İstanbul İçin En İyi Yatırım Fırsatları ve Fikirleri

İstanbul, uyumayan bir şehir. Uyumayan bir şehir olarak da her daim yeni fikirlere, yeni fırsatlara açık bir şehir.

Bir metropole o ismi veren, üç ana akım modeli vardır. Nüfusu… Gece gündüz hareketliliği… Ve üretimi. Ülkemizin %50’lik üretim gücü, sadece bu mega kentte oluşuyor. Hal böyle olunca sadece bu şehre özel ya da bu şehirde faaliyete geçirilirse daim ve faydalı olacak işler, bir hayli birikiyor. Bu yazımızda önce İstanbul’da iş yapmanın artı ve eksi yönlerini ele alacağız. Akabinde size yatırım fırsatları ve fikirleri alanında en parlak fikirleri sunacağız. Yazımızın son kısmında ise alternatif mesleklere ve iş yatırımlarına da değineceğiz.

ÖNEMLİ UYARI NOTU: Beyler artık şu İstanbul’a gelip de inşaat işine girip durmayın. Yedirmezler. Rant artık eskisi gibi değil. Millet uyandı ve kutu kadar dairelere kimse milyonlar verme taraftarı değil. 3-5 arap ve bir avuç cahil adam dışında kimseye 1+1 daireleri milyon liraya satamazsınız. Bu hayalin peşini bırakın artık. İstanbul son zamanlarda müteahhit mezarlığı olduğu için bu uyarıyı yapma gereği duydum.

istanbul photo

İstanbul’da İş Yapmanın Olumsuz Yanları Nelerdir? 

 • Çok fazla rakip barındırması. Bunu kısa bir örnekle açıklayalım. Bir otobüs acentası olarak herhangi bir şehrin otogarında şube açmak var. Bir de tutup İstanbul’da şube aşmanın. Örneğin İstanbul – Esenler Otogarının keşmekeşini birçoğumuz görmüş ve yaşamışızdır. Orada yüzlerce markanın yüzlerce muavinini ve çığırtkanını koştururken ve bağırırken görürüz.
 • İstanbul’daki iş yaşamını tam olarak Esenler Otogarına benzetebiliriz. O denli fazla rakibi tek bir çember içinde barındırıyor ve herkesin tek bir maksadı var: Para kazanmak. Bir an önce ve fazlaca para kazanmak. Bu nedenle bu mega kentte iş tutturmanın ve yatırım araçlarını tam randımanlı bir vaziyette işletmenin güçlüğü bir hayli fazladır.
 • İstanbul her ne kadar merkezimiz bir şehir olsa da, üretim yapılan birçok şehrimizden uzaktadır. Bu da söz konusu ürünlerin birçok aracı elinden geçmesi demek olacaktır. Bir ürünün üretim noktası ile satış ve dağıtım noktasının uzaklığı iki şeye etki eder. Bir aradaki adam sayısına. İki, fiyat farkına. Her aracı, bir başkasına iletir ve satarken kendi kar’ını da ortaya koyar. Bu da İstanbul’da ister toptan ister perakende gelsin, bir ürünün çok daha pahalıya satılacağı anlamına gelir.
 • Pahalı olan ürünleri, yeniden üretildikleri yere ambalajlayıp satmak ya da şehir içinde eritmek ise çok zor olacaktır. Zira ürün, ederinden çok daha pahalıdır. Bu nedenle İstanbul’da iş yapanları yüksek bir rekabet ortamı bekliyor. Bizden söylemesi.

İstanbul’da İş Yapmanın Keyifli ve Artı Yönleri Nelerdir 

 • Her zaman daha fazla kar elde etme şansınız vardır. Nasıl ki İstanbul’un her yerini, her sokağını bilmenin imkanı ve mümkünatı yoktur, aynı şekilde bu süper kentte en fazla şu kadar para kazanabilirsin demenin de bir mantığı ve oranı söz konusu değildir. Zira İstanbul, en başta tüketim çılgınlığının yaşandığı devasa bir kenttir. Üstelik bir yandan Silivri’ye bir yandan İzmit’e doğru coğrafi olarak da genişlemektedir. Bu tüketim çılgınlığının olduğu kentte, yatırım yapmak birçok açıdan 1-0 önde başlamak olacaktır. Yeter ki tanıtımınız, hizmet ağınız ve üretim gücünüz maksimum düzeyde olsun.
 • İstanbul’da iş yapmanın bir diğer yanı eğlenceli ve renkli olmasıdır. Bu anlamda, birçok üretim ve yatırım alanında iş yaparken yeni şeyler öğrenecek, yeni insanlar tanıyacaksınız. Bu insanlar hem iş hem sosyal yaşantınızda arkadaşlarınız olacak. Az değil 20 milyon üstü nüfusa sahip küçük bir ülkeden bahsediyoruz adeta.
 • İstanbul’da mallarınızın ya da hizmetlerinizin elde kalma ve zarara geçme ihtimali çok azdır. Her zaman ikinci bir şans, bir B planı vardır zira. Yeter ki yatırım alanı içerisinde ürettiğiniz yatırım güçleri defolu ya da zararlı olmasın. Bunun dışında indirim yapmak ya da yeniden üretime geçmek suretiyle olası zararlarınızı karşılayabileceğiniz bir şehirdir, İstanbul.

