlı sektörleri sıralayacağız. Hazırsanız başlayalım.

Trump Döneminde Hangi Sektörler Yükselecek?

gayri

Tıpkı binalar gibi yükselecek olan gayrimenkul sektörü

1- Gayrimenkul Sektörü: 

Evvela şunu belirtelim. Bu sektörün yükselmesi için illa şu adamın ya da şu kişinin seçilmesi gerekmez. Birinin seçilmiş olması yeterlidir. Zira gayrimenkul sektörü, belirsizliği sevmez. Hem alıcı hem satıcı tarafından hem de.

Bunun nedeni insanların güvensizliğidir en başta. İnsanlar, ev almak, var olan evlerini satmak ya da kiralamak için, önlerindeki belirsizlik sislerinin açılmasını, bir anlamda ayaklarını yere sağlam basmayı beklerler.

Ev almak, ciddi bir yatırımdır. Sadece cüzdanı değil hayatın kendisini de ilgilendirir. Bu nedenle örneğin seçimlere 2 ay kala, ev alımları tamamen durma aşamasına gelir. Çünkü belli başlı rant devreleri ortadadır. Her iki tarafın da adamları, bir anlamda seçimler belli olana kadar fiyatları bilerek yüksek tutar. Çünkü her seçim, aynı zamanda bir rant yarışıdır. Her iki tarafın da, ya da kaç taraf varsa o kadar tarafın, belli başlı adamlarının gayrimenkul şubeleri mevcuttur.

İnsanlar da paranın ve piyasanın son durumunu görmeden, ev almak gibi ”çılgınca” bir girişime tabi tutmazlar kendilerini. Sonuç olarak Donald Trump’ın seçilmesi ile birlikte ilk yükselişe geçecek olan sektör, emlak piyasası, yani gayrimenkul sektörüdür.

Siz de Amerika’da iş yapmak isteyen ve gayrimenkul sektöründe çalışan bir yatırımcıysanız bu fırsatı kaçırmak istemezsiniz. Zira seçimlerin sonunda kim seçilirse seçilsin piyasanın önü açık olacaktır. En azından bir süre daha!

Türkiye’deyken Amerika’da Kısa Sürede Şirket Kurmanın Yolu adlı makalemiz epeyce işinize yarayacaktır. Kısa süre vurgusu da önemlidir. Önümüzde birkaç yıl içinde gayrimenkul sektörü tırmanarak ilerleyecektir. Seçimden sonra durulan ortam, belirlenen ve belli bir nokta sabitlenen piyasa oranları, ev alımının önünü açacak ve gayrimenkul sektörünün canlanmasına yarayacaktır.

 

 

2- Turizm Sektörü: 

Donald Trump adlı şahsiyetin eski bir iş adamı ve yatırımcı olduğunu biliyoruz. Yani Amerika, kendisine başkan olarak bir ticaret adamını seçmiştir. Ülkemizde de Ali Ağaoğlu’na benzetilen Trump’ın sektör içinde sayısız oteli olduğu bilinmekte.

Demek ki turizm sektörünün yükselmesinin iki nedeni mevcut. Bunlardan birincisi tamamen öznel. Donald Trump, artık hem Amerika’nın başkanı, hem de bir turizm kralı olarak yaşamını sürdürecektir. Zaten halihazırda birçok oteli olan bu şahsiyet, gücünü ve yetki alanlarını da kullanarak oteller zincirini kurmaya devam edecek ve turizm sektörünü canlandırmak adına ekstra projeler üretecektir.

Evet, her yeni seçilen başkan, dünyanın neresinde olursa olsun yeni projelerle karşımıza çıkar. Turizm sektörü de Trump’ın en yetkin olduğu alanlardan biridir. Kişi, bir birey olarak bildiği işi yapar. Risk almak istemez. Trump da koca Amerika’nın başkanı olsa da, bildiğinden şaşmayacaktır. Bu nedenle önümüzdeki zamanlar da gösterecek ki, Amerika’da ciddi bir turizm patlaması yaşanacak. Zira sayısız diye nitelendirebileceğimiz onca otelin bir şekilde doldurulması gerekmekte.

 

Turizm sektöründe çalışan ya da bu alanda bir şeyler yapmaya çalışan sevgili parlak fikirler okurları: Turizm Krizi Zamanında Bir Oteli Ayakta Tutacak 5 Taktik adlı makalemizi okuyabilirler. İster Amerika’da ister yurt içinde kalarak, turizm sektörü alanında çeşitli yatırımlarda bulunabilirler.

2-canlanmasi-beklenen-madencilik-sektoru

Canlanması beklenen madencilik sektörü

3 – Madencilik Sektörü 

Son olarak madencilik sektörünün de canlanacağını söyleyebiliriz. Zaten Donald Trump’ın seçim öncesi konuşmalarında da sıklıkla altını çizdiği ve vurguladığı bir konu ve bir alandır bu.

Madencilik sektörünün canlanması her seçimden sonra Amerika’nın toprakları içerisinde var olan, vaki kılınan bir unsurdur. Peki sadece Amerika coğrafyasının içerisinde mi? Tabii ki de hayır. Amerika, bir devlet olarak özellikle Ortadoğu madencilik sektöründe söz sahibi, pay sahibi bir ülkedir. Hem içeriden hem dışarıdan madencilik alanında yapılacak olan girişimler, bu sektörün çok kısa bir süre eski hızına kavuşarak yeniden yükseleceğine işaret etmektedir.

Yorum yapın