Antalya İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

Pandemi nedeniyle ağır darbe alan sektörlerin başında turizm geliyor. Çünkü turizmin kökeninde hareket etmek ve sirkülasyon var. Ancak insanları değil tatile çıkmak, kapıdan adımını atarken bile birçok soru işaretiyle baş başa bırakan salgın yüzünden, turizm eski günlerini mumla arıyor.

Buna karşın son verilere göre, (her şeye rağmen) Antalya’ya bu yıl gelen turist sayısı 2 milyonu geçti. Böyle bir atmosferde 2 milyon turist sayısını geçmek, çok büyük bir başarı. Bu iyimser tablo neticesinde bu yazımızda Antalya için en karlı yatırım fikirlerini sizlerle paylaşmaya karar verdik. Ola ki güzel günlerin gelmesini beklemekten sıkıldınız, ola ki artık harekete geçmek istiyorsunuz! İş kurmak için en doğru adreslerden biri Antalya.

antalya photo

Antalya İçin En Karlı Yatırım Fikirleri 

1- 5 Yıldızlı Otellere Pasta Yapıp Göndermek

Bazı laflar ne kadar beylik olsa da içinde kat’i surette gerçeklik barındırır. ”Pasta yapmak bir sanattır” cümlesi örneğin. Hele ki 5 yıldızlı bir otele göndereceğiniz pastaların, Rodin’in heykelleri ya da Van Gogh’un tabloları kadar estetik olması gerek! Evet, önce görsellik, sonra lezzet. Önce estetik sonra lezzet. İkisinden biri olmazsa olmaz. Nasıl ki bu tür işletmelere ve konaklama merkezlerine satacağınız pastalardan elde edeceğiz gelir, bir pastaneye ya da yıldızsız bir otele satacağınız pastalardan çok daha fazla olacaksa, pastanın şekline şemaline göstereceğiniz ihtimam da o derece yüksek olmalı.

Antalya gibi neredeyse her ülkeden turist ağırlayan bir turizm kentinin (Antalya, turistik bir kent değil, direkt bir turizm kenti. Turistik kentlerde turizm sadece bir geçim kaynağıdır. Turizm kentlerinde ise turizm bir yaşam tarzıdır) otellerinde yıldız sayısı arttıkça müşkülpesentlik seviyesi de artar. Beş yıldızlı bir hizmet ister gelen yerli ve yabancı turistler. Bunda da çatal kaşık düzeninden, servis hızına, pastanın görünümünden hizmetin hızına kadar her ayrıntıyı gözetirler.

Hele ki Alman turistlerin ne kadar zor beğenen, disiplinli olduğu kadar mükemmeliyetçi bir yapıda olduğunu bilmene yoktur. Antalya merkezin ve ilçelerinin müdavimlerinin %80’ini de Almanlar oluşturduğuna göre? Bunun dışında mümkün olduğunca farklı lezzetlere yelken açın, egzotik olarak tanımlanabilecek pasta çeşitlerini deneyin. Fazla yağlı olmayan, görünümü ve lezzeti ile her türlü toplantıda ve kutlamada yenebilecek leziz pastalar üretip 5 yıldızlı otellere satabilirsiniz.

Ben yaptığım pastaları hem otellere satarım hem de Instagram’dan satışa çıkarırım diyorsanız, evden pasta yapıp Instagram’dan satışa çıkarmanın püf noktalarını anlattığımız yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Evden Özel Pasta Yapıp Instagram’dan Satmak

2- Butik Otel İşletmeciliği

Butik oteller, İstanbul ve Ankara gibi sanayisi gelişmiş olan kentlerden çok, Antalya, Muğla gibi turistik yerlerde iş yapıyor. Bunun nedeni, buraların kumsalına, denizine, tarihi güzelliklerine gelen turistlerin, tüm bunların dışında kafalarını dinlemek istemeleri. Gürültü patırtıdan uzak, stilize, dekoratif bir otelde konaklamak, geleni gideni bol, günün 24 saati yoğun, merdivenlerdeki topuk seslerinin en üst katlara kadar çıktığı ”endüstriyel otellerden” çok daha evla geliyor çoğu turiste.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ne Yatırımı Yapmalıyım ki Uzun Vadede Kar Edebileyim?

