Boş Evi Nasıl Değerlendirebilirim?

Yılın belli zamanlarında boş kalan ya da tümüyle boş olan evleri çürümeye bırakmak, (hele ki 2020 dünyasında) pek akıl işi değil. Eğer gerçekten bir eve ihtiyacı olan tanıdık varsa ev ona bırakılmalı. Bu işin insaniyet ve manevi yönü. İşin bir de iktisadi yönü var ki bu yazımızda ondan bahsedeceğiz. Zira, dünya bize ne kadar sonsuzmuş gibi gelse de aslında zaman-mekan ölçeklerinde sınırlı bir hacme ve havzaya sahiptir. Bunun için park kavgaları çıkar, küçücük araziler için kırk yıllık eş dost, kanlı bıçaklı düşmana dönüşür.

Bu kadar evsizin ve satılamayan -boş- evin olduğu bir dünya dolusu çelişkiye bir yenisini eklemek istemiyorsanız, boş evi en ekonomik şekilde değerlendirmenin çok sayıda yolu var. Bu ev, mezbele diye tabir edilen, arka sokakların birinde bile olsa, -her topalın bir kör alıcısı vardır- söyleminin hakikatine yaslanarak, boş bir evi er ya da geç değerlendireceğinizi söyleyebiliriz. Bununla birlikte ev harabe ve kırık dökük olsa bile birkaç gününüzü ayırarak, biraz da masraf yaparak çok daha kullanışlı ve getirisi bol bir sermaye aracına dönüşebilir.

İstanbul, Eskişehir, Tekirdağ, İzmir, Antalya gibi hem insan sirkülasyonunun çok hem de öğrencilerin fazla sayıda olduğu şehirlerde evin konumunun çok büyük bir kıymet-i harbiyesi olmayacaktır. Yani uygun fiyata kiralanan ve yeni ev sahibine verilen evlerin en önemli noktası temizliği ve görünümü olacak. Bu da boş ev sahiplerinin kısa sürede halledebileceği bir nokta. Diğer yönden bu saydığımız şehirlerin çoğunda adım başı otobüs durağı ve metro olduğu için evin konumu -ıssızlığın ortasında değilse- çok önemli değil.

Öyleyse şimdi başlıklarımızı atmaya başlayalım ve boş evi en kazançlı değerlendirme yöntemlerini bir bir sıralayalım. Öncesinde boş ev kiralama işi ile ilgili detaylı bilgiler verdiğimiz şu yazıya da göz gezdirebilirsiniz.

Boş Yazlık Evi Kiraya Vererek Para Kazanmak

Evini Tamamını Aylık Kiralık Vererek 

Ev kiralama, üç şekilde gerçekleşir. Ya evin sadece bir odasını, ya da bir kısmını (çok büyük evlerde iki ya da üç odayı birden kiraya vermek gibi) ve son seçenek evin tamamını kiraya vermek. Mantıken de düşünülünce kiraya verilen alan genişledikçe talep edilen ve kazanılan ücret de aynı oranda artıyor. Tamamı boş olan bir evi, kısım kısım yerine komple kiraya vermek kazancı ikiye hatta üçe katlayabilir. Hele ki bu yer, yazlık bir belde de ya da İstanbul – İzmir gibi bir metropoldeyse.

Aynı zamanda evi komple kiraya vermek, ne olursa olsun tanımadığınız bir insanla ya da insan topluluğuyla aynı yaşam alanını paylaşma riskinden ve sıkıntısından sizi kurtarır. Bunun için elbette sizin yaşadığınız ve kiraya verme niyetinde olduğunuz iki ayrı eve sahip olmanız gerekiyor. Eğer böyle bir şansa, daha doğru bir ifadeyle ayrıcalığa sahipseniz hiç düşünmeden evin tamamını aylık olarak kiraya verin. Günlük kiraya vermek ise birçok açıdan risk taşımaktadır. Bu risklerin başında, günlük olarak evi kiralayan kişilerin, eve ciddi zararlar verebilecek olması, fütursuz davranışlar sergileyerek komşuları rahatsız etmesi ve buna benzer baş ağrıtıcı sorunlar geliyor. Evi, ne mekan ne de zaman olarak kısım kısım kiraya vermemeye bakın. Yani ne bir odası ne de birkaç günlük. Tamamen ve en az bir aylık kiraya verilen evlerde, hem paranın hem de belli başlı güvencelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kuşadası'nda Emlak Bir Zaman Sonra Uçabilir Mi?

