Mobilize Olan, Taşınabilir İş İmkanı Yaratabilmek İçin Gerekenler

Yeni ve yaratıcı iş fikirleriyle bir kere daha karşınızdayız. Önceden mobil kelimesinin en fazla mobilya kelimesinin ilk iki hecesini oluştururdu ancak. Mobilya da oradan oraya taşınabildiği için belki de etimolojik olarak mobil kökeninden gelmekte. Bunu biz tarihçilere bırakalım ve bugünkü yazımızda tam olarak nelerden bahsedeceğimizin kısa başlıklarını sunalım.

Bu yazımızda mobilize, yani taşınabilir iş imkanları yaratmanın artı ve eksi yönlerini iki ayrı başlıkta sıralayacağız. Daha öncesinde ise mobil işler nelerdir diyerek yapabileceğiniz taşınabilir iş imkanlarını madde madde sizlere sunacağız. Ana başlığımıza da oluşturan gerekenler kısmını da doldurmayı ihmal etmeyeceğiz. Böyle bir iş kurdunuz diyelim hadi; çalıştıracağınız personellerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini de ayrı bir parantez de belirteceğiz.

 

İnternet İle Birlikte Yeni İş İmkanları 

Yeni iş imkanlarına değinmeden önce fark ettiğimiz ve aslında işimize çok da yarayan bir kısımdan bahsetmemiz elzem. O da hali hazırda mevcut olan tüm iş türlerine, biçimlerine, mobil bir şekilde başvuruda bulunabiliyor olmamız. Yani bir gece bekçisi, bir asistan, bir editör olmak için kapı kapı dolaşmamıza gerek kalmadı artık. Sadece İstanbul içinden bile hareket ettiğimizi varsayalım. Siz Beşiktaş’ta oturuyorsunuz ve tam size göre bir iş var. Fakat bu işin kurumu Bağcılar’da.

Eskiden olsa sadece beş dakikalık başvuru işlemini gerçekleştirmeniz için bile ne iyimser tahminle 2. 2 buçuk saatlik bir yol tepmemiz gerekiyordu. Şimdi en azından ilk aşama oturduğumuz yerden, hazır öz geçmişimizle, internet ortamının bize sağladığı konfor, güven ve hızla bu aşamayı hızlıca aşabiliyoruz.

Demek ki neymiş sevgili parlak fikirler okurları? Mobil dünya ile birlikte yeni işlerin türemesi gibi, var olan, klasik diye tabir edeceğimiz işlere de mobil olarak başvuruyoruz demektir. Bu da bir yirmi yıl öncesine kadar olmayan bir avantaj halinde modern insana verilen bir hediyedir.

İnternetin Yükselişi Neden Birçok Köklü Kuralın Değişimi Oldu adlı yazımız da tam bu konu ekseninde toplanmış olan bir fikri, birçok köklü kuralın değişimi olarak göstermekte ve okurlarımıza internetin hem iş hem de sosyal yaşamda nasıl birçok tabuyu yıkıp yerine yeni değişimler getirdiğini anlatmakta. Şimdiden iyi okumalar.

Mobilize eşittir taşınabilir iş imkanları. Dünya sizin!

Taşınabilir İş İmkanları Nelerdir? 

Meseleyi çok da dallanıp budaklandırmanın bir manası yok. Mobilize de taşınabilir iş imkanları da aslında kendi kelime kökeninde işin ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini bize gösteriyor. Bir ofise, sabit bir kaynağa ihtiyacınız yok ise işiniz mobilize bir iş demektir. İnternette yazı yazdırmak, çeşitli editöryel işler, internet üzerinden pazarlama ya da bilgilendirme forumları gibi işler taşınabilir işlerin imkan sahasına girerler.

Bir dizüstü bilgisayar ya da cep telefonu ile yapılabilecek her iş, sabit bir mekana ve mekan ihtiyacına gerek duymayacağı için siber alanın sonsuz uydularından kablosuz, prizsiz, mekansız işletilebilir.

Mobilize işler, her geçen gün önemini de işler olarak güzelliğini de artırıyor. Ağların sanal ve özgür ortamı, birçok iş sahasına yansıdığı gibi, sıfırdan iş yaratma imkanına da sahip. Nasıl ki iş başvurusu yapmak için artık kapı kapı, adres adres dolaşmanıza lüzum yok ise, örneğin pazarlama mesleğini icra etmek için de eğer ki dijital bir ortamdaysanız kapı kapı dolaşmadan insanların evlerine, bilinçlerine, cüzdanlarına ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlamacılık, var olan pazarlamacılığın mobilize edilmiş halidir. Çok yönlüdür ve daha çok işe yaramaktadır.

Hal böyle olunca da biz parlak fikirler olarak mobilize iş imkanlarını size sunmak için de aslında mobil bir kaynaktan, internet ortamından size aktarıyoruz. Taşınabilir iş imkanlarını, taşınabilir bir kaynaktan, internet üzerinden sizlerle paylaşmamız 21. yüzyılın bir özelliğidir.