Butik otellerin de mantığı bu değil mi zaten? Bu tarz yerler, klasik otellerin bir alternatifi olarak talep ediliyor. Antalya’da açıp işletmeyi düşündüğünüz butik otellerin de estetiğine, yani dekorasyonuna azami oranda dikkat etmeniz gerekiyor. Beyaz badana, üstüne 1 milyoncudan alınmış manzara resimli tablo ile dekore edeceğiniz bir butik otel fikrinden itinayla kaçınınız. Sadece şeytan değil kazanç da ayrıntılarda gizlidir. Kim bilir kaç yabancı turist, lobisi stilize bir şekilde dekore edilmiş diye bir otelde konaklamaya karar veriyor? Ya da tam tersi, kaç turist, hizmet kalitesi ve servis hızı mükemmel olsa bile, sırf un-estetik bir şekilde dekore edildi diye bir otelde konaklamaktan vazgeçiyor?

Tüm bunları göz önünde bulundurarak butik otel işletmeciliğinde de mükemmeliyetçiliği ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmanızı öneririz. Antalya gibi turist kaynayan şehirlerde turistlerin evvela gözünü boyamanız gerektiğini asla hatırınızdan çıkarmayın. Zira bu tür turizm bölgeleri, her şeyden evvel alternatifi bol olan yerler. Çok kolay ve rahat bir şekilde vazgeçilebilirsiniz. ”Burası olmazsa şurası, şurası olmazsa bir sonraki” mantığıyla çeşitlendirilmiş seçenek bolluğunda, ancak mükemmel hizmet- görsellik ikilisiyle müşteri çekebilir ve çektiğiniz müşterileri elinizde tutabilirsiniz.

Butik otel açmak ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen okurlarımız konuyla ilgili bir önceki yazımızı da okuyabilir.

BUTİK OTEL AÇMAK

3- Emlak Alım Satışı İşi Yapmak

Emlak sektörü ülkenin çoğunluğu için durma noktasına gelmiş olabilir. Ancak Antalya gibi kozmopolitik kentlerde her zaman bir hareketlilik söz konusudur. Kaldı ki son yıllarda Antalya’ya ve Alanya’ya yerleşen Almanların sayısında da gözle görülür oranda bir artış gözlemlendi. Bazı marketler Türk gazetesi satmasa bile Alman gazetesi satıyor örneğin. Yani burada açacağınız bir emlak ofisi ile hem yerli halka hem de turistlere hizmet sunabilirsiniz. Hem kiralama hem de satış karşılığında alacağınız ücret, normal bir yere oranla üç dört misli olacaktır.

Eğer sektörde yeni iseniz ve gayrımenkul sektörü ile ilgili altın kuralları öğrenmek istiyorsanız: Gayrimenkul Alıp Satarak Kar Etmek İsteyenlere

4- Kültürel ve Tarihi Gezinti Rehberlik Ofisi

Antalya ya da Muğla gibi rehberlik ofisi açmak ve ayakta kalmak için bu işi tam anlamıyla profesyonelce yapmanız gerekiyor. Çat pat İngilizce ve yarım yamalak bilgilerle çuvallamanız kaçınılmaz olur. Kaldı ki tek başına şakır şakır İngilizce bilmek bile yeterli olmayabilir. Daha rafine ve kaliteli bir hizmet sunmak için Almanca da öğrenmeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra Antalya doğal güzellikleri kadar tarihi güzellikleriyle de ön plana çıkan bir kent. Bu tarihi yapıları A’dan Z’ye kadar hıfz etmeniz gerek.

  • İşte bu gördüğünüz yer de Termossos Antik kenti

ya da

  • Burası da Arikanda Kenti dedikten sonra

Bu yerlerin kuruluş tarihinden hangi uygarlıklara ev sahipliği yaptığına kadar birçok bilgi kısa ve öz bilgilerle rehberlik hizmeti sunduğunuz turistlere aktarmayı bilmelisiniz. Aksi takdirde şikayetler çoğalır ve günden güne daha tercih edilir olursunuz. Zira Antalya ne kadar albenili bir yer olsa da her türlü hizmetin A kalite olması gerekiyor. Buraya akın akın gelen turistlerin beklentisi de bu yönde. Alelade bir yerde resepsiyonist olmak ile Antalya gibi turizm şehirlerinde resepsiyonist olmak arasında bile dağlar kadar fark var. Kaldı ki tur rehberliği hız, koordinasyon, enerji ve azim işi. İnsan ilişkilerinizi ve iletişiminizin de çok ama  çok kuvvetli olması gerekiyor.

Yorum yapın