Yurtdışına emlak satmak-pazarlamak | Adım Adım-Güncel-2019

Türkiye’mizde varlıklı olan her 10 insandan 8’i bunu gayrimenkule borçludur. Anadolu insanının bir şekilde elde etmiş olduğu emlak ( taşınmazı, evi, arsası, fabrikası) onun gelirinin, servetinin; önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Zira bu topraklarda yatırım denilince akla ilk olarak borsa, şirket ortaklığı, bitcoin veyahut devlet tahvili gelmez; gayrimenkul yatırımı gelir. Bu durum ekonomimize yararlı mıdır zararlı mıdır elbette tartışılır. Şahsen Nanoteknolojik cihazların ve otomasyon yazılımlarının çağında milyonlarca doları hala arazilere, tarlalara, toprağa gömmenin makro ekonomik anlamda faydalı ve etik olduğunu da pek düşünmüyorum.

Öyle ki halk deyimleri arasında bile geniş bir kelime lügatı ile gayrimenkul yatırımı içselleştirişmiş ve vazgeçilmez olarak kabul edilmiştir. Mesela bugün rastgele Anadolu’nun ücra bir köşesindeki kahvehaneye girsek ve kahvedeki emeklilere “emekli ikramiyeniz ile nereye yatırım yaptınız?” diye sorsak çok büyük ihtimalle “2 ev aldım birinde oğlan oturuyor diğerini de kiraya verdim“, “tarla aldım“, “şehir merkezinden ortaklaşa arsa aldım ve müteahhite verdim” minvalinde cevaplar duyacaksınız.

Bu durum Cumhuriyet’in kuruluşundan önce de böyleydi. Osmanlıda her ne kadar tüm topraklar padişahın mülkiyetinde olsa dahi arazilerin önemli bir kısmı asker beslemeleri ve yetiştirmeleri karşılığı kişilere emanet edilirdi (miri arazilerden bahsediyorum ). Bu araziler dahi gayet değerli ve toplumun en büyük yatırım aracıydı. Zaten ekonominin %99’unu tarım oluşturduğu için servetin de önemli bir kısmı toprakta görülüyordu.

Meselenin tarihsel ve sosyolojik özüne daha fazla girmeden başlıktaki esas meselemize gireceğim. Pazarlama ve satış iki kardeş kelimledir. Bir elmanın iki yarısı gibidir. Pazarlama nedir? sorusunu linkten inceleyebilir ve çoğu insanın zannettiği gibi bir dolandırıcılık ya da manipülasyon olmadığını ve aslında üretmekten çok daha önemli bir şey olduğunu anlayabilirsiniz.

       Günümüzde pazarlama açık hava reklamcılığı ile tv reklamcılığından ziyade internetten içerik pazarlaması yoluyla ve dijital pazarlama yöntemiyle ile yapılmaktadır. İçerik pazarlaması yöntemiyle ilgili tüyolara linkten ulaşabilirsiniz. Yine başlıca dijital pazarlama tekniklerine şuradan göz atabilirsiniz.

Yurtdışına emlak satmak da televizyon ve açık hava reklamcılığından ziyade henüz yeni yaygınlaşmaya başlayan geleceğin pazarlama yöntemini uygulamayı gerektirir. Şimdi bu yöntemi adım adım anlatacağım.

1) Taşınmaz bilgilerini derlemek

Kendi malınızı iyi bilmelisiniz arkadaşlar. Şimdi bunu dedim diye aranızdan bazıları içinden “kendi malımı tanımayacak değilim ya” dediğini duyar gibiyim. Lakin hemen böyle tepkiler vermeyin lütfen. Şimdi size Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği‘nden kesitler alarak malınızla ilgili hangi bilgilerin önem arz ettiğini yazacağım. Bu bilgilerin hepsini bilemeyebilirsiniz. Aşağıya 30442 sayılı Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin 15. maddesinin b bendini aynen alıntılıyorum.

