Eskişehir İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Eskişehir Neden Sadece Öğrenciler İle İhya Olmaz? 

Bu konuya başka yazılarımızda da kısaca değinmiştik. Alışveriş ve ticaret piramidinin en üstünde gençler yer alır. Reklamlar, ticari atılımlar, kampanyalar ve billboard yazıları gençleri gözeterek oluşturulur. Belli başlı medikal ve tıbbi ürünler dışında tüm ürünler ve hizmetlerin hedef kitlesinde gençler yer alır esasında. Neden? Çünkü onların ”yeni” olan şeylere olan ilgisi çok daha fazladır. Reklamı yapılan her ürün ve hizmet de aslında bir yeniliktir. Bu yeniliğin farkına varan ve onu talep edenler 18 – 35 yaş aralığındadır çoğunlukla. Fakat kaderin cilvesi budur ki, alım gücü en düşük olan kitle de yine genç nüfustur. Bir yanda isteyip de satın alamayanlar, bir yanda satın alabilecek iken istemeyenler olduğu için, Eskişehir’in sadece öğrenciler ile ihya olmasını beklemek safdillik olacaktır.

Ayrıca bir şehir, -buna İstanbul da dahil- sadece işçiyle, memurla, sanatçıyla ya da politikacıyla ihya olamayacağı gibi öğrencilerle de şaha kalkamaz. Bu hem sosyolojik hem de demografik bir gerçekliktir.

Eskişehir Halkı Neden Potansiyelini Değerlendiremiyor? 

Eskişehir halkı kendisine sunulan yenilikleri ve hizmetleri değerlendirse de -güzel ikramları kim geri çevirir? – potansiyelini bir türlü değerlendiremiyor. Bunun nedeni ülkemizin geneline atılmış olan ölü toprağı olabilir. Medyanın uyutucu etkisi olabilir. Geçim gailesi ve diğer insani problemler olabilir.

Buna karşın yine de Eskişehir halkının potansiyelini değerlendirebileceği birçok imkan önünde hazır bulunuyor. Zira bu kent, her şeyden evvel bir fırsatlar şehri.

Eskişehir İçin En Karlı Yatırım Fikirleri 

1- Belli bir dağ evi konsepti içeren küçük otel açmak: 

Bazıları deniz, kum, güneş değil, dağ, orman, kış sever. İç Anadolu turizmini belirleyen ve geliştiren yegane dayanak noktası da budur zaten. Ama belli bir dağ konsepti ile birlikte butik bir otel açmak, bu fikrin öncüsü olmasa bile gelişmesindeki en büyük etken diyebiliriz. ”Bohem tatil” olarak nitelendirebileceğimiz bu tatil fikri, özellikle Eskişehir için adeta biçilmiş kaftan. Ankara olmaz, orası fazla resmi ve bürokratik. Diğer kentler ise fazla yerel! Ama Eskişehir, adeta Doğu ile Batı arasında kültürel bir köprü kuruyor. Bir yandan Batılı ülkeler kadar modern, bir yandan da Doğu’nun mistisizmini bünyesinde barındırıyor. İşte tam bu sentezi yansıtacak bir butik otel açmak, çok daha fazla müşteriye hitap etmek anlamına gelecek.

Şu yazıya da yeni sekmede göz atın:

BUTİK OTEL AÇMAK

2- Çarşıya kitap kafe açmak: 

”Türkiye’de kitap okuma oranları açıkladı. İşte Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri:” tarzındaki haberlere itibar etmeyiniz. Zira kimin günde kaç sayfa okuduğunu ölçebilecek bir cihaz henüz geliştirilmedi. Bir de, bir insanın evindeki kitapları tekrar tekrar okumadığını nereden bileceğiz? Buna karşın en çok kitap ”satın alınan” şehirleri tespit etmek mümkün. Bu şehirlerden birinin Eskişehir olduğunu bilmemizin mümkün olduğu gibi.

Eskişehir’in her anlamda canlı bir nüfusu var. Fiziksel hareketliliğin ötesinde zihinsel ve kültürel bir devinim de söz konusu. Bu nedenle tiyatrolar dolup taşıyor, sinema salonları da aynı şekilde. Öğrencilerin taçlandırdığı bu kent, kültürel faaliyetlerin, diğer kentlere oranla çok daha yüksek olmasını sağlıyor.

