Borsa’da Otel Şirketleri Hisseleri Ne Zaman Yükselir?

Turizm sektörünün her daim inişlerle ve çıkışlarla dolu olduğunu unutmayın. Çünkü genelde dışsal dinamiklerden en çok etkilenen sektördür. Salgın olur patlar, deprem olur patlar, savaş çıkar patlar, isyan çıkar biter… Bu kırılganlığını bir tür “lüks” olmasına borçlu olan otelcilik sektörü genelde “ya hep ya hiç” mentalitesi ile seyreder. Yani herhangi problemin olmadığı sezonlarda para basar ama ufak bir pürüz sebebiyle olumsuz etkilendiği sezonlarda da tamamen biter. Tepetaklak olur!

Şimdi size otel hisselerinin hangi dönemlerde tırmanma eğiliminde olacağına dair kriterler içeren bir liste yapacağım. Bu listedeki her bir kriteri +1 puan olarak değerlendirin eğer puan 5 ve üzeri çıkarsa o dönemde otel hisseleri için umut verici gelişmeler yaşanması ihtimali yüksektir. Ancak elbette kesin falan değildir.

  1. Dış ülkelerle ticari ilişkilerin iyi olduğuna dair diplomatik olumlu haberler. (Bu devirde ticaret herşeydir. İki ülke arasında etkin bir ticaret ağı beraberinde turizm ağını da besleyecektir.)
  2. Vize sözleşmeleri haberleri (Malumunuz bazen devletler karşılıklı olarak vizeleri en azından bir süreliğine kaldırabiliyor ya da online ortamdan hızlı başvuru yapılabilir hale getirebiliyor. Bu gibi durumlarda da daha çok turist gelebilecektir.)
  3. Turizm zengini ve yakında olan dış ülkelerden birisinde kıtlık, salgın, savaş olma ihtimali
  4. Otellere yönelik KDV, Gelir vergisi indirimi, affı ihtimali (Otelcilik şirketleri borçlarından kurtulur ve ekonomik yönden hafiflerse daha çok yatırım ve daha çok pazarlama yapabilir. Bu da sektöre çok ciddi katkı sağlayacaktır.)
  5. Otellerin desteklenmesi için işçi ücret teşvikleri (Bazen devlet işçi SGK giderlerini kendisi karşılayabilir. Ayrıca asgari ücretin yarısı oranında destek verebiliyor. Böylesi bir haber otel sektöründe doping etkisi yaratabilecektir. Ancak şunu bilin ki genelde böyle teşvikler en zor zamanda olur.)
  6. Otokratik liderler yerine demokrat liderlerin yükselmesi ihtimali. (Demokratlar ‘küreselci’ diye adlandırılan cenahtandır. Bu adamların bağlantıları dünyanın dört bir tarafına ulaşır. Ayrıca genelde varlıklı olduklarından bu kitle turizm sektörünün ana müşterisidir. Bu kitleyi diktatörlükle yönetilen ülkelere uzun soluklu ziyaretler yaparken görmeniz zordur.)
  7. Belediyelerin ve turizm bakanlığının dış ülkelerdeki dijital pazarlama faaliyetlerinin artması. (Mesela belediyelerin bazıları instagram sayfaları üzerinden yöreyi tanıtan kaliteli videolar üzerinden reklam verebiliyor. Bu gibi hamleler orta ve uzun vadede çok ciddi katkıda bulunabilecektir.)
  8. Turizm bölgelerinde imar ve çöp seferberliği haberleri. (bu uzun vadede harika bir sinyaldir. Turist gecekondudan nefret eder. Hele ki varlıklı Avrupalı turiste; “açgözlü bir müteahhitin kaçak göçek işlere girerek yaptığı 47 yıllık eskimiş apartman dairesine” bakan bir otelde oda satmanız zordur.)
Şu İş İlgini Çekebilir:  Hisse Senedi Kazançlı Bir Yatırım Aracı mı Yoksa Safsata mı?

Şu 3 liste yazımız da ilginizi çekebilir:

Borsa’da Gıda Hisseleri Ne Zaman Yükselir?

Kuruyemiş Şirketleri Hisseleri Ne Zaman Yükselir?

Korona Salgını Sonrası Havayolu Şirketleri Hisseleri Tekrar Yükselir Mi?

Yorum yapın