Burada yazan bilgiler normalde bir emlakçı ile çalışırken onunla imzalayacağınız “yetkilendirme sözleşmesinde” yer alması gereken taşınmazla ilgili asgari bilgilerdir. Yurtdışı pazarlaması yaparken çalışacağınız firmalar ya da kişiler, Türkiye’den bile olmayabilir. O sebeple bu yönetmelikte bahsedilen o yetkilendirme sözleşmesini bile imzalamayabilirsiniz. Ben bu bilgileri buraya yurtdışında çalışacağınız o firmaya ilan sitelerinde yayımlaması üzere iletmeniz için yazdım.

b) Yetkilendirme sözleşmesine konu taşınmazın;
1) İmar ve yapı kullanma izin durumu,
2) Tapu kaydı bilgileri, cinsi ve adresi,
3) Büyüklüğü, yaşı ve fiili kullanım durumu,
4) Kat, cephe ve manzara gibi konum özellikleri,
5) Dolmuş, otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarının duraklarına yaklaşık mesafesi,
6) Okul, ibadethane, hastane ve alışveriş merkezi gibi yerler ile sinema, tiyatro, park ve piknik alanı gibi sosyal alanlara yaklaşık mesafesi,
7) Oda, salon, banyo, tuvalet ve balkon sayısı ile bunların net büyüklükleri; mutfak, duş kabini ve dolap muhteviyatı; parke ve doğramalar ile elektrik, su, doğalgaz, telefon ve uydu tesisatının durumu gibi iç özellikleri,
8) Apartman, site, bina veya müstakil olma durumu; blok, kat ve her bir kattaki daire sayısı; hidrofor, su deposu, ısıtma sistemi, yangın merdiveni ve asansör ile açık ve kapalı otopark durumu; güvenlik, futbol, basketbol, yüzme ve benzeri spor alanları ile çocuk parkının olup olmadığı gibi dış özellikleri,
9) Araziler için hisse, emsal ve öngörülen bina yüksekliği bilgileri ile üzerinde ekili veya dikili ürün bulunup bulunmadığı,
10) Üzerinde ipotek, haciz ve benzeri kısıtlamaların bulunup bulunmadığı.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/06/20180605-9.htm

Yine; bu yukarıdaki bilgileri yurtdışındaki emlak ilan sitelerinde ilan yayımlarken de kullanmanız gerekecek o sebeple bu bilgileri derlememiz gerekli.

İmar ve yapı kullanım izni durumunu, tapu bilgilerini, mimari özelliklerini, mal sahibi olarak bizzat taşınmazın bulunduğu belediyeden, tapu ve kadastro bölümünden sorgulatma yaparak ve varsa mimari projenizden inceleyerek öğrenebiliriniz. Bunun haricinde önemli lokasyonlara olan uzaklığını ise Google Earth‘e girerek aşağıda fotoğrafını gösterdiğim cetvelle ölçebilir ve benim yaptığım gibi ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Yine bu aşamada 4 Mart 2019 tarihinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir genelgeyle gayrimenkul değerleme raporu alınması zorulu hale gelmiştir. Bu raporu SPK lisanslı uzmanlardan almalısınız. Yani öyle alelade bilirkişilerden ya da düz emlakçılardan değil!

Ekran görüntüsünü Macbook’da shift+command+4 tuşlarına basarak alıyorum, Windows’da nasıl olduğunu unuttum, bunun için programlar var ama Google amcada biraz araştırma yapsanız kafi.

2) Taşınmazın fotoğrafını çekmek

Sadece fotoğrafını değil video’sunu bile çekmeniz yararlı olacaktır. Bunun için profesyonel fotoğraf makinelerine ihtiyacınız yok zira elimizdeki akıllı telefonlar artık gayet tatmin edici görüntüler elde etmemize izin veriyor. Ancak eğer maddi imkan ve zamanınız bol ise profesyonel fotoğrafçılardan da destek alabilirsiniz.