İstanbul İçin En İyi Yatırım Fırsatları ve Fikirleri 

 • Tekstil: İstanbul’da tekstil atölyelerinin ve imalathanelerinin her gün yenilerini açıyor. Çünkü ülkemizin nüfusu 75 milyonken, bu şehirde yaşayanların sayısı 25 milyona yakın. Yani ülkemizdeki her üç kişiden biri otomatik olarak bu metropolde ikamet ediyor. Bu insanları giydirmek de, yine şehrin kendisine düşüyor. Bir söz vardır: Vegas’ta olan Vegas’ta kalır diye. Üretim alanı için de İstanbul’da olan İstanbul’da kalır diyebiliriz. Zira burada üretilen tekstil ürünleri, diğer şehirlere taşınma masrafından kurtarılarak yine İstanbul içinde stokları eritilebilir. Bu da ekstra kazanç olacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Eskişehir İçin En Karlı Yatırım Fikirleri

İstanbul’da tekstil işine girmek isteyenler Tekstil Toptancılığı Yaparak Para Kazanmak adlı makalemize bakabilirler.

 • Gıda sektörü: İstanbul’da özellikle fast- food alanında yatırım yapmak, risksiz ve uzun vadede çok kazançlı bir iştir. Öğrencisi, iş adamları, memurları, turistleri, işsizleri ile her gün bu şehrin sokaklarında, ana caddelerinde milyonlarca insan yürüyor. Bu yürüyen insanların çoğu da dışarıda olduklarından en azından bir öğünlerini dışarıda yiyerek geçirmek zorundalar. Bu nedenle yeri ve stratejik noktaları iyi kavrandıktan sonra gıda alanında üretim ve satış işlemleri gerçekleştiren dükkan ya da dükkanlar açmak, oldukça ekonomik ve makul görünüyor. Mesela son zamanlarda donut dükkanları özellikle elit semtlerde güzel karlar bırakmaya başladı. Sadece donut değil aynı zamanda dönerciler de geleneksel dokumunuzun ekmeğini yemekteler. Türk insanı için çay bir döner ikidir!

Bu kentte gıda alanında boy göstermek isteyenler için,  En Karlı 6 Dönerci Bayiliği adlı makalemiz de iyi bir kılavuz olacaktır.

 • Temizlik şirketi kurmak: İnsanları yedirmek ve giydirmek kadar önemli olan bir ihtiyaca daha bu şekilde cevap verebilirsiniz. İnsanların evlerini ve iş yerlerini düzenli bir şekilde temizleyen bir temizleme şirketi açmak, İstanbul gibi dev bir kent için oldukça mantıklı görünüyor. Tek yapmanız gereken organize olmak ve İstanbul’un gözde semtlerinden birinde bu şirketlerden birini açmayı başarmak.
 • Avm’de dükkan açmak: İstanbul, gökdelenleri ve Avm’leri ile meşhur. Bu nedenle sektörde yatırım yapacağınız zaman bu alışveriş merkezlerinin birinde dükkan açmak, sizi ileriye taşıyacak bir yatırım fikri olabilir. Gereken sermayeleri denkleştirdikten sonra İstanbul’un meşhur Avm’lerinden birinde tercihinize göre değişecek dükkanlar açmak, oldukça sağlam bir iş fikri.
 • Danışmanlık: İstanbul’un kendisi karışık. Peki ya insanları? İnsanların da bizzat kafaları karışık. İş alanında sizin gibi kendinden emin olmayanları motive etmek ve yönlendirmek adına çeşitli uzmanlıklarda danışmanlık açmak, İstanbul’un en göze çarpan yatırım araçlarından biri olarak göze çarpıyor. Yapmanız gereken uzmanlığınızı belirlemek, o uzmanlıkta ilerlemek ve danışmanlık şirketinizi açarak kazanmak ve kazandırmak yolunda ilerlemek olacaktır.

Bu şehirde danışmanlık alanında yatırım ağı kurmak isteyenler Hasar Danışmanlık Şirketi Kurmak İsteyenlere adlı makalemizi de okuyabilirler.

 

İstanbul’da Yapılabilecek Alternatif ve Karlı Yatırım Fikirleri 

 • Eğlence sektöründe olmak. Örneğin bir playstation dükkanı açmak. Ya da bir tablet – cafe açmak. Türkiye, çok genç bir nüfusa sahip. O genç nüfusun da çoğu İstanbul’da. Bu çocuklar ve gençler, ev dışı yerlerde eğlenmek istiyorlar. Gençlerin eğlenmesine yönelik böylesi yerler açmak, İstanbul’da para kazanmanın alternatif ve karlı yollarından biri.
 • Taksi Durağı İşletmek: Birçok ünlünün de yaptığı bir şey bu. 7 – 8 taksili bir taksi merkezini satın alarak oradan geçen aylık kazançla, servetlerine servet eklemek. İstediğiniz saatte dışarı ve caddeye çıkın. İstanbul trafiğinin yarısına yakınının taksilerden oluştuğunu göreceksiniz. Bu da oldukça alternatif gibi görünse de parası inanılmaz iyi olan bir iş kapısı.
 • Son olarak pek tabi ki turizm sektöründe çeşitli hizmetler ve ürün üretimle konusunda yatırım fikirleriniz olabilir. İncik boncuk ya da turistik malzemeler satacağınız gibi, rehberlik ve çevirmenlik hizmetleri veren bir şirket de açabilirsiniz. Sonuçta İstanbul, ticaretin olduğu kadar turizmin de merkezi.
 • Saç ekim merkezleri de son günlerde revaçta olmaya başladı. Siz de bir saç ekim merkezi açıp Araplara ve Avrupa’lı varlıklı yatırımcılara hitap ederek güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bunun için etkili bir Google Adwords uzmanınızın olması yeterli olacaktır. Gerisi inanın üstesinden gelinebilir ve katlanılır şeyler. Bu işin en anahtar ve kilit kısmı pazarlamadır. O kısmı halledebilirseniz gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Yorum yapın