2022’de En Çok Emlak Primi Yapması Beklenen 5 İlçe

2020 yılı, bir türlü geride bırakamadığımız bir yıl oldu. Açılışını birbiri ardınca (dünya çapında) felaket haberleriyle yaptığımız bu yıl, Mart ayından itibaren Corona Virüsü ile en büyük depremi yaşadı. İnsanlar öldü, ölmeye devam ediyor.

UYARI: Bu liste hazırlanırken subjektif görüşlerimizi yansıttık. Sadece bu listeye bakarak yatırım tercihlerinizi yönlendirmeyin. Muhakkak başkaca kaynaklardan da araştırmalar yapın.

Ve tabi her zaman ki, en ufak bir kötü haberden bile olumsuz etkilenen emlak sektörü, böylesi bir yıkımdan sonra adeta çakıldı. 2019 yılının tamamında ve 2020 yılının ilk çeyreğinde biraz olsun yüzü gülmeye başlayan “gayrimenkul sektörü”, eskisinden çok daha kötü bir duruma geldi. Her şeyin her şeyle – fakat ne yazık ki sadece negatif yönden- bağlantılı olduğu bir serbest piyasa ekonomisinde salgın, domino taşlarının yıkılma etkisiyle emlak sektöründen umudu olanları ve ev alma planları yapan insanları aynı derecede hayal kırıklığına uğrattı.

Biz yine de enseyi karartmayalım ve 2022’den umutlu olalım. Ayrıca birçok istatistik gelecek yıl emlak sektörünün çok daha canlı ve hareketli bir döneme gireceğinin işaretlerini vermeye başladı. Sonuçta iyi de kötü de olsa hiçbir şey sonsuza kadar aynı şekilde devam etmez. Berbatsa iyiye, iyiyse mükemmele doğru evrilir. Şimdilik tüm sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründeki bocalamanın bir an önce bitmesini bekliyoruz.

Bu yazımızda 2020 yılında emlak sektörünün en çok emlak primi yapması beklenen 4 ilçeyi sizinle paylaşacağız. 2020 yılı geride kaldığında primler sadece bu 5 ilçe ile sınırlı kalmayacak elbette. Ancak ”yılın flaş transferi”  ayarınca bu dört ilçe, diğer tüm ilçelerden ve hatta şehirlerden çok daha yüksek primlerle gayrimenkul sektörüne yepyeni bir soluk getirecek. En azından uzmanların ortak görüşleri bu yönde.

2022’de En Çok Emlak Primi Yapması Beklenen 4 İlçe

1- Beşiktaş-İstanbul

Arkadaşlar 2022 yılı Beşiktaş ilçesinin yılı olacak. Suriyeli ve Afgan akınının yol açtığı kavimler göçü beyaz türklerin birkaç semtte sıkışmasına yol açtı. Bunlardan birisi de Beşiktaş. Bu semt hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile yıllardır potansiyelinin altında değer görüyordu. Ancak artık Beşiktaş’ın Abbasağa, Cihannüma, Akatlar gibi en ücra semtleri bile değerlenecek. Bebek, Arnavutköy, Kuruçeşme, Ortaköy gibi semtleri saymıyorum bile. Buralar eskiden de değerli idi şimdi daha da değerleceke. Önümüzdeki 5 sene bu trend böyle devam edecek gözüküyor. Bir de bu semte varlıklı Arap ve Pers akınını da başladı. Kendi ülkelerinde insan hakları ve batı kültürü ile yaşayamayan doğulu zenginler Beşiktaş’ı seçmeye başladı bu da haliyle Beşiktaş’ta emlak fiyatlarını uçuracak bir gelişme olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Aylık Oda Kiralamak

2-Antalya – Konyaaltı 

Emlak piyasasıyla ilgili her zaman birtakım öngörüler ve teoriler ortaya atılır. Bu durum, neredeyse bu sektöre özel bir alışkanlıktır. Aynı şey arabalar için de geçerli elbette. ”Sen şimdi satma arabayı, 3 ay sonra iki katı fiyatına satarsın” minvalinde pek akla havsalaya sığmayacak tahminler ve kehanetlerle dolu bu sektörde, Antalya Konyaaltı ve diğer turistik ilçeleri baz alan, yepyeni bir teori var. Ancak bu teoriler gibi saçma sapan ve mesnetsiz değil.

Teori şu: Corona Virüsü birkaç aya kadar bitecek. Bu yaz, denize kumsala hasret kalan yerli ve yabancı turistler, Mayıs’ı bile beklemeden Mart – Nisan gibi ilkbaharı yaz gibi geçen şehirlere ve ilçelere adeta akın edecek. O şehirlerden biri de Antalya ve Konyaaltı olacak. Zaten Konyaaltı ezelden beri umut vaat eden bir ilçe. Turistlerin gelmesi ve kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte emlak sektörünün canlanmama gibi bir ihtimali kalmayacak.

 

3-Ankara – Dikmen 

Bir semt ne kadar nezih ve elit ise o semtin emlak piyasasının inişleri çıkışları az olur. Bir ilçe ya da semtte ne kadar fazla çarpık kentleşme, ne kadar kaos varsa emlak sektörü de o denli gelgitli oluyor. Ankara, hepimizin bildiği üzere ”en düzenli” şehrimiz. Bu şehre sıkıcı diyenler olabilir. Fakat İstanbul gibi kaotik şehirlerde, bir anlamda sıkıcı olmayan şehirlerde kimse emlak primi beklemesin. Ankara ise genel olarak emlak sektörünün zirvesini yaşayacak. Çankaya ilçesine bağlı Dikmen ise bunun habercisi ve öncüsü olacak.

4- Muğla – Datça 

Datça, yaz- deniz- kültür – tarih turizminin zirvesini yaşadığı son yıllarda (adet dörtlü zirve) turizm ile birlikte emlak piyasasında da hareketli günler yaşamaya başladı bile. Emlak priminin en fazla olması beklenen ilçelerden biri de o. Zira ilçe zenginleştikçe buraya yerleşen kişiler de çok daha varsıl olacaktır.

Datça’daki emlak piyasasını ayrıntılı bir şekilde aktardığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Datça ve Fethiye’de Yazlık Ev Fiyatları Neden Artıyor?

 

5- İstanbul – Kadıköy 

En fazla emlak priminin beklendiği yerlerden biri de hiç kuşku yok ki Kadıköy. Taksim’in gözden düşmesi, Bakırköy’ün beklenen sıçramayı bir türlü yapamaması, Kadıköy’ün yıldızının daha da parlamasını sağlayacak. Özellikle emlak sektöründe

Yorum yapın