Bu aşamada fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

 • Gece vakti veya öğlen güneşinde değil akşamüstü ya da sabah erken saatlerde fotoğraf çekmek
 • Yukarıdan çekilmiş ve kapsayıcı kuşbakışı fotoğraflar kadar detayları da fotoğraflamanız gerekmekte
 • Görsellerde ufak tefek ışık, renk iyileştirmeleri yapmak ama bunu yaparken de gerçeklikten kopmamak.
 • Resimlerin sıralamasını genelden özele doğru yapmak, yani en başa en bütünsel çekilmiş olanları koymak mühim.
 • Sanal ortama yüklerken sıkıştırma uygulamayın mesela Whatsapp bunu kendiliğinden yapabiliyor.

Eğer yurtdışına konut değil de büyük bir arsa satacaksanız piyasada kameralı drone’lar da satılıyor. Bunlardan birini satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Drone görüntüsü arsa pazarlaması için çok işlevli olacaktır.

3) Yurtdışı emlak pazarlaması-satışı yapan firmaları-acenteleri bulmak

Şu anda mahallenizde taşınmaz ticareti yapan yani halk tabiriyle “emlakçılık” yapan firmaların önemli bir kısmı bunu konvansiyonel yöntemlerle fi tarihinden kalma methodlarla yürütmeye çalışıyor. Kaldı ki zaten emlakçılık yapan insanların ekseriyetle %90’ının emekliye ayrılmış, teknolojik gelişmelerle pek de içli dışlı olmayan kişilerden olduğu aşikardır. Hal böyle olunca da yurtdışına ev, işyeri, arsa satmak bir hayal haline geliyor. Zira ne Google Adwords ne Facebook Ad ne de affiliate marketing nedir bilmeyen insanların Çin’e, Tayland’a, Filipinler’e, Katar’a, Fas’a, Amerika’ya ulaşabilmesi imkansız değil ama kaale alınmayacak kadar düşük bir ihtimaldir. Bu noktada eğer taşınmazlarınızı kendiniz pazarlamak istiyorsanız yani bizzat emlakçılık yapmak istiyorsanız pazarlama tüyoları verdiğimiz şu yazıyı yeni bir pencerede açıp okuyabilirsiniz.

Dijital pazarlama ilk yaygınlaştığında kitaplardan başlamıştı, ardından bozulmayan ve uzun süre dayanabilen oyuncaklar, aksesuarlar ile yaygınlaştı ve en son arsa ve evler için bile vazgeçilmez hale geldi. Bugünün multi milyar dolarlık şirketi Amazon; ilk kurulduğunda 3-5 dolarlık kitaplar satan merdiven altı bir işletme idi. Kimsecikler ona inanıp yatırım dahi yapmıyordu, “olmaz öyle şey” diyorlardı ama oldu işte. Dünya değişti! Devran döndü. Pazarlama dünyası bambaşka bir boyuta evrildi. Artık yepyeni mecralar var.

Yurtdışına uluslararası emlak satışı yapan, aracı olan, pazarlamasını yapan yurtdışı firmalarını bulmak kolay değildir. Genelde müşterileri çok fazla olduğundan ve sektörün en öncü oyuncularından olduklarından size gelmezler, kendi reklamlarını bile yapmaya gerek duymazlar, siz onlara ulaşırsınız bizzat!

Bu aşamada belirtmek gerekir ki ismini vermek istemediğim çokuluslu ve gereğinden fazla kurumsal ofislerin öyle sanıldığı gibi başarılı olmadığını çünkü komisyonların önemli kısmını sırf marka hakkı için bir firmaya veren emlak ofisininin reklam bütçesi de haliyle kısıtlı oluyor. Ayrıca sektörde; cidden kendine güvenen, vasıflı, ehil kişiler de franchise bünyesinde kendisi tabir caiz ise kullandırmak yerine butik bir ofis kurarak bağımsızca çalışmayı tercih ediyorlar. Bu hususu niye mi özellikle vurguladım? Bizim insanımızın bazen marka takıntısı ağır basıyor. Sırf adı daha çok duyuldu diye o firmada her konuda ehil, becerikli ve cidden donanımlı insanların barındığını zannediyor. Emin olun o çok uluslu kurumsal emlak firmalarının en tepeleri dışında çoğu yerinde kıdemli ve gerçekten vasıflı insanlara rastlayamazsınız. 21. yüzyılın sihirbazları avukatlar ve pazarlamacılardır. Bu insanlar da doğaları gereği kendilerini kimseye kullandırtmaz ve bağımsızlıklarına da son derece düşkünlerdir. Dolayısıyla bu noktada ilizyonlada aldanmadan özgür ve gerçek pazarlamacıları (sihirbazları) bulmanız önem arz etmektedir.

