Matematiğe Yatkın Olanların Yapabileceği 5 Meslek

Okul hayatında her öğrencinin sevdiği dersler olur. Kimisi Türkçe, Sosyal gibi sözel alanları tercih ederken kimisi de Matematik, Geometri gibi sayısal derslerde başarılı olur. Matematik dersine ilgi duyan ve matematiğin eğlenceli dünyasına kendini kaptıran kişilerin ilerleyen zamanlarda da bu alandaki meslekleri seçme ihtimali çok yüksektir. Çünkü matematik bağımlılık yapan bir derstir. Eğer sizde matematiksel başarınız olduğunu düşünüyorsanız ve matematikle iç içe olan mesleklerden birini seçmek istiyorsanız günümüzün en popüler 5 mesleği sizlerle…

math photo

Mekatronik Mühendisliği

Eskiden matematik denince akla gelen ilk meslek mühendislikler olurdu. Elektrik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, matematik mühendisliği gibi onlarca mühendislik dalı matematik furyasının etrafında dönerdi. Ancak günümüzde mühendislik dalları büyük bir değişime uğradı. Matematikle ilgilenen mühendislik bölümleri alanlarının aynı olması ve daha geniş kapsamlı eğitim verilmesi için birleştirilmeye başlandı. Bunların en çarpıcı örneği ise mekatronik mühendisliği. Makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğinin birleşimi olan mekatronik mühendisliği matematiğe yatkın olanların seçebileceği meslekler arasında yer alıyor. Dolu dolu matematik eğitimi alacağını bu meslekte derslerinizin adı farklı olsa da matematik her dersin tek yöntemi olacak.

SAYISAL MESLEKLER Mİ, SÖZEL MESLEKLER Mİ DAHA ÇOK PARA KAZANDIRIR? Tıkla Öğren!

Uçak-Uzay Mühendisliği

Matematik dünyası ile haşır neşir olan mesleklerden biri olan uzay-uçak mühendisliği geleceği en parlak meslek dallarından. Büyük bir eleman açığı olan bu mühendislik dalına matematiği sevmeyenler giremiyor. Oldukça yüksek maaşlar alan uçak-uzay mühendisleri en düşük 1.500 Euro alıyorlar ve seneler ilerledikçe 20.000 Euro’ya kadar maaşlar alınabiliyor. Türkiye’de yeni yeni üniversitelere giren bu bölüm fiziği de matematikle dans ettiriyor. Öğrencilerine ileri derecede mantıksal düşünme ve kavrama kabiliyetleri veren bu meslek matematiği deney ortamında kullanmayı sağlıyor. Hava araçlarının en mükemmel şekilde tasarlanmasını, yapımını, bakım ve onarımını esas alan uçak- uzay mühendisliği matematiksel meslekler sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

PARA KAZANDIRAN MESLEK ARAYANLARA 15 FARKLI SEÇENEK Tıkla Öğren!

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Matematiğin biyoloji ile buluştuğu alanlardan olan moleküler biyoloji ve genetik geleceğin en parlak mesleklerinden. Günümüzde kanser tedavisi için bulunan yöntemlerden, gıdaların üretimine, tıbbi malzemelerin içeriklerine kadar hemen her alanda kendini gösteren bu bölümde matematikten vazgeçme imkânınız yok. Bilimsel çalışmalarda ve bu alanda açılan fakültelerde öğretim üyesi olarak yer alan moleküler biyoloji ve genetik mezunları istediği alanda iş bulabiliyor. Aranan meslekler kategorisinde önde olan MBG laboratuvar çalışmalarına yatkın olan ve matematik- biyolojiden zevk alanların tercih edeceği bir meslek.

Veri Madenciliği

Günümüzün en önemli mesleği. Hatta petrolden daha değerli diyebileceğimiz veri madenciliği matematiksel verilerden yararlanan ve dünyadaki çeşitli alanlardaki verileri toplayarak maden haline getiren bir meslek. Bilgisayar programları kullanarak hazırlanan bu meslek matematik severlerin yapabileceği meslekler alanında en popüleri ve en az bulunanı. Veri madenciliği yapan kişiler gereksiz bilgileri gerçek bilgilerden ayırıyor ve bilgi kaynaklarını brleştiriyor. Verilerin geri dönüşümlü olarak kullanılmasını sağlayan bu meslek bütün bilgileri topladığı gibi bu bilgileri tekrar kullanıcılara sunuyor. Makine bilgisi, veri tabanları, istatistik gibi temellere dayanan veri madenciliği bir cihazın alamayacağı kadar büyük verileri toplamak anlamına geliyor.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Matematiğe yatkın olanları yakından ilgilendiren ve aranılan meslekler grubunda yer alan metalürji ve malzeme mühendisliği hammadde üretimini, malzemelerin nasıl kullanılacağını, hangi alanlarda hangi maddelerin gerekli olduğunu öğrenmeyi sağlıyor. Günümüzde sadece birkaç üniversitede bölümü olan bu meslek nükleer malzemelerden elektrik- elektronik alanına, tıbbi malzemelerden uçak malzemelerine kadar sayısız alanda malzeme bilgisi, enerji ve uyumluluk yasaları sunuyor.

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN Tıkla Öğren!

“Matematiğe Yatkın Olanların Yapabileceği 5 Meslek” üzerine bir yorum

  1. Bu yukarda bahs edilen mesleklerden hangi veya hangileri kizlar icin uygundur?genetik muhendisligi Turkiye sartlarinda önu acik bir meslekmidir.kolay is imkanlari doğarmi?sadece yurt disi icin cok iddali diye duydum.nerelerde is bulabilirler?

    Cevapla

Yorum yapın