Bakkalda En Çok Satılan 7 Ürün

Bu yazımızda bakkalların nelerden kar elde ettiğini ve çok sattığı ürünleri görebilirsiniz. Eğer aklınızın bir ucunda bakkal açma fikri varsa yazımızın genelinde işinize yarayacak bilgiler bulmanız mümkün.

Bakkallar Neyden Kar Elde Ediyor? 

Temel olarak bakkalın ana kar odağı sürümden kazanmak olarak özetlenebilir. Öyle ya da böyle iş yapan bakkallar hala vızır vızır işliyor. Tek bir üründen 50 kuruş kazansa bile günün sonunda iyi bir ciro elde etmek mümkün oluyor. Marketler kapandıktan sonra çayın yanında kek, bisküvi türü şeyler isteyenler de bakkallara akın ettiği için bu tür gıdalar da bakkalların kar oranlarını arttırıyor. Yazımızın sonunda ise bakkalların en çok sattığı yedi ürünü okuyabilirsiniz.

Bakkalcılığın Geleceği

Bakkalcılık biçim değiştirerek var olmaya devam edecek. Her zaman olduğu gibi piyasa içerisinde değişime uyum sağlayabilen ve kurumsal davranmanın gerekliliklerini yerine getirenler piyasada tutunmaya devam edecekler. Artık tek tip ürünler satan ve küçük bir hacme sahip olan bakkallar miladını doldurdu. Market genişliğinde ve çoklu seçenekler sunabilen bakkalların en az bir yirmi senesi daha var. Bununla birlikte online bakkal fikirleri de yavaş yavaş da hayata geçmeye başladı. Siparişlerin bir Whatsapp gibi basit ve pratik bir uygulama üzerinden alınabileceği ve evlere servis yapan bakkallar, gelecekte süper marketlerden bile daha çok çok tutulabilir. Online bakkal fikrini merak edenler ve bu işe sıcak bakanlar konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirler. Karantina Biter Bitmez Kurulabilecek 4 Efsanevi İş Fikri

Bakkalcılık Neden Eskide Kaldı? 

Değişen ekonomik parametreler ve tüketim alışkanlıkları birçok şeyin geride bırakılmasına ve yeni oluşumların meydana gelmesine vesile oldu. Her yeni düzen yapıcı olduğu kadar yıkıcıdır da. Artık sonsuzmuş gibi görünen çoklu seçenekler müşterilerin çok daha fazla dikkatini çekiyor. Tüketim alışkanlıkları dedik ya hani başka hiçbir yerde okumayacağınız ilginç bir teoriyi de yeri gelmişken burada ifade edelim.

Çoklu ürün seçenekleriyle bir yerde gönlü okşanan ve şımartılan müşteri kitlesi artık satın alacağı ürünleri kendisi seçmek, ”dokunarak almak” istiyor. Bakkallarda ise böyle bir seçenek yok denecek kadar az. Genelde bakkal uzatır ve siz alırsınız. Halbuki marketler öyle mi? Yan yana dizilmiş ürünlerden istediğini eline alır, içindekiler, son tüketim tarihi gibi ibarelere bakar, aktif müşteri olarak alışverişini yaparsınız. Oysa bakkallardaki ‘pasif müşteri’ rolü modern çağ insanının beklentisinin çok altında kalan bir sıfattır.

Bunun dışında hepimizin malumu olan şeyler bakkalcılığın mazide kalmasına neden oldu, olmaya da devam ediyor. Marketlerin çok daha ucuz olması, birden fazla ürün seçeneğine sahip olması, aranılan her şeyi bir arada sunması ve satıştaki ürünlerin genelde taze olması. Yıllar önce kaleme aldığımız ve ‘Bakkalcılık boş bir iş mi?” diye sorduğumuz yazımıza da aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. BAKKALLIK- Boş bir iş mi?

Bakkalda En Çok Satılan 7 Ürün 

1- Su:

Bakkalların en çok sattığı ürünlerin başında temel sıvı kaynağımız su geliyor. Özellikle büfenin olmadığı küçük ilçelerde ve şehirlerde su almak için büyük markete girip sırada beklemek pek akıl karı değil. Hal böyle olunca bakkalların en büyük işlevlerinden biri susuzluğu hızlı bir şekilde gidermek oluyor. Size tavsiyeniz en az iki ayrı markada suyu dolaplarınızda muhafaza etmeniz. Bununla birlikte ne olur ne olma dışarıda da su tutun. Özellikle yaşlı bireyler sağlık gerekçeleri nedeniyle suyu dışarıdan talep edebilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yurtdışı-uluslararası emlak ilan siteleri bulmak için

2- Soda:

Şuradan bir soda alayım da rahatlayayım” cümlesini herkes günlük hayatında sıklıkla kuruyor. Su için sıraya girmek nasıl mantıksızsa aynı şey sodalar için de geçerli. Bakkalların meşhur sorusu ‘açayım mı’ da artık günlük diyaloglarda klasik bir hal aldığına göre tümevarım yöntemiyle bakkalların en çok sattığı ürünlerden bir diğerini soda olarak açıklamamızda bir sakınca yok.

