Korona Nedeniyle 2022’de En Riskli Olabilecek 4 İş Fikri

Bu sene geldiği gibi gidiyor. Dünyanın üstüne çöken kara bulutlar, aynı zamanda birçok sektörün sendelemesine neden oldu. Marketler ve hijyenik / medikal malzemeler satan mağazalar ise hiçbir zaman elde edemedikleri ve edemeyecekleri kazançlarla tamamlıyorlar bu yıl. Pandeminin devam etme riski maalesef ki çok yüksek. Biz de 2022 yılında kötü ihtimalleri düşünerek risk teşkil eden 4 iş fikrini sizle paylaşmaya karar verdik. Hani olur da biraz sonra sıralamaya başlayacağımız iş fikirlerinden birini hayaya geçirmek niyetinde olanlarınız vardır. Amacımız bir işe engel olmak değil. Amacımız ”olmayacak bir işe” engel olmak. Zira nice iddialı sektör bile bu yıl dibi gördü. Nice dev marka iflastan son anda kurtuldu. Bazıları o kadar şanslı olamadı ve konkordato ilan etti.

Sonuç olarak Corona Virüs, canımız dışında kazanç kapılarımızı da tehdit eden büyük bir bela. Eskiden insanlar dönemin en güzel kadınını tanımlarken ”Afet-i Devran” tamlamasını kullanırmış. Afet kelimesinin mecazı, bizim dönemimizde yeniden gerçek anlamına kavuştu. Afet, bir kez daha en büyük felaket demek. Devran, 2020 – 2021 -2022… Afet de başımızdaki Corona…

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1- Kafe Açmak –

Hala riskli maalesef 2022 yılında bile

Bir gün gelecekte, örneğin 2045 ya da 2060 yılında, gözlerimizi açsak ve Korona Virüsünün bitmediğini görsek. Bir distopya (kara ütopya) filmini andıran senaryo da şu olsa. Alınan önlemlerin hiçbiri kayda değer bir sonuç teşkil etmedi. Bulunan aşılar işe yaramadı ya da yarasa bile virüs her defasında farklı bir yapıda yeniden zuhur etti. Şimdilerin orta yaşlıları, bir şekilde hayatta kalmayı başarmış ve dede olmuş. 7 – 8 yaşlarındaki torunlarıyla aralarında şöyle bir diyalog geçiyor

KAHVE DÜKKANI AÇMAK(KAFE AÇMAK)-Karlı marjı ve maliyeti nasıl?

  • Dede, kafe ne demek?
  • Salgından önce insanlar ”kafe” adını verdikleri yerlerde buluşur, çay kahve içip sohbet ederlerdi yavrum.

Aman, ağzını hayra aç dediğinizi duyar gibiyim. Fakat günümüzde kafe açmanın ne kadar boş, gereksiz ve saçma bir atraksiyon olacağını bu şekilde anlatmak, belki kafe açma niyetinde olan kişileri biraz olsun frenler diye düşündüm. Zira, karanlık gelecekte çizdiğim portre, günümüzdeki gerçekliğin biraz mübalağa ile bezenmiş hali. Yoksa şu an – evlerinde tıpış tıpış oturan- milyonlarca insan bir kafede oturmayı harakiri yapmakla eş değer görüyor. Böyle görmekte de haklılar. Zira dünyanın her yerinden gelen ölüm haberleri, medyanın verdiği rakamlara duyulan güvensizlik ve her şeyden evvel belirsizlik, insanları mümkün olduğunca az temasa, az görüşmeye sevk ediyor.

Marmaray’da ya da metroda herhangi birinin yanına biraz yakın oturun bakalım. Ya tepki gösterecektir ya da vücut diliyle ihtimallerin en kötüsünden çekinmekte olduğunu belli edecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Salgın Sonrası Ekonomik Düzende Tutacak İş Fikirleri

Bu nedenle bir fert için kafeye gitmek şu an için büyük bir lüks. Onların bakış açısına göre canıyla ödeyebilecek kadar pahalı çünkü. İnsanların sosyalleşmeye can attığı ama ”can atmak” deyiminin de tıpkı afet-i devran gibi gerçek anlamıyla kullanılabildiği bir zamanda kafe açmayı çok uzun bir süreliğine ertelemeniz herkesin yararına olacaktır.

2- İnternet Kafe Açmak –

Öncelikli şu soruları sormamız gerekiyor muhatabına, yani internet kafe açma niyetinde olanlara. İnternet kafe açmak, virüsten önce karlı bir girişim miydi ki, virüsün hiçbir şekilde silinmediği, 9 aydır devem ederek bazı kesimlerde korku ve paniği arttırdığı böyle bir zamanda mı karlı olacak?

Sonra diğer sorular gelmeli –

İnternet kafe açmak yerine bir ”Oyun Evi” açmayı düşünmez misiniz?

İlle de internet kafe açacağım diyorsanız bu kafeyi tam olarak nerede açmayı düşünüyorsunuz?

Sorular çoğaltılabilir fakat cevap hep aynı olacaktır. İnternet kafe açmak 2015 yılından sonra ”karavana girişimcilik türlerinden” biri oldu. Efesli filozof Herakleitos, ”Her şey akar gider, Varlık Akıştır” demiş. İnternet kafeler de hayatımızdan akıp gitti. Kalan tortuları da 5 yıl içerisinde tamamen akacak ve bitecek. Bu nedenle bu sevdadan vazgeçmenizi ve kar elde edebileceğiniz daha farklı sektörlere yönelmenizi isteriz.

Bu Devirde İnternet Kafe Açmak Boş İş Mi?

3- Dershane Açmak –

Şu an bununla ilgili bir araştırma yapıldı mı, bir istatistik var mı bilinmez ama, acaba bu süreçte kaç kişi çocuklarının ya da kendisinin eğitimi evde devam ettirme kararı aldı? Özel ders veren – verdiren kişilerin sayısı hızla artarken, dershanelere kayıt yaptıranların sayısı hızla azaldı. Can mı canan mı diye soran Divan şairlerine cevap geldi: Can!

Herkes önce can, önce sağlık derken, eğitim elbette ki ikinci planda kalacak. Kaldı ki uzaktan eğitim modeli birkaç yıl içerisinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iyice yerleşince, günümüzün en modern eğitimleri bile önce klasik eğitim, sonra nostaljik eğitim diye anılacak. Profesyonellik demek işini, eğitimini vs. mümkün olduğunca  uzaktan halletmek, tamamlamak demek artık. Normal zamanlarda da insanlar, mümkün olduğunca az insan ile diyalog kurmak istiyor. Mail atma seçeneği varsa telefonla aramıyor. Telefonla konuşma imkanı varsa yüz yüze gelmiyor a da.

Etüt Merkezi Açıp Para Kazanmak İsteyenlere

Tüm bunların toplamında 2021 yılında dershane açmak da en riskli iş fikirlerden bir diğeri.

4- Pastahane Açmak

Bu sene bizzat üç pastanenin kapandığını gördüm. İkisi arkadaşlarımın çalıştığı yerler. Birisi de mahallemizde, yıllardır alışveriş yaptığımız yer. Kaldı ki arkadaşlarımdan birinin çalıştığı pastane Kartal’ın en işlek caddesindeydi. Ve bu dükkan da kepenk kapatan dükkanlar kervanına katıldı. 2021 yılında bu kervanın ucuna eklenmek istemiyorsanız pastane açma fikrini de uzun süreliğine unutmanızı öneririz.

Pastane açmak isteyenlere 8 tatlı tavsiye

Yorum yapın