Yabancı Öğrenciye Oda Kiralayarak Para Kazanmak

Sonbaharın giderek kışa doğru evrilen ve giderek kış havalarını andıran dondurucu soğuklarından hepinize merhaba! Sevgili parlak fikirler okurları ve takipçileri! Bu yazımızda yine her günkü gibi bambaşka bir para kazanma yolunu sizlere açıklayacağız ve anlaşılır hale getireceğiz.

Yabancı öğrenciye oda kiralayarak para kazanmak.  Konumuz bu. Şimdi yavaş yavaş konumuzun içine girelim ve yazımızı okumaya başlayan okurlarımıza en sade ve en yalın şekilde gerekli bilgileri verelim.

Yabancı Öğrencilere Oda Kiralamak İçin Hangi Şehirler Daha Uygun? 

İlk sorumuz bu olsun. Böylece konuya daha geniş perspektiften bir giriş yapmış oluruz. Yabancı öğrencilerin sıklıkla geldiği yerler sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir’dir. Artık son iki – üç yılda bu şehirlerin arasına Tekirdağ da katılmıştır. Zira Tekirdağ, hem İstanbul’a çok yakın bir coğrafya olarak dikkatleri üstüne çekmiştir; hem de Namık Kemal Üniversitesi’nin giderek artan bir popülasyonla fakülte ve kampüs açmış olması bu rakamlarda birebir etkilidir.

Bu şehirlerin arasında hiç şüphesiz İstanbul, birinci sırada yer almaktadır. Diyebiliriz ki, yurt dışından ülkemize Erasmus ya da diğer nedenlerle gelen öğrencilerin %80’i doğrudan İstanbul’a gelmektedir. Bunun da iki nedeni mevcut. Birincisi, İstanbul, üniversite, kampüs ve Erasmus kapsamında son derece geniş seçeneklere ve bölümlere açık bir şehirdir. Sadece ülkemizin değil dünyanın da süper kentlerinden biri kabul edilen İstanbul, bu nedenle Erasmus tercihinde bulunan öğrencilerin bir numaralı seçeneği olarak onlara göz kırpıyor.

Diğer şehirler, aynı zamanda büyük şehirlerimiz de olan Ankara, İzmir ve Eskişehir’dir. Özellikle Eskişehir, son on yılın süper star diye nitelendirebileceğimiz sürpriz şehirlerindendir. Bu nedenle şu anda yazımızı okuyan pek değerli parlak fikirler okurlarından Eskişehir’de bulunanlar da varsa; bilmelidirler ki Erasmus öğrencilerinin önümüzdeki beş sene içerisinde Eskişehir’i tercih edecekleri son derece yerinde ve reel bir tespit olarak gerçekliğini korumaktadır. Aynı zamanda Eskişehir, adeta bir öğrenci şehri olarak tanımlanmaktadır.

Bu noktada diyebiliriz ki yazımız da yabancı öğrencilere oda kiralama ihtimali de sadece İstanbul ile sınırlı değildir. Türkiye, gelişmekte olan bir ülke olarak birçok şehri de gelişmekte, modernleşmekte, eğitim ve turizm açısından da yabancı öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Diğer şehirleri ise Tekirdağ, Antalya, Adana, Mersin, Bursa ve Zonguldak olarak sıralayabiliriz.

Yabancı Öğrenci Dostlarımız Hangi Mevkilerde Odalar Tercih Etmektedirler? 

 • Yabancı öğrencileri de tıpkı kendimiz gibi düşünelim. Biz Türk öğrenciler ya da turistler olarak ilk defa gittiğimiz bir ülkede, ne kadar da yabancılık çekeriz! Aynı yabancılık hissi yabancılar için de geçerlidir. Bu nedenle odasını kiralamak için seçeceği evin, ana caddelere ve ulaşım noktası olarak çok daha yakın yerlerde inşa edilmiş olmasına çok fazla dikkat etmektedirler.

 

 • Öyle ya, dilini hiç bilmediği ya da yarım yamalak bildiği bir ülke olacaktır Türkiye. Biz İngilizce bilerek gitsek de Amerikalara, İngilterelere; onlar Türkçe öğrenme gereği duymadan ya da imkanını / zamanını bulmadan gelirler buraya. Bu nedenle dil konusunda bile bir yetkinlik olmadan düşer gelirler yollara. Bu nedenle metro, marmaray, metrobüs gibi ana ulaşım noktalarına yürüme mesafesinde olan evler, bir numaralı tercihleri olacaktır. Biz bile örneğin yıllardır İstanbul’da yaşamamıza rağmen yeri geldi mi esnafa, yoldan geçenlere adres sorarız. İstanbul, öyle büyük öyle umman bir şehirken, dilini bile bilmeden sokaklarında caddelerinde cirit atacak olan yabancı öğrencilerin böylesi bir yakınlığı şart bellemelerini anlayışla karşılamalı ve ona göre plan program yapmalıyız.

erasmus

Erasmus ve logosu

Yabancı Öğrencilere Oda Kiralayarak Ne Kadar Para Kazanabilirim? 