Mesela; örnek vermek gerekirse iyi bir pazarlamacı (sihirbaz) işini yaparken yerel öge ve motifleri pazarlamada kullanabilmeli, bunun haricinde insan duyguları da empatik olarak iyi sezebilmeli.

Eğer bizden bu aşamada destek almak istiyorsanız aşağıdaki kutucuğa iletişim bilgisi bırakmanız yeterli olacaktır.

4) Yurtdışındaki emlak ofislerine seyahat düzenlemelisiniz

Seyahatlerinizi mümkün mertebe yabancı ülkelere ve Türkiye’den en çok konut alan memleketlere yapınız. Şimdi sizinle 2 adet istatistik paylaşmak istiyorum.

Evvela en çok hangi şehirlerden 2019’un ilk 3 ayında ne kadar konut satışı olmuş bununla ilgili bizzat Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi sitesinden aldığım ekran görüntüsünü paylaşacağım sizinle:

Gördüğünüz üzere 2019 yılında yurtdışına yapılan konut satışlarından zirve İstanbul, Antalya ve Ankara’da. İlginç bir şekilde İzmir listede yok.

Şimdi ise en çok hangi ülkeler Türkiye’den ne kadar emlak almış bununla ilgili bir tablo hazırlayayım. Bu veriler size hangi ülkelere çantanızı alıp seyahata çıkmanız gerektiği ile ilgili fikir verecektir.

Bu yukardaki istatistik size sosyolojik ve acı bir gerçeği gösterebilir arkadaşlar. Bizim güzide ülkemizden konut alanlar daha çok bizden daha beter hukuk sistemlerine sahip, durduk yere tutuklanma ya da mala el konulması ihtimalinin bizden kat be kat daha fazla olduğu ülkeler bunlar. Yani şu yukarıdaki ülkelere seyahat etmiş biri olarak ifade etmeliyim ki bu ülkelerde bırakın konut sahibi olup yaşamayı gezmek bile risk. Umarım büyük yaratıcı bizi bunlardan daha kötü hale getirmez.

Giderken ya da gittikten sonra bir tercüman bulmanız sizin için zaruri olacaktır. Eğer bunu yapmam ben diyorsanız şu linkten Google amcadan yardım alabilirsiniz. En azından derdinizi buraya yazıp emlakçılara gösterebilirsiniz. Eğer sizin ve karşınızdakilerin biraz da İngilizcesi var ise tarzanca konuşarak anlaşabilme imkanınız var. Yapacağınız şey aslında basit taşınmaz bilgilerini ve fotoğraflarını (İngilizce olarak) bir dosya yaptıktan sonra bunun o emlakçıya iletmek ve komisyon teklifinizi de sözlü olarak belirtip bir anlaşma imzalamak. Basit bir yetkilendirme sözleşmesi imzalasınız yeterli. Yalnız dikkat edin de senet, sepet imzalayınız. Yurtdışında dahi imzalansa Türkiye’de gayet geçerli olabilir o sözleşme sevgili dostum dikkat et. Aklıma gelmişken söyleyeyim hayatınız boyunca açığa imza yani üstü boş bir kağıda imza sakın ola atmayın çünkü yanlış ellere geçerse bu açığa imza atılmış evrak hayatınız karabilir.

