TEKNE-YAT KİRALATMA İŞİ-Değer mi onca saçmalığa?

İnsanlar kiralık tekne arayışına; özellikle havalar sıcak olduğunda, özel günlerinde, düğünlerde, nişanlarda, parti yapmak istediklerinde başlayabilirler. Hatta bu iş o kadar ki; bir aralar moda bile olmuştur. Yakınlarıyla teknede geçireceği günleri kimse kolay kolay unutmayacağı için ve bu işin doğasında bir romantizm olduğu için bu iş fikri ölmeyecektir. Zira yat günümüzde lüks insan işidir. Hal böyle olunca orta sınıf ve ortanın altının, elinin altında mülkiyeti kendisine ait bir yat da yoktur. Bu sebeple tek çareleri size başvurmak olacaktır.

boat rent photo
Belki de değer onca saçmalığa 🙂

Yat kiralama işini yapabilmeniz için sermayenizin epey sağlam olması gerekmektedir. Çünkü bu iş öyle sanıldığı gibi başkaca kiralık tekneler ile yapılamaz. Elinizin altındaki daha doğrusu filonuzdaki tekneler size ait olmalı. Bunun için de günümüzde orta halli bir yatın fiyatını hesaba katarsak en az bir 350 bin doları tekne başı gözden çıkarmak zorundasınız.

Ancak size iyi bir haberim var ki kiralık tekne piyasasındaki rekabet oranı pek fazla olmadığı için ve zaten yat sahiplerinin de teknelerini başkalarına kiralamaya pek gönülleri olmadığı için bu işin kendini amorti etme süresi epey düşük. Yani diyelim ki tekne başına 350 bin dolar verdiğinizi hesaba bu sermayeyi tekrar geri çıkarma süreniz 5-10 yıldan fazla olmayacaktır.

Tekne Turu Düzenleme İşi Yapmak başlıklı yazımız sadece tekne – yat kiralama işiyle yetinmeyip bir de tekne turu düzenleyerek daha fazla para kazanmayı hedefleri arasına koyan girişimciler için birebir. Her zaman daha fazla kazanmanın yollarını arayanlar için parlak fikirler birbirlerini destekleyen yazılarla yanınızda olmaya devam edecek.

Tekne kiralatma işini yapabilmek için gerekenler:

1)Bu işi yapabilmek için ihtiyacınız olan en önemli şey deniz bilgisidir. Peki nedir bu deniz bilgisi? Ömrünün çoğunu sularda geçirmiş olanlar bilir ki denizin bir ruhu ve kendine has doğası vardır. Bu ruhtan anlamayanlar için hayatınızı denizden kazanmanız imkansızdır. Mesela rüzgarın şiddetini, yönünü, sıcaklığını hesap ederek o anki hava durumunu tahmin etme yetisine sahip olmalısınız. Özellikle yelkenli tekneler için bu durum çok önemlidir.

2) Kaptanlık ehliyetiniz ve ruhsatınız olmalı. Bunun için yapacağınız şey 2 senelik bir kaptanlık okuluna yazılmanız. Ardından elinize bu belgeyi almanızdır.

3) Yaptığınız iş bir “rent a car” işine benzediği için ilgili yerlere(belediye, Sahil güvenlik) gereken belgeleri teslim etmek suretiyle kiralık tekne işi yapma ruhsat almanız gerekmektedir.

Araba Kiralama ( rent a car ) Dükkanı Açmak başlıklı makalemiz karadan gemi yürütmek gibi, birbirine çok benzeyen iki iş arasında mantıki ve iktisadi bağlantı kuruyor. Karada araba kiralama dükkanı açmak ne ise, denizde de tekne – yat kiralatma işi de odur. Bu açıdan daha fazla bilgi almak için yazımıza tıklayabilir ve karada araba, denizde yat işinde nasıl daha fazlasını kazanabilirim sorusunun cevaplarını iki uçlu bulabilirsiniz.

•Kiralık tekne işi yaparken kullanılacak teknelerin cinsini,

•teknelerin ruhsatını, adetini,
•yatların nerede demirleneceğini,
•bu işin yapılacağı yeri,
•kaç sigortlalı işçiyle yapılacağını, işçilerin sigortlarını,
•kaptanların isimlerini ve ehliyetlerini derlemeniz gerekmektedir.

4) Yukarıda da bahsettiğim üzere bu iş tam bir “zengin işidir” dolayısıyla elinizde yüklü miktarda sermaye yoksa bankalarla ya da kendi kreditörlerinizle aranız bozulabilir. Yani paranızın olması gerekmektedir.

5) Yatlarınızı, teknelerinizi aldıysanız buraya kadar her şey tamam; ancak bu teknelerin periyodik teknik bakım işleri olacaktır. Bu teknik bakım işi de öyle “tornacı kazım abi” kılıklı adamların harcı da olmadığı için emrinizde her daim hazır bulunan yeterli sayıda teknik işçi olmalıdır bu işlerin üstesinden gelebilmek için.

6) Son olarak arızasız bir şekilde teknelerinizi bir “marina kiralayarak” demirlettirdiyseniz geriye sıkı bir reklamcılık kalıyor. Bu reklamcılık işi için profesyonel firmalardan yardım almanız sizin iş yükünüzü epey hafifletir. Bu reklamcılık safhasında en çok yararlanabileceğiniz kaynaklar ilgili internet siteleri, gazete ve dergi reklamları, televizyon reklamları ve broşür(el ilanı) dağıtımı olabilir.