3- Çikolata:

Çok değil 10 – 15 yıl önce birkaç çeşidi bulunan ya da revaçta olan çikolataların neredeyse her ay birkaç yeni türü daha çıkıyor. Fıstıklısı, karamellisi, bitteri derken şu an günümüzde elliden fazla çikolata var ve hepsi de büyük oranda satılıyor. Memleket olarak tatlıya olan düşkünlüğümüz de malum. Bu elli çeşit çikolatadan en az yirmi tanesini dükkanınızda bulundurmalısınız. Bu sayede gelen müşterilere hem yok cevabı vermezsiniz hem de bol bol satış yaparsınız.

4- Oyuncak:

Eminim ki siz de denk gelmişsinizdir. Bakkallarda çok farklı oyuncaklar ön raflarda yer alabiliyor. Haliyle çocukların büyük oranda ilgisini çeken bu oyuncakların çoğu sadece bakkallarda bulunuyor. Bakkallar büyük marketlerle mücadelesini kendi yöntemlerini uygulayarak sürdürürken ufak tefek ve orijinal tasarımlarda üretilmiş oyuncakları öne sürerek sürümden kazanma hedefini tutturmuş durumda. Siz de bir ara sokakta, bir mahallede bakkal açacak olursa bu şekilde, direkt çocukların ilgisini çekecek oyuncakları bakkal masasının hemen altına konumlandırarak işe başlayabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi çocuklar bir şeyi görüp de istediler mi geri dönüşü yoktur artık. Onu alana, aldırana kadar rahat etmezler. Belli bir seride olan oyuncakları yan yana dizerek koleksiyoncu çocuklara hitap edebilirsiniz.

5- Ekmek: 

Fırınların geneli erken saatte kapanıyor. Ayrıca her köşe başında ve sokak aralığında fırın bulmak da zor oluyor. Bu nedenle ekmek almak demek bakkala gitmek demek bir yerde. Marketlerdeki sirkülasyon ve çok fazla kişi tarafından ekmeklerin ellenmesi, mıncıklanması da bir diğer dezavantaj. Bu nedenle bakkalların en çok sattığı ürünlerden bir diğeri ekmek. Hazır ekmek almaya gidilmişken yukarıda saydığımız ürünlerden birkaçını alanların sayısı da azımsanmayacak ölçüde.Fırınlar genelde günde iki parti ekmek çıkarıyor. Siz de bakkal açacağınız takdirde yeni gelen partiden de ekmek almayı ihmal etmeyin. Bu sayede müşteri kitlenize sıcak sıcak, taze taze ekmekler satabilirsiniz.

6- Sakız:

Dikkat ederseniz hem küçük ebatlı ve tekli ürünlerin bakkallarda çok satıldığını görürsünüz. Zira markete bu tür küçük şeyler girmek çoğunluğun işine gelmez. Hemen en yakın bakkala girip çikolata, su, soda almak herkes için daha makuldür. Bu küçük ürünlerden bir diğeri de sakız. Sakızları tekli ve çoklu paketlerde satabilir ve en çok satan markaları rafların ön kısmında tutabilirsiniz.

7- Süt:

Marketler 9 – 10 dendi mi kapatıyor ve meydan tam anlamıyla bakkallara kalıyor. Acil süt ihtiyacı içinse son çare olarak bakkallara koşuyor. Bakkallarda en çok satan 7 üründen bir diğeri olarak sütü söyleyebiliriz. En az iki – üç ayrı markaya ait sütleri dolaplarınızda muhafaza etmeyi unutmayınız. Ayrıca sütler son içim tarihi hemen geçen ürünler. Bu nedenle sık sık kontrolünü gerçekleştirin ve millete sakın son tüketim tarihi geçmiş sütleri satmayın. Ayrıca çoğu marketin yaptığı gibi günlük süt işine girebilir ve cam şişelerde süt satabilirsiniz.

Yorum yapın