5) Yurtdışına taşınmaz satışı ile alakalı kanun, yönetmelik ve genelgeleri iyi bilip takip etmek

Taşınmaz Ticareti ile ilgili olabilecek mevzuata iyi vakıf olmanız veya buna vakıf olan bir hukukçu ile çalışmanız mühim sevgili okur. Öyle ki eğer taşımazınızı alacak kişiye hukuki statüyü iyi anlatamaz veya eksik anlatırsanız hem satış konusunda sıkıntı yaşarsınız hem de ileride başınız ciddi derecede ağrıyabilir. Bu noktada satış vaadi sözleşmesinin düzenlenmesi kritik önem arz ediyor. Yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Dışişleri Bakanlığının resmi sitelerinde ortak yayımladığı yabancıların gayrimenkul elde etmesi ile ilgili şu linkteki rehbere göz atınız.

Bir yabancının Türkiye’de taşınmaz elde edebilmesi hususunda bazı hukuki ayrıntılar çok önemlidir.Bunlardan en başlıcalarını maddeler halinde özetleyip yazayım.

 • Bir yabancı gerçek kişi Türkiye sınırları içerisinde 30 hektardan daha fazla taşınmaz mülk sahibi olamaz veya 30 hektardan daha fazla ayni hak tesisi söz konusu olamaz.
 • Bazı illerde taşınmazın askeri yasak bölgede olup olmadığı komutanlıktan sorulmalı
 • Birinci maddedeki husus tek bir yabancı gerçek kişinin; ilçe bazında ilçenin %10’ndan daha fazlasında hak sahibi olmaması yönünden geçerlidir.
 • Yabancı tüzel kişiler ve gerçek kişiler Türkiye’de istediği kadar taşınmaz rehni elde edebilir.
 • Noterde veya haricen düzenlenen taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile taşınmazın mülkiyetinin devri söz konusu olamaz.

Yine eğer yerel bir emlakçı ile çalışıyorsanız yetkilendirme sözleşmesi imzaladığınıza emin olun. Böyle bir sözleşme yok iken birisi size müşteri bulur ve ücret isterse hukuken ona borçlanmış sayılmazsınız.

Yine bu aşamada dolandırıcılardan korunmak adına bir avukata müracaat etmek en sağlıklı hareket olacaktır. Eğer ki ücretin tamamı tapu ve kadastro müdürlüğünde devir için imzalar atılana kadar ödenmez ise kimseciklere tapunuzu devretmeyin. Yurt içindeki satışlar için dahi böyle bir yol sakıncalı iken yurtdışındaki taşınmazlar için tümden tehlikeli olacaktır.

Ayrıca tapu iptal ve tescil, tasarrufun iptali davalarına karşı çok temkinli ve dikkatli olmalısınız. İflasın eşiğinde iseniz tasarrufun iptali davası riski ile mal sattığınız kişiye karşı mahcup olma ihtimalinizi de göz önünde bulundurunuz lütfen.

6) Taşınmazınızı yurtdışı emlak ilan sitelerinde sergilemek

Özellikle de yurtdışına ev satmak için taşınmazını bazı kritik ilan sitelerinde yayımlamalısınız. Bu siteler ismini burada zikretme gereği duymadığım tekelleşmiş ve fahiş fiyatlara doping satmadan size katkı sağlamayan yerel emlak ilan siteleri değil. Uluslararası emlak ilan sitelerinden bahsediyorum. Bu sitelere bizim aracılığımızla makul fiyatlara ilan yayımlatmanız mümkün. Ayrıca size bu aşamada tavsiyem butik ve az kişiyle çalışan dijital pazarlamacılara müracat etmeniz. Yani mesela 50 portföyle ilgilenen ama hepsiyle profesyonel anlamda ilgilenen ve her bir portföye bebeği gibi bakan, önemli ve ücretli mecralarda ilk sıralara yayımlatan pazarlamacılarla kontak halinde olmalısnız. Öyle binlerce kişiye aynı anda iş yapabileceğini iddia eden dev ve kurumsal firmalara fazla aldanmayın. İlanlarınız onların şişmiş sitelerindeki yüz binlerce ilan arasında kaybolur gider.

Üst paragrafta anlattığım meseleyi size şöyle örneklendirmek istiyorum. Mesela Google’a “Yunanistan’da satılık ev yazın” karşınıza aşağıdaki gibi 4 adet kocaman reklamın olduğu arama sonucu çıkıyor.