Dijital Pazarlama Neden Geleceğin En İyi Pazarlama Yöntemi madem ki geleceğin iş imkanlarından bahsediyoruz bir yerde, o nedenle biraz önce örneğini de verdiğimiz üzere dijital pazarlama mesleğinin mobil kaynaklarla nasıl desteklendiğini ve neden gelecek nesillerin bir numaralı mesleği olduğuna dair geniş bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

 

Mobilize İş İmkanlarının Artı Yönleri Nelerdir? 

Evvela sabit bir ofise, dükkana, kurulu düzene ihtiyacınız yok. Mobilize bir iş kurup böylesi bir işin patronu olduğunuz takdirde evinizden dahi çıkmadan işinizi yönetebilirsiniz. Aynı şekilde emriniz altındaki çalışanlar da siber ve sanal ağların sonsuz katkısıyla evlerinden, odalarından çıkmadan kendilerine verilen görevleri yerine getirir.

Aylık ofis kirasından kurtuldunuz demektir. Ya da bazılarının yaptığı gibi ofis satın almaktan, onun temiz tutulmasından, ışıklandırılmasından, birçok masraf kapısı açan angaryalarından kurtulmuş olursunuz demektir.

Mobilize iş imkanları ile birlikte çok rahat bir şekilde önce ulusun sınırları ve coğrafyasında çok yönlü ve tam randımanlı bir şekilde hareket edebilir ve ulaşma potansiyeliniz kat be kat artar. Bunun birlikte uluslar arası arenada da kendinizi çok daha rahat ve hızlı bir şekilde gösterebilirsiniz. Çünkü artık coğrafyanın bir sınırı yoktur. İsteyen istediği herkese uydularla ve sanal ağlarla ulaşabilir. Mobilize olan bir işin imkanları tıpkı oluşumunu sağlayan ve destekleyen unsurlar gibi sınırsız ve çok yönlüdür.

 

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak hem mobilize iş yapacağım hem de kendi işimin patronu olacağım diyenler için internet e-kitap yazıp cukkayı doldurmak oldukça sağlam bir ihtimal. Edebiyata ilginiz varsa, ben bir değil birçok kitap yazarım diyerek kendinize güveniniz tamsa makalemiz sizi bu konuda yönlendirecektir.

Mobilize iş imkanları, çağın gerekliliklerine bir ilaç niteliği taşır.

Mobilize İş İmkanlarının Eksi Yönleri Nelerdir? 

Bu alana çok fazla yığılma vardır. Bazıları ise görünmezliğini ve sabit adressizliğini kullanarak insanlara, yani müşteri kitlesine kandırma yoluyla dolandırma yolunu tercih etmektedir. Bu da bu alanın hızlı bir şekilde yozlaşması anlamına gelmektedir. Şirketler ve iş imkanları mobilize olsa bile, henüz Türkiye’nin insanları bu alandaki iş imkanlarına çok fazla güven duymaktadır.

En basit tanımıyla anlatalım. Örneğin internetten telefon almak büyük bir meseledir yurdum insanı için. Telefona dokunmadan, eline almadan, şöyle bir incelemeden, bir internet sayfası üzerinden okumak, almaya çalışmak insanlara uygunsuz ve fena halde riskli gelebilmektedir.

Ancak bu durum da en kısa sürede çözüme kavuşacak gibi görünüyor. Çünkü gün geçtikçe internet kullanan, işlerini bu alanda yapan insanların, müşteri kitlesinin sayısı giderek artmakta. Siz mobilize iş imkanlarının yararlı kısımlarının tadını çıkarırken müşteriler de aynı şekilde bu alana yönelmeye devam edecektir.

İnternet Bankacılığı İle Yapılabilecek 5 Harika Kolaylık internet bankacılığı da mobilize işlerden bir diğerini oluşturur. Merak edenler buyursunlar yazımıza.

 

Mobilize İş İmkanları İçin Gerekenler Nelerdir 

Öncelikle personele ihtiyacınız olacak. O personel de interneti, sosyal medyayı, sanal tabanı ezber etmiş olacak. Hani derler ya ağzından girip burnundan çıkmak diye. Tam olarak öyle işte.

Nerede son bir teknolojik yenilik var, onu alıp işe uygulama kapasiteniz olmalı. Çünkü mobilize işlerin en büyük ihtiyacı hız, daha fazla hız olmak zorundadır.

Bunun dışında mobilize işinizin çok daha yönlü ve işlevli olması için sağlam bir alt yapıya ihtiyacınız olacak. Zırt pırt çöken bir veritabanı ve işinin ehli olmayan personellerle bu iş sahasında çok fazla ilerleme şansınız görünmüyor.

Yorum yapın