Yat Temizleme Şirketi Kurmak başlıklı yazımızda ne tekne turunda ne de tekne kiralatma işinde gözü olanlar için. Yat temizleme şirketi kurarak halihazırdaki zenginlerin yatlarını temizleyerek zengin olma planlarını yapacak olanların okuması gereken bir kılavuz niteliğindedir.

Tekne kiralatmak işini yapacaklara bilmeleri gereken önemli bir notum var!

Bu işi yapabilmek için hem evvelden zengin olmanız gerekmekte hem de başında durmanız ve işlerle müşterilerle ilgilenmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla bu işi daha çok emekli zenginlere önermekteyiz. Zira onlarda hem yeterli parasal kaynak hem de sermaye bulunmaktadır.

Tekne – Yat Kiralatma İşi Karlı Mıdır? 

Son derece karlıdır. Neden diyecek olursanız ticaret sınırları içerisinde her zaman yerini koruyan ve sağlamlaştıran kesin ve keskin bir kural vardır. O da bir işe ne kadar çok para koyarsanız , başlangıç için diyoruz, o işten o kadar çok para kazanırsınız. Para, parayı doğurur. Nasıl ki bir parasız için fakirlik ve parasızlık katlanarak ilerler, aynı şek paranın fazlaca olduğu iş alanları için de artı yönde cereyan eder.

Başta koymanız gereken yüzlerce bin lira kaybınız değil, birkaç yıl içerisinde daha fazla geri dönüş alarak zenginleşmeye doğru gittiğiniz yoldaki harcınız olacaktır. Tekne- yat kiralama işine sermaye ve bütçe olarak ayıracağınız para, sizin geleceğinize yatırdığınız harçtır. O nedenle bu kadar çok para yatırmak riskli midir gibi sorular aklınıza kurcalamasın.

Bu iş tam olarak zenginler için, kendi adımıza zenginleşmek için yapılan ve yürütülen faaliyetlerin tamamıdır.

Tekne – Yat Kiralama İşlerinden Nasıl Daha Fazla Kazanabilirim? 

Nasılsa çokça para kazanıyorum, yeter bu kadar gibi bir anlayışla ilerlemeyin. Ekonominin muğlak yapısı, her zaman sizi daha fazla kazandırmaya yönelik planlara itmeli. Yoksa bir bakarsanız tekne – yat kiralama işinde de zarar edersiniz. O nedenle aylık sabit kazancınız ne kadar fazla olursa olsun, her zaman sormanız gereken nasıl daha fazla para kazanabilirim sorusu olmalıdır. Bu açgözlülük değil, bilakis bir savunma biçimidir. Paranızı ve geleceğinizi savunma sanatı!

Kiralattığınız tekne ve yatlarda mutlak surette organizasyon düzenleyin. Bunun için organizasyon şirketleriyle anlaşabileceğiniz gibi, ek iş kolu olarak burada da faaliyet gösterebilirsiniz. Örneğin yıl başı yaklaşırken paralarını nereye harcayacağını şaşırmış olan kodamanlar için ”yılbaşına özel eğlence” başlığıyla hem teknenizi kiralatırsınız hem de tasarladığınız ve onlara özel hissettirecek olan eğlencenizi.

Tekne – yat kiralatma işi başlı başına bir eğlence kaynağı olmasına rağmen yetinmeyin. Çünkü müşterileriniz de yetinmeyecektir. Çeşitli partiler, aktiviteler, yarışmalar düzenleyin. İnsanlar eğlendiklerinde nasıl o kadar içtik diye sorarlar. Bir de nasıl o kadar harcadık diye. Siz onların nasıl harcadığınızı bilirsiniz, tekne marinesine döndüğünde paranızı sayarken öğrenirsiniz bunu.

Bunun dışında teknenizin ve yatınızın her zaman temiz, düzenli ve periyodik bakımları tamamlanmış halde tutulmalı. Her zaman sistemli çalışmaya bakın. Bakın ki sistemli kazanmanın da önünü açmış olun.

Bugünlük parlak fikirler yazarınız olarak benden bu kadar… İlginizi çekecek bir diğer alakalı iş fikrimizi incelemenizi şiddetle öneririz. Sizlere para kazandıracak iş fikirleri sunmaya devam edeceğiz, şimdilik hoşça kalın.

“TEKNE-YAT KİRALATMA İŞİ-Değer mi onca saçmalığa?” üzerine 3 yorum

 1. Kiralık tekne işini yapabilmek için sağlam bir sermayeye ihtiyaç olduğu çok doğru, ancak şurası da bir gerçek ki günümüzde bu işi deniz işlerine has özel kredilerle, hibelerle, desteklerle yürütebilen kişiler de yok değil. Benim de aklımda böyle bir proejeyi hayata geçirmek var. İnşallah yakın zamanda bunu gerçekleştirebilirim.

  Cevapla
  • Ercan Bey; umuyoruz ki dilediğiniz gibi bir iş kurarsınız ve bol bol kazanırsınız. Başarılar diliyoruz; buradan bizi haberdar etmeyi unutmayın..:))

   Cevapla
 2. yurtdışında yurtiçinde satılık kiralık lüks yat lüks otomobil ofisi açmak için (bay/bayan) ortaklar arıyorum (whatsap) 0546 203 44 90 (mesaj yazın)

  Cevapla

Yorum yapın