Görebildiğiniz üzere ilk sıralarda 4 adet reklam çıkıyor. Organik arama sonucuna sıra bile gelmiyor…

Bu yukarıdaki görsel ne demek biliyor musunuz sevgili okur. Bu 4 adet sitenin açıldığı sayfada ne kadar büyük ve az sayıda ilan ile birlikte gözükürseniz satış şansınız o derece artıyor. Şimdi size nöropazarlama kitabından bir görsel alıntılayacağım. İnsan gözü alelade bir web sayfasına girdiği anda çok ufak bir kısmı bilinçli şekilde algılayıp ciddi anlamda dikkat kesilebilir. Elbette bu aşamada bilinçaltımız 1 milyon veri olsa da hepsini işleyebilir lakin kısa vadede mühim olan bilinçaltından ziyade bilinçtir. Sonuç olarak deme o ki on binlerce ilanın aynı anda yayımlandığı sürümden kazanmayı planlayan “sözde büyük ve kurumsal sitelere” pek de güvenmeyin. Çünkü o siteler de Google ücretli arama sonuçlarında ilk 4’e girmek zorundalar. Her sayfasında 50 ilan olan bir sitenin 1000 gösterim başına elde edeceği satış da düşük olacağından reklam maliyeti korkunç olacaktır. Kurumsallığın getirdiği maliyetlerle birlikte bu Google reklam maliyetini de bilin bakalım kimden çıkaracaklar? Elbette siz konut satıcılarından!

Şimdi sıkı durun ve nöropazarlama ile ilgili alttaki başlığımıza geçin. Burada size neden “sürümden kazanmayı hedefleyen dijital pazarlama firmaları” yerine daha profesyonel çalışan butik firmalarla çalışmanız gerektiğini daha iyi kavrayacaksınız.

7) Yurtdışına Emlak Satmak İçin Nöropazarlama teknikleriniü kullanmak

Şimdi şu aşağıdaki görselde yer alan toplara dikkat edin, bunların hepsini farklı hacimlerde görüyor olabilirsiniz. Ancak ikisi de eşit hacimde. Sizin farklıymış gibi algılamanız gözünüzün değil tamamiyle beyninizin yanılsamasıdır.

Beta Yayınlarının bastığı Dr Yener Girişken’e ait Gerçeği Algıla kitabından alıntılanmıştır

Görülen şeyin ne olduğundan ziyade nerede ve nasıl göründüğü çok daha önemlidir. Bilincimiz bir fotoğrafa baktığında ilk olarak sadece belirli noktalara odaklanır. Yani öyle her tarafına eşit şekilde odaklanmaz. Dopamin ve serotonin reseptörlerinin en çok uyarıldığı nesne, renk ve konuma odaklanır. Bu durum avcı-toplayıcı dönemlerden kalma içgüdüsel ve biyolojik faktörlere de bağlıdır. Yani doğamız bizi kaçınılmaz olarak belirli hedeflere kitlenmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu hedeflerin nerelerde olacağını kestirmek ise nöropazarlamanın inceliklerine vakıf olmayı gerektirir.

Hemen aşağıda son 10 yılda yayımlanmış olup zihinlere kazınmış olan reklamlardaki “Think Neuro eye tracking sonuçlarını” ; “Beta Yayınlarının bastığı Yener Girişken’in yazdığı Gerçeği Algıla” kitabından resimleyip buraya eklemek istiyorum. Bu konuda Think Neuro şirketini kuran Bilgi Üniversitesi pazarlama bölümü hocası Dr Yener Girişkin’e çok teşekkür ediyorum. Kırmızı ile işaretlenen yerler gözün istemsizce en çok odaklandığı yerler, yeşiller ise en az. Ona göre bir inceleme yapabilirsiniz.

Yukarıdaki görseller Basın Kanunu uyarınca; Beta Yayınlarının bastığı Dr Yener Girişken’e ait Gerçeği Algıla kitabından konumuzu açığa kavuşturmak ve insanlığı aydınlatmak amacıyla alıntılanmıştır.