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımız da okunabilir.

Evin Bir Odasını Günlük Kiraya Vermek Mi Yoksa Aylık Kiraya Vermek Mi Daha Mantıklı?

Odaları Çoğaltıp Apart Ruhsatı Alarak Apart Otele Çevirerek 

İkinci seçenek ise ev kiralama işini, tam olarak iş gibi görüp bu olaya profesyonel yaklaşanlar için. Odaları çoğaltmak için mutfaktaki duvar yıkılabilir, uzun bir hole sahip olan binalarda da ek bir oda açılabilir. Geniş balkonlu evlerde ise balkonun dışa açılan yüzünü komple kapatıp mutfakla olan bağlantısını da duvarı yıkarak açmak, diğer bir seçenek. Sonuç olarak bu fikirde karar kıldıysanız bir sürü alternatif ve yardım alabileceğiniz usta var. Geriye apart ruhsatı almak kalıyor ki bu da çok büyük bir bürokrasi getirmiyor. Yaşadığınız il veya ilçenin belediyesine müracaat edebilir, gerekli evrakları birkaç günde tamamlayıp başvuru formu ile birlikte yetkililere teslim edebilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere, boş bir evi çürümeye bırakmak, hiç mantıklı değil. Onun yerine birkaç gün uğraşıp mevcut evi aparta çevirebilirsiniz. Bu işin akarı kokarı çok az olduğu gibi getirisi de oldukça yüksektir. İşsizliğin giderek arttığı ve ekonominin tıkandığı şu günlerde, en iyi yatırım ve girişim fırsatlarından biri boş evi bu şekilde değerlendirmek olacaktır.

Filmcilere Kiraya Vermek 

Boş evi filmcilere kiraya vermek, size tavsiye edebileceğimiz üçüncü seçenek. Özellikle köşk ya da konak gibi tarihi bir görünümü olan bir eve sahipseniz yapımcılara teklif götürebilir ve tam anlamıyla deli paralar kazanabilirsiniz. Günümüzde sadece filmler değil dizilerin birçoğu da bu tür kiralık evlerde çekiliyor. Üstelik yılın bütün zamanı da değil. Köşk ya da konağınızı 2 -3 aylık bir dönemde kiraya vererek bir yıllık harçlığınızı çıkarmanız mümkün. Evi kiraya vereceğiniz kişiler, mekanı tamamen profesyonel amaçlar doğrultusunda kullanacakları için, hiçbir şekilde başınız da ağrımaz. Eve gelebilecek en ufak bir hasarı da misliyle ödeyeceklerine emin olabilirsiniz.

Evi Filmcilere Kiraya Vererek Para Kazanmak

Particilere Kiraya Vermek 

Eğer maddi açıdan sıkıntıda iseniz ve acil paraya ihtiyacınız varsa boş evi particilere, yani hafta sonlarını ya da sadece Cumartesi gecelerini biraz olsun eğlenerek geçirmek isteyen gençlere kiraya verebilirsiniz. Ancak evleri günlük kiralamak yasak. Aynı zamanda bu kişiler eve zarar verirlerse, sabahı beklemeden ortadan kaybolabilirler. Alternatif bir fikir olarak size bunu sunsak da çok fazla önermiyoruz.

Mangalcılara Kiraya Vermek 

Evin etrafında birkaç ağaç, salıncak, hamak ya da biraz olsun yeşil alan varsa evi çok rahat mangalcı tayfasına kiralayabilirsiniz. Bahçeli evler de mangalcılar tarafından büyük bir rağbet oranıyla tercih ediliyor. Mangalcılar genellikle aileleriyle birlikte tatil yapmak isteyen kişiler olduğu için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Küçük Bir Kurs Açmak 

Evi atölyeye ya da home-office gibi home-course’e çevirebilir ve günlük ya da haftalık olarak vereceğiniz eğitimlerin merkezi olarak değerlendirebilirsiniz. Sıfırdan bir derslik açmak yerine böyle bir yol izlemeniz hem akılcıl hem de ekonomik olacaktır.

Sonuç olarak boş ev, dev bir potansiyeldir. Dileriz size sunduğumuz öneriler bir çakranızın daha açılmasını sağlar ve elinizdeki evi en iyi şekilde değerlendirmenize vesile olur.

Yorum yapın