 • Bu kazanımın para metrelerini belirleyen belli başlı unsurlar hasıl olacaktır. Birincisi, evinizin konumu ve güzelliği önemlidir. Evin güzelliği ise oda sayısı, odaların badanalı mı rutubetli mi olduğu gibi soruların tam karşılığı olarak cereyan edecektir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Evden Oyuncak Yaparak Ek Gelir Elde Etmek-Karlılık ve Gerekenler

 

 • Fiyatı belirleyen yegane güç, evin sahibi olarak tamamen sizin elinizde olacaktır. Size tavsiyemiz, fiyat politikasını Türkiye standartlarında değerlendirmemeniz uygun olacaktır. Zira Erasmus için gelen öğrenciler, tabiri caizse tuzu kuru insanlar olacaktır. Bununla basın damarına, sömürün turistleri demek istemiyoruz aman 🙂 Yine de biraz acımasız olabilirsiniz.

 

 • Bir diğer tavsiyemiz tayin edeceğiz fiyatı Türk lirası üstünden değil Euro üstünden belirleyin. Bunun size ve o öğrencilere olmak üzere iki farklı koldan yararı olacaktır. Birinci yarar, buraya gelen öğrenciye olacak. Sonuç olarak onlar, buraya döviz bozdurarak gelmeyecektir. Onlardan Türk lirası üstüne kira istemeniz en hafif tabirle külfet olacaktır. Öğrencileri uğraştırmak yerine onları keyifli bir şekilde misafir etmekte fayda var. Kaldı ki Euro günden güne değer kazanan bir para. Bizim liramız ise maalesef ki dünya şartlarında sürekli olarak değer kaybeden ve hem dünya çapında hem de ülkemiz içinde değersiz addedilmektedir. Tüm bunların toplamında kira bedelinizi Euro olarak kabul etmeniz her iki taraf için de yararlı olacaktır.

 

 • Kiraya vereceğiniz odanın semtine, şekline ve güzelliğine bağlı olarak aylık 150 Euro’dan başlayan fiyatlarla para kazanabilirsiniz. Odanız büyük ve stratejik olarak güzel bir yerdeyse bu rakam 300, 400 Euro’yu bulabilmektedir.

oda

Oda kiralamak için çekilmiş bir fotoğraf örneği

Yabancı Öğrenciye Nasıl Oda Kiralanır? 

 • Bunun için internet en aktif alandır. Bugün Google’da kısa bir araştırma ve inceleme yaptığınızda göreceğiniz odur ki, sadece yabancı ve Erasmus’lu öğrencilere oda vermek için siteler inşa edilmiş ve geliştirilmiştir.

 

 • Yapmanız gereken ilk şey, evin genel görüntüsünü fotoğraflamak ve özellikle ortak yaşam alanlarının görsellerini edinmektir. Bunlar sırasıyla banyo, tuvalet, mutfak ve antredir. Bunun dışında kiraya verilmek istenen odanın her açıdan fotoğrafı çekilmelidir.

 

 • İnternete ilan vermek ücretsizdir. Yine de ücretli ilanlar da mevcuttur. Bu ücretli ilanlar pek tabi daha fazla insana ulaşmak ve daha hızlı ulaşmak demek olacaktır. Tercih bu noktada tamamen sizin.

 

 • Bunun dışında internet sitelerine ilan verirken belli başlı kuralları ve eve özgü detayları bildirmenizde çok büyük fayda var. Örneğin: Evde sigara içmek yasak gibi. Örneğin: Eve bayan arkadaş getirmek yasak gibi. Örneğin evde kedi / köpek gibi evcil hayvan mevcut bilgisi vermek gibi. Bu tür ilanları vermek sadece bir saatinizi alır. Kazanacağınız paranın yanında hiç de önemli bir zaman dilimi değil.

 

 • Daha önceden kaleme almış olduğumuz şu yazımıza : Airbnb ile oda kiralamak göz atmanızda fayda vardır. Bu bahsettiğimiz kiralama sitelerinin arasındaki en büyüğü ve babası şüphesiz Airbnb’dir.
 • Yine size yardımcı olması adına şu yazımıza da göz atmanızda kesinlikle fayda bulunmaktadır: “Boş odayı kiraya vererek para kazanmak“.

 

Yabancı Odalara Oda Kiralamanın Keyifli Yanları Nelerdir? 

 • En keyifli yanı şüphesiz birçok yeni insan, üstelik bilmediğimiz kültürden yeni insanlarla tanışmak, onlarla fikir ve kültür alışverişinde bulunmak olacaktır. Hem de başka milletten bir insanla ev arkadaşı olarak yepyeni ve keyifli deneyimlere yelken açmış olacaksınız.

 

 • Bir diğer keyifli ve pozitif yan ise, oturduğunuz yerden, adeta ayağınıza gelen bir fırsatta dil öğrenme ya da geliştirme şansınızı ev arkadaşınızla diyalog kurarak yakalamış olmanızdır. Başkaları lisan öğrenmek için yurt dışına gitmeye kasarken, siz Türkiye sınırları içerisinde, hatta evden bile çıkmadan İngilizcenizi ya da diğer dilinizi ev arkadaşınızla konuşarak geliştirme şansını, üstüne para alarak kazanmış olacaksınız!

erasmus-2

Erasmus için ülkemize gelen öğrenciler

Yabancı Öğrenciye Oda Kiralamanın Zorlukları Nelerdir? 

 • Eğer söz konusu öğrencinin dilini bilmiyorsanız, çok büyük sıkıntılar sizi beklemektedir. Aynı şekilde o da sizin dilinizi bilmiyorsa, yani Türkçe’den bihaberse iletişimsizlik kıyamet olur kopar aranızda.

 

 • Bunun dışında aynı evde bir yabancıyla, her anlamda bir yabancıyla yaşamanın çeşitli zorlukları olacaktır. Ama bunlar her ev arkadaşlığında var olan sorunlardır zaten.

 

Yorum yapın