Yukarıdaki galeriden görebileceğiniz üzere insanoğlu aslında tünel görüşüne sahiptir. Hatta öyle ki bu tünel görüşü anksiyete, korku, panik halinde amigdalanın aktif olması ile artar. Bu konuda Dr. Hüseyin Çiftlik’e yönelttiğim sorunun cevabını aynen aktarıyorum:

“Bahsi geçen “kötü” durumların akut-kronik olması hadisesine göre vücudumuz gerekli önlemler almaktadır. Akut gelişen bir süreci ele alırsak vücudumuz bu anda kaç ya da savaş ilkesine göre şekillenmiştir. Mesela göz bebekleri büyür, kan bazı hayati organlara kayar; mide, bağırsak, bazı organ sistemleri yavaşlar; kaçmaya ve savaşmaya yarayan kol ve bacaklar ise daha da hareketlenir.

Kronik (süreğen, devamlı) olan kötü durumlarda ise beynimiz yeniden şekillenir. Nöroplastitite dediğimiz nöron düzeyinde yeniden bağlantı kurulması, yeni yalaklar oluşmasıdır. Kronik stres, kaygı yaşayan insanlarda bu tarz nöronsal yalaklar gelişmiştir. Hatta öyle ki temel beyin metabolizması değişebilmektedir. Ayrıca vücudun diğer organları da kronik strese değişik şekillerde yanıt verebilir. Mesela buna örnek midede ülser herkesin bildiği bir durumdur.

Peki beynimiz adaptasyona bu kadar başarılı mı? Bu sorunun cevabı maalesef ki hayırdır. Kronik strese bazı durumlarda beyin yetersiz adaptasyon sağladığı için psikiyatrik hastalıklar ortaya çıkmaktadır.”

Sonuç itibariyle birçoğumuzun dünyayı esasında farkında olmadan şu aşağıdaki gibi gördüğü gerçeğini göz önüne alırsak, dijital pazarlama ortamında yayımladığımız ilanların da bu faktörler göz önünde bulundurularak yayımlanması önem teşkil etmektedir.

Beta Yayınlarının bastığı Dr Yener Girişken’e ait Gerçeği Algıla kitabından alıntılanmıştır

Şimdi ise size ilan sitelerinin birinden aldığım ekran görüntüsünü buraya yerleştirip hiçbir surette herhangi bir marka ismi veya ayırt edici işaretini vermeksizin yukarıda anılan faktörlere göre objektif bir inceleme, analiz yapacağım.

Örnek bir ilan sitesi analizi

Evet arkadaşlar birçoğunuz maalesef paranızı gerçekten çok yanlış yerlere çok yanlış şekilde harcıyorsunuz. Satış yapmak için dikkat edilmesi gereken kriterlerin 10/1’ine dikkat etmeyen kişilere ödeme yapmayın lütfen.

8) Yurtdışı Emlak Satış Fuarlarına ve topluluklarına katılmak

Bağlantı İngilizce yaygın kullanımıyla connections herşeydir. Uluslararası arenada taşınmaz ticareti yapan ve sizin ülkenizle daha çok ilgilenen kişilerle kontak halinde olmalı ve onlarla da taşınmaz bilgilerinizi muhakkak paylaşmalısınız. Sizlere bir firma ismi vereyim bunu Google’da aratınız: “proxio connect“. Burası uluslarası taşınmaz ticareti yapan kişilerin locası gibi. Buraya kaydolmasınız bile muhakkak buraya kaydolmuş bir danışman bulunuz.

Yine yıllık gerçekleşen uluslarası taşınmaz ticareti fuarlarını “emlak komisyoncuları odasını arayarak” öğrenebilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç olarak

Yurt dışına konut satmak için yapmanız gerekenler yukarıda sıralanmıştır. Ne yazık ki eğer hukuk ve/veya pazarlama dünyası ile içli dışı değilseniz veya hukukçu, pazarlamacı, tercüman desteği almıyorsanız buradaki yönergeleri dört dörtlük uygulayabilmeniz mümkün değil.

Bu konuda bizden destek almaktan çekinmeyin, sitemizin her yerinden Parlakfikirler ekibine ulaşabilir ve yurtdışına ev, iş yeri, arsa satabilirsiniz.

Satılık Butik Otel-Aylık 24 000 TL net kar
Satılık Butik Otel-Aylık 24 000 TL net kar
Description : Günlük ortalama 800 TL dolaylarında ne karı olan yaz kış iş yapan butik otel satılıktır. 1 milyon ve üstü sermayesi olup İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Net konumu, detaylı kar bilgisi ile son fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Satılık GES tarlası-aylık 64 000 TL kar
Satılık GES tarlası-aylık 64 000 TL kar
Description : Niğde, Nevşehir bölgesinde satılık 1 Mv enerji kapasiteli güneş tarlası (Güneş enerjisi santrali). Anlaşması var. Aylık 64 000 TL net kar. Fiyatı 6 000 000 TL Detaylar için Whatsapp'tan 08502550290'a yazınız.
Aylık 12k net kar-İstanbul’da-devren kiralık dükkan
Aylık 12k net kar-İstanbul’da-devren kiralık dükkan
Description : Günlük ortalama 400 TL dolaylarında ne karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü yeme içme, gıda sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
İstanbul’da aylık 35 000 net karlı dükkan devren kiralık
İstanbul’da aylık 35 000 net karlı dükkan devren kiralık
Description : Günlük ortalama 1200 TL dolaylarında ne karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü yeme içme, gıda sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
İstanbul’da günlük 5k cirolu dükkan devren kiralıktır
İstanbul’da günlük 5k cirolu dükkan devren kiralıktır
Description : Günlük 5000 TL dolaylarında cirosu olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü aksesuar, hediyelik eşya, takı sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Günlük 1000 TL net karlı dükkan devren kiralık
Günlük 1000 TL net karlı dükkan devren kiralık
Description : Günlük 1000 TL dolaylarında net karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290'dan yazsın. Sektörü kahcevilik sektörüdür. Konumu, detaylı net kar bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır. Not: İstanbul'dadır.
Devren kiralık 120 k cirolu dükkan
Devren kiralık 120 k cirolu dükkan
Description : Günlük 3-4 000 TL cirosu olan ve bu cironun önemli kısmı net kar olan dükkan kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290'dan yazsın. Dükkanın türü, konumu, detaylı net kar bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Yuva arayan İzmir’li bir yavru kedi
5,0 rating
Yuva arayan İzmir’li bir yavru kedi
Description : Sağlıklı, aşıları yapılmış, ailesini arayan ve sahiplenilmek, sahiplenmek isteyen minik yavrumuz yuva arıyor ilgilenenler 0850 255 0290 numaralı telefona Whatsapp'tan yazabilir. İzmir Selçuk'taki veterinerden ücretsizce alabilir. Not: Resimler gerçektir.
Client Review : Tatlı ve son derece oyuncu ve de köpek gibi sadık
Client Rating :
5,0 rating
"Parlakfikirler" sizlere girişimcilik, iş kurma ve de gelir elde etme sürecinde destek olmak için durmaksızın yazıyor. Ayrıca işinizi büyütmek, satışlarınızı arttırmak, Google'da zirvelere tırmanmak için bize soru sorabilirsiniz. İletişim için: mehmetgorunmez1@gmail.com adresine mail at.

6 YORUMLAR

 1. Hocam ben arap emlak ilan sitelerine ilan girmek istiyorum ama ne yazık ki bu siteleri bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Makaleniz gerçekten çok kapsamlı olmuş, böylesi bir rehber ekonomimize ciddi katkıda bulunacaktır.

 2. Merhabalar; yazınızın nöropazarlama teknikleri ile ilgili kısımda dedikleriniz aslında bu dev ilan sitelerinde ilan vermenin ne kadar ahmakça olduğunu açığa çıkartıyor. Emeğinize sağlık, çok bilgilendirici bir rehber olmuş.

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz