Kolombiya’da Ne İş Kurulur?

Bu ülkede insan yediklerine dair uyduruk hikayelere riayet etmeyin. Yok öyle şeyler.

Colombia photo

Kolombiya Kahvesini Keşfedin! 

Belki de çoktan keşfettiniz. Gittiğiniz elit ya da butik bir kahve – kafe dükkanında caz müziğin tadını çıkarırken menüye bakmış ve ”ben bir Kolombiya kahvesi” alayım da demişsindir. İçtiyseniz bu kahvenin biraz acı ama aromatik olduğunu fark etmişsinizdir. Kolombiya kahvesini sadece içerek keşfetmemek ise sizin elinizde. Çünkü en az Brezilya kahvesi kadar leziz ve bereketli bir kahve türü. Brezilya’da İş Kurmak İsteyenlere adlı yazımızda da bu coğrafya için kahvenin ne kadar önemli olduğundan dem vurmuştuk.

Bu coğrafyanın şansı da bu. Nasıl ki her bölgenin, her ülkenin iklimi ve coğrafi özelliklerinden dolayı ünlü bir şeyi vardır. Kolombiya’nın da kahvesi meşhur. Güney Amerika ülkeleri her ne kadar fakir olsalar da bu kahve sayesinde ekonomilerini ulusal ve uluslar arası arenada önce sağlıklı bir hale getirmeye vesile oldu.

KAHVE DÜKKANI AÇMAK(KAFE AÇMAK) adlı yazımızda uzun uzun kahve içme oranlarından ve insanların çayı bırakıp kahve tiryakisi olmaya başladıklarından bahsetmiştik. Bunun iki nedeni var. Birincisi iletişim ve ulaşım kanalları genişledi ve ucuzladı. Bu da her ürünün daha önce giremedikleri ülkelerde ucuza satılmasına ön ayak oldu. Hal böyle olunca insanlar kahve kafelerde ve benzeri oturma alanlarında egzotik kahvelerin tadını çıkarmaya başladı.

Önceden kahve dediğimizde Türk kahvesi mi çözülebilir kahve mi diye sorardık. Şimdi abartmıyorum inanın onlarca çeşit kahve var. Ve her geçen gün de sayıları ve çeşitleri artıyor kahvelerin. Bir diğer neden de hiç kuşku yok ki kahve – kafelerin ve benzeri oluşumların çok fazla açılmaya başlaması.

Kahve Dükkanı Açmak Son Zamanlarda Çok Popüler adlı yazımızı okuduktan sonra kahvenin tek başına bile nasıl verimli ve kazandırmaya açık bir sektör olduğunu göreceksin ve anlayacaksınız. Tüm bunların toplamında kahvenin memleketi diyebileceğimiz Kolombiya’da iş kurma seçenekleri arasında birinci sıraya kahveyi koymak farz oldu.

Zira insan halimizle bile yeni ve yabancı bir yere gittiğimizde oranın neresi meşhursa onu tatmak, içmek ya da yemek isteriz. Meşhur onda bir farklılık, ayrı bir güzellik vardır çünkü. Yazımızı okuyan genç girişimciler ve meraklı yatırımcılar da kahveleri içmekle kalmayacak. Ya üretimine, ya da pazarlamasına doğrudan katkıda bulunarak dünya çapında bu kahvelerden bol bol kazanmasını bilecekler.

Kolombiya kahvesini keşfedin. O sizi hem mutlu hem de zengin yapabilir.

Evet arkadaşlar üstünde yazdığı gibi: Kolombiya kahvesi! Siz başına bir de ”eşsiz” kelimesini ekleyebilirsiniz. Kolombiya’dan bahsedip de kahveden bahsetmemek olmaz. Üstelik bu kahve çeşitleri kendi içinde 30 türe kadar ayrılabiliyor. Bu da 30 farklı içimde 30 farklı lezzet demek. Dilerseniz bunun üretimiyle dilerseniz başka ülkelere ihracatı ile ilgilenebilirsiniz. Kolombiya, bir memleket olarak hoşunuza giderse kahveleri pişirip satacağınız kafe açmak da planlarınız arasında olabilir.

Brezilya’da İş Kurmak İsteyenlere Brezilya ile Kolombiya iki kardeş ülke diyebiliriz. Bu anlamda bu iki ülke arasında gidiş gelişler de hem mesafe hem kültürel düzlemde çok koymaz insana. Kolombiya’da iş kurmak için gerekli yerlere gittikten sonra Brezilya’yı başka bir iş için ya da mevcut işinizi genişletmek adına değerlendirebilirsiniz. Şimdiden yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Kolombiya Güvenli Mi? 

Bu soruyu yurt içinde seyahat ederken bile sorarız bazen. Sonuçta tanımadığımız etmediğimiz yer deriz. Haksız da sayılmayız. Beyazıt’ta okuduğum zamanlarda fark ettiğim oydu ki milletler çok fazlaydı ve her biri farklı farklıydı.

Kolombiya da bu bağlamda egzotik diyebileceğimiz bir ülke. Ve belli başlı noktalarında epey güvenlik zaviyatı ve sorunu var. Bu yerler genelde merkezi ve turistik diye nitelendireceğimiz noktalardan uzak. Ama yine de var. Bu nedenle Kolombiya güvenli mi sorusunu sormanız da buna cevaplar aramanız henüz yolun başında iken isabetli olacaktır.

Merkez şehirlerinde ve bölgelerinde kaldığınız sürece herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız demektir. Ancak Kolombiya denince aklına uyuşturucu baronları ve çeteleri geliyor. Siz yine de tedbirinizi alın ve gitmeden önce araştırmanızı iyi yapın. Nasıl ki ülkemizde ve farklı ülkelerde belli başlı sorunlu bölgeler varsa bu ülkede de mevcut.

O nedenle size burada sıkı güvenlik önlemleri alın, aman ha gibi şeyler yazsak yok yere saçmalamış olacağız. Kolombiya iş kurmak için güvenli bir ülke. Sadece biraz dikkat!

Dikkat ettiniz mi? Ne kadar da İstanbul’a benziyor. Ben bu fotoğrafa ilk baktığımda, onu ilk gördüğümde Haliç’ten ya da Eminönü’den bir kare sandım. Halbuki halis munis Kolombiya sokaklarından bir görüntü imiş. Aynı dik yokuşlar, aynı eski binalar, aynı sonsuzmuş gibi görünen dizilmiş evler. Siz de en az sokakları ve mimari konusunda bu ülkede bir yabancılık çekmeyeceksiniz muhtemelen. Dil olayını ve insanlarla haberleşme kısmını atlattıktan sonra geriye güzel bir iş kurmak ve bu memleket topraklarına benzeyen sokaklarda keyifli bir şekilde dolaşmak kalacak.

Kolombiya’da Çiçek Yetiştiriciliği 

Kolombiya’da kahve kadar ünlü ve değerli bir şey daha var. Onlar da çiçekler. İklim konusunda şanslı olan Kolombiya’da çiçek yetiştiriciliği dünyanın büyük bir ihtiyacını karşılayacak oranda. Zaten Hollanda için lale ne demekse Kolombiya için de belli başlı egzotik çiçekler o demek.

Siz de bu ülkenin bu nimetinden faydalanabilir ve bu ülkede yetişmiş nadide çiçekleri yurt dışına ihraç edebilirsiniz. Aynı zamanda buradan satın alacağınız tohumlarla kendi ülkenizde ya da istediğiniz ülkede de yetiştiricilik yapabilirsiniz.

Çiçek Yetiştirip Satarak Para Kazanmak İsteyenlere 6 Püf Noktası adlı makalemizi meraklı gözler ve dimağlar için buraya bırakalım. Belki de çiçek yetiştirip satma işinde püf noktalardan biri Kolombiya gibi renkli ülkelerin renkli çiçeklerini ve o pazarın keşfetmek olacaktır. Siz yine de takılmak istediğiniz yerde bize sorun. Sitemizde çiçek yetiştirme konusunda Çiçek Yetiştirip Satarken Daha Çok Kazandıracak 5 Tüyo yazımızda olduğu gibi belli başlı tüyolar da mevcut.

Birileri sizden önce davranıp ülkemizde Kolombiya çiçeği satmaya başlamış demek ki! Ama hiçbir şey kaçırmış değilsiniz. Bu ülkede kahve çeşidi ne kadar bolsa aynı şekilde çiçek çeşidi de o kadar bol. Ayrıca çiçek yetiştiriciliği her zaman para getiren bir iş olmuştur. Bu çiçeğin sevimliliğine bir bakın. Belki de çiçek işine girmek için doğru zaman şimdi, doğru ülke de Kolombiya’dır.

Kolombiya’da İş Kurarken Dikkat Edilecekler 

Öncelikle her ülkede olduğu gibi dil konusuna özen gösterin. İspanyolca, bu coğrafyada çok fazla konuşuluyor. Tıpkı Brezilya ve Portekiz’de olduğu gibi. Bu ülkede iş kurmak ve o işi genişletmek istiyorsanız mutlaka İspanyolca öğrenmeye bakın. Bu sizin birçok açıdan daha rahat adım atmanızı sağlayacaktır.

Bununla birlikte bu Orta Amerika ülkesi size ilk başta çok farklı, çok değişik gelecektir. Uyum sürecini mutlak surette erken atlatmak için yalnız olmamaya dikkat edin. Yanınızda mutlaka ortaklarınız ya da dostlarınız olsun.

Bunun dışında Kolombiya, şu an orta güç bir ülke. Fakat zamanı gelince çok daha zengin ve güçlü bir ülke olacağı da yapılan araştırmalarda ortaya konan bir gerçek. Herkese hayırlı kazanç kapıları diliyoruz. O kapılar kapanmasın hiç!

“Kolombiya’da Ne İş Kurulur?” üzerine bir yorum

Yorum yapın