Tüm bunların toplamında kitap kafe projelerini sadece İstanbul ve İzmir gibi metropollerde hayata geçirmek pek akıl karı değil. Aynı cadde üzerinde ya da sokak iki, ,üç, dört tane kitap kafe açıp birbirlerinin iş yapmasını engelleyen faaliyetlerin içerisinde olmak yerine, yapılmayanı yapmak, denenmeyeni denemek çok daha makul. Kaldı ki Eskişehir’de, özellikle çarşıda ve merkezi yerlerde bu tür kafeler var. Fakat sayıları yeterli değil. Bazıları ise izbe ve metruk, kesinlikle havadar değil. Sırf yapılmış olmak için yapılmış.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Gelişmekte Olan Bölgeye İnşaat Yapmak Ne Kadar Gelir Getiriyor?

İki üç katlı, havadar bir terası olan, Eskişehir’in o batılı görünümüne entegre olmuş bir kitap kafe açmak, yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Dekoruna da özen gösterir, retro bir tarz oturtursanız, Eskişehir’in gençleri mekanınızı doldurur. Oda spreyinin değil tütsünün kullanıldığı, caz blues çalan, egzotik kahvelerin sanatsal sunumlarla müşterilere ikram edildiği kafeler, Eskişehir’de tutmayacak da başka nerede tutacak? Öyleyse kolları sıvayın ve harekete geçin. Mekanınıza gelenler hem leziz kahveler içsin, hem vize ve finallerine çalışsın hem de kitap okusun. Müşteriler dünya klasiklerini okurken siz de Eskişehir’in klasik mekanlarından biri olma yolunda emin adımlarla yürüyün.

Kitap Kafe Açmak İsteyenlere Süper Tavsiyeler

3- Maden işletme tesisleri açmak:

Eskişehir’i sadece ”öğrenci kenti’‘ olarak görmek ya cahillikten ileri gelen bir tutumdur ya da direkt olarak kara çalmaktır. Zira küçük bir araştırmayla bile bu kentin tam anlamıyla bir maden cenneti olduğunu anlayabiliriz. Neler çıkarılmıyor ki Eskişehir’den?

Başta, kadınların takı, erkeklerin yatırım aracı olarak gördüğü altın. Bunun dışında florit ve bor gibi, çok ama çok kıymetli madenler. Hani eskiden madenlere cevher denirmiş ya. Cevher kelimesi daha sonra mücevher sözcüğüne dönüşmüş. İşte bunlar da mücevher kıymetinde olan madenler. Eskişehir’de çıkarılan ve işlenen madenler arasında krom, kaolen ve asbest de yer alıyor. Siz de maden işletme tesisi açacak bir keşif gezisinden sonra gerekli başvuruları yapabilir, yerin altından çıkarılmayı bekleyen madenlerle hem ülkemizin hem de bizzat kendinizin zengin yarınlara doğru ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

4-Termal otel açmak: 

Termal suyunun ne kadar faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlandı. Bu nedenle ”şifalı” olarak tanımlanan ve çoğu sonuçsuz çıkan girişimlerden farklı olarak, termal oteller, alternatif bir tedavi yöntemi değil, başlı başına bir sağlık hizmeti olarak insanlara sunuluyor. Bunun sonucunda organizasyon ve hizmet kademeleri gelişmiş otellerin birçoğu dolup taşıyor. Termal otellerin merkezi Ege ve Akdeniz diyebiliriz. Ama taşı toprağı hakiki şifa kaynakları ile dolu olan ülkemizde, gerekli alt yapı çalışmaları yapıldıktan sonra her şehirde termal otel açmak mümkün. Bu yerlerin başında da Eskişehir geliyor.

Böbrek ağrısı çekip modern tıbbın sunduğu tedavi yöntemlerden bir sonuç alamayanlar, deri hastalıklarından muzdarip olanlar, kendisine kronik bel ağrısı teşhisi konmuş kişiler ve niceleri. Eskişehir’de açılacak çok yönlü bir termal otel yürür gider. Çok yönlüde kastığımız içinde hamamı, spa merkezi ve konaklama hizmetlerinin de yer aldığı, çok yönlü talepleri karşılayacak bir otel. Söz konusu termal oteller olunca minimal bir yapıdan bahsetmek olanaksız. Bu nedenle bu iş için fazlaca sermaye gerekiyor. Ve o sermayeyi en doğru şekilde kullanacak girişimci zihinler.

Termal turistik tesisler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız konuyla ilgili kaleme aldığımız bir önceki yazıya buradan ulaşabilir: Termal Turistik Tesis Açmak